Američka podrška proizvodnji naprednih čipova

SAD izdvajaju 6,6 milijardi dolara grantova za tajvanski TSMC

InvesticijeSvetVesti

8.4.2024 12:47 Autor: Vladimir Jokanović 1

SAD planiraju da dodele tajvanskoj kompaniji TSMC 6,6 milijardi dolara grantova i pet milijardi dolara zajmova za pomoć najvećem svetskom proizvođaču čipova da izgradi...

SAD planiraju da dodele tajvanskoj kompaniji TSMC 6,6 milijardi dolara grantova i pet milijardi dolara zajmova za pomoć najvećem svetskom proizvođaču čipova da izgradi fabrike u Arizoni, proširujući napore američkog predsednika Džoa Bajdena (Joe Biden) da podtakne domaću proizvodnju kritične tehnologije.

Prema preliminarnom sporazumu koji su SAD objavile u ponedeljak, TSMC će izgraditi treću fabriku u Feniksu, pored dve fabrike čije se otvaranje očekuje 2025. i 2028. godine, prenosi Bloomberg. Pomenuti paket će podržati više od 65 milijardi dolara ulaganja u tri fabrike kompanije TCMC koja proizvodi čipove za Apple, Nvidiju i druge tehnološke gigante.

„Prvi put ikada pravićemo, u velikim količinama, najnaprednije poluprovodničke čipove na planeti ovde u SAD“, rekla je američka ministarka trgovine Đina Rajmondo (Gina Raimondo), dodajući da će ovi proizvodi podržati razvoj veštačke inteligencije. Ona je dodala da je reč o najvećoj direktnoj stranoj investiciji u istoriji SAD za grinfild projekat.

Rajmondo je navela da 14 dobavljača planira izgradnju ili proširenje postrojenja u Arizoni ili negde drugde u SAD kako bi podržali fabrike za proizvodnju TSMC. Ona je istakla da su 70 odsto kupaca proizvoda koje pravi TSMC američke kompanije i da su one odlučne da kupuju čipove proizvedene u SAD, prenosi Nikkei.

TSMC je najveći ugovorni proizvođač čipova u svetu, koji opslužuje vodeće globalne tehnološke kompanije, uključujući Apple, Nvidia, Amazon i Qualcomm. Direktno finansiranje TSMC-a sa 6,6 milijardi dolara je najveći finansijski grant američke vlade do sada nekom proizvođaču čipova iz inostranstva.

To će ujedno biti drugi grant po vrednosti prema zakonu o čipovima (Chips law) i nauci iz 2022. godine, nakon 8,5 milijardi dolara grantova i 11 milijardi dolara zajmova koji su dodeljeni kompaniji Intel. Vašington je izdvojio ukupno oko 39 milijardi dolara za podršku domaćoj proizvodnji poluprovodnika.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.