Prosečna cena ruskog gasa u prvom kvartalu iznosila 1.100 dolara
InfrastrukturaNovacSrbijaU fokusuVesti
6.6.2022 13:30 Autor: Stanislav Stanišić 12
Postignuti dogovor sa Ruskom Federacijom obezbeđuje sigurno i stabilno snabdevanje gasom Srbije na srednji rok, navodi se u junskom izdanju Makroekonomskih analiza i trendova (MAT).
Cenu za najveći deo naših potreba, tačnije 2,2 milijarde kubnih metara gasa, kao i do sada, opredeliće vrednost cene tri derivata nafte (dizela i dve vrste mazuta) na mediteranskom tržištu (berza u Italiji), u tekućem kvartalu na osnovu uprosečene cene iz prethodna tri kvartala (naftna formula).
Ispostaviće se da nam je ovako definisana cena išla na ruku prethodnih meseci i da smo baš zahvaljujući tome izbegli „katastrofu“. Prosečna cena od 511,1 dolar po toni uvezenog gasa u prva tri meseca 2022, iz ovog dela aranžmana, bila je najniža u Evropi. Nemačka je u istom periodu od Rusije nabavljala gas koji je bio za oko 51 odsto skuplji, a za Litvaniju i Slovačku on je bio i 3,2 puta skuplji, ističe urednik MAT-a Ivan Nikolić.
Međutim, dobre vesti nam je pokvario drugi deo aranžmana koji kaže da se sve ostale potrebne količine gasa moraju platiti prema aktuelnoj ceni na slobodnom tržištu. Konkretno, u prvom tromesečju na ovaj način smo nabavili 487.900 tona, odnosno 38 odsto uvezenih količina gasa. Ruski gas iz tog kontingenta plaćen je po ceni koja je bila 4,2 puta veća od onog koji je plaćen po naftnoj formuli.
Samim tim, ukupna prosečna cena za nabavljeni gas u prvom tromesečju za Srbiju je bila 1.100 dolara za hiljadu tona, što opovrgava zaključak da zbog „bratskih odnosa sa Rusijom“ imamo i najnižu cenu gasa u Evropi, zaključuje Nikolić.
U analizi se još navodi da cena gasa očigledno nije fiksirana, već se dinamično menja shodno promenama na tržištu. Nekada cena nafte raste, nekada opada. Zato dogovor sa Rusijom nije garancija da ćemo u svakom trenutku imati najnižu cenu. Ako posmatramo izolovano samo mart, u deo cene gasa koji potiče iz naftne formule ugrađen je jači efekat rasta cena sirove nafte koji je zabeležen od sredine prošle godine. Zato je njegova cena već otišla na 628 dolara po toni.
Opet, s druge strane, zbog osetnijeg smirivanja cena na svetskom tržištu gasa krajem marta, ukupna prosečna cena za gas je u tom mesecu bila i nešto povoljnija nego za ceo period januar-mart, ističe se u junskom broju Makroekonomskih analiza i trendova.
Pročitajte još:
Gotovo istog dana kada je usvajan naftni embargo na nivou Evropske unije održan je i telefonski sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ruskog predsednika Vladimira Putina na kom je dogovoren nastavak aranžmana o nabavci ruskog gasa.
Prema ovom dogovoru, Srbija bi i u naredne tri godine najveći deo gasa trebalo da nabavlja po ceni koja se utvrđuje po takozvanoj naftnoj formuli.
MARKO7
6.6.2022 #1 AuthorPa za jednu cenu gasa je baš dosta skupo…
BOJANA
6.6.2022 #2 AuthorTo je stvarno puno.
Emilija
6.6.2022 #3 AuthorPrevise zaista
MIŠKOVIĆ
6.6.2022 #4 AuthorCe e prelaze svaku granicu zdravog rauzma
IVAN
6.6.2022 #5 AuthorMnogo bas
GOCA BG
6.6.2022 #6 AuthorTreba da budemo srecni sto uopste imamo gas od Rusije,a cena-no comment…
VERA
6.6.2022 #7 AuthorMi mnogo vise gubimo sto smo u dobrim odnosima sa Rusijom.
BRANA19
7.6.2022 #8 AuthorStrasno , pa preskupo
SNEZANA
7.6.2022 #9 AuthorU ovim okolnostima sto je mnogo,mnogo je
GINKO
7.6.2022 #10 AuthorSto je preterano, preterano je i nerealno, a do zime necemo imati novca ni da platimo
Gaga45
7.6.2022 #11 AuthorUzas stvarno puno
goca87
7.6.2022 #12 AuthorUzas, previšeee