Ključan prelazak sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije

Rešenje za energetsku krizu leži u zelenoj privredi

EkologijaSrbijaU fokusuVesti

9.12.2021 10:34 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Rešenje za energetsku krizu leži u zelenoj privredi Rešenje za energetsku krizu leži u zelenoj privredi
Pandemija virusa Covid-19 izazvala je duboku i dugotrajnu socijalnu i ekonomsku krizu, čije su se posledice različito odrazile na velike i male ekonomije, izjavila... Rešenje za energetsku krizu leži u zelenoj privredi

Pandemija virusa Covid-19 izazvala je duboku i dugotrajnu socijalnu i ekonomsku krizu, čije su se posledice različito odrazile na velike i male ekonomije, izjavila je ministarka privrede Anđelka Atanasković koja je u četvrtak prisustvovala panel diskusiji „Zelena agenda za Zapadni Balkan nakon UN konferencije o klimi u Glazgovu“.

“Vlada Republike Srbije uspela je da, kroz višekratne programe podrške, obezbedi likvidnost privrednog sektora, te je pad BDP Srbije u 2020. godini bio niži od pada u regionu Zapadnog Balkana i zemljama Evropske unije i iznosio je jedan odsto”, rekla je ona.

Kako je saopštilo Ministarstvo privrede, Atanasković se osvrnula i na aktuelnu energetsku krizu, i naglasila da dugoročna rešenja leže u obnovljivoj energiji i zelenoj privredi.

„Navedeni globalni izazovi sa kojima se suočavamo ukazuju da se čovečanstvo nalazi na razvojnoj prekretnici. Da bismo održali životni standard neophodno je da napravimo otklon od uobičajenih modela razvoja i okrenemo se održivim načinima proizvodnje i potrošnje. To podrazumeva prvenstveno prelazak sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije, sa ekonomije koja je zasnovana na zastarelim tehnologijama i linearnim poslovnim modelima, ka zelenoj i kružnoj ekonomiji koja štedi resurse i energiju i smanjuje zagađenje životne sredine“, rekla je ona.

Ministarka Atanasković je naglasila da će zelena transformacija privrede omogućiti dugoročno očuvanje likvidnosti srpske privrede, stoga je Strategija industrijske politike Srbije do 2030. godine prepoznala koristi iste, te posebnim merama pruža podršku primeni zelenih tehnologija u industriji i privredi.

Takođe, Atanasković je podsetila da je Ministarstvo privrede, u cilju podsticanja investicije, u protekloj godini plasiralo 170 miliona evra, kojim su otvorene nove i proširene postojeće fabrike i čime je obezbeđen posao za 9.500 novih radnika, dok ukupna investiciona vrednost iznosi 130 milijardi dinara.

„Ukupna vrednost investicija u 2021. godini kroz programe finansijske podrške malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima iznosi oko 11 milijardi dinara, od kojih je bespovratno odobreno 2,3 milijarde dinara za 905 privrednih subjekata, dok je u 56 opština i gradova širom Srbije realizovalo 76 infrastrukturnih projekata“, istakla je Atanasković.

Po završetku panela predstavnici i predstavnice Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, Programa Ujedinjenih nacija za razvoj u Srbiji, Evropske investicione banke i Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju, svečano su potpisali sporazum o početku novog dvogodišnjeg projekta „Zelena Agenda za Srbiju“.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...