Savet za zalivsku saradnju arapskih država izdvaja 42 milijarde dolara za ugrožene susede
31.10.2022 16:45 Autor: Redakcija Biznis.rs 2
Države članice Saveta za zalivsku saradnju arapskih država (GCC) pružiće pomoć za finansiranje pozajmica zemljama sa nižim prihodima na Bliskom istoku i jugu Azije, pri čemu su obećale da će izdvojiti 42 milijarde dolara direktne podrške i investicija, dok je državama koje uvoze naftu potrebno oko 550 milijardi dolara u 2022. i 2023. godini, navodi Međunarodni monetarni fond (MMF).
Članice Saveta za zalivsku saradnju bogate naftom, koje zarađuju zahvaljujući visokim cenama ugljovodonika i snažnom rastu nakon pandemije, već su isplatile više od 22 milijarde dolara pomoći Egiptu, Jordanu, Pakistanu i Jemenu, piše Financial Times.
MMF je takođe omogućio 21,6 miljardi pomoći za zemlje na Bliskom istoku i na severu Afrike i stavio na raspolaganje dodatne 42 milijarde dolara za povećavanje deviznih rezervi regionalnih ekonomija.
„Poboljšali smo koordinaciju sa GCC i drugim institucijama. Ova vrsta saradnje je veoma važna za pomoć zemljama u regionu kako bi zaštitile dvoje ekonomije od mnogih udara i ubrzale reforme”, rekao je Džihad Azur (Jihad Azour), direktor odeljenja MMF-a za Bliski istok i centralnu Aziju.
Ekonomska aktivnost na Bliskom istoku pokazala je da je otporna i pored visokih cena dobara i globalnog usporavanja, navode iz MMF-a. Neke od ekonomija u razvoju u regionu, u kojima je prognozirano usporavanje sledeće godine uspele su da nadoknade povećanje cena hrane i energije zahvaljujući ponovnom prilivu turizma.
Pročitajte još:
MMF upozorava se da će zemlje sa nižim prihodima i one razorene ratom verovatno doživeti ozbiljne izazove kada je u pitanju bezbednost hrane, za koje će biti potrebna međunarodna pomoć. Finansijska pomoć Saveta za zalivsku saradnju arapskih država je delom usmerena na rešavanje problema bezbednosti hrane.
BIJUTI27
1.11.2022 #1 AuthorNismo ni mi ništa bolji, sve živo uvozimo od osnovnih namirnica
NATI29
1.11.2022 #2 AuthorKada bi se ujudinile sve bogate zemlje i pomogle ne bi se nijedna zemlja plasila nedostatka hrane