Do kraja godine 300 registrovanih startapa i 900 miliona dinara za bespovratno finansiranje
Hi-techInovacijeInvesticijeSrbija
2.2.2024 11:43 Autor: Milica Rilak 10
U Registru subjekata inovacionog sistema za sada je registrovano 118 kompanija, institucija i fizičkih lica među kojima su četiri startapa, a novousvojenim Akcionim planom za razvoj startap ekosistema postavljen je cilj da do kraja ove godine bude registrovano 300 startap kompanija.
Akcioni plan predviđa različite mere i aktivnosti kako bi se unapredili finansiranje, poslovanje i infrastruktura koju startapi koriste, a samo za sprovođenje mere „Uvođenje sadržaja o startap preduzetništvu u visoko obrazovanje“ procenjuje se da će biti potrebno 10 milijardi dinara u 2024. godini.
Od toga je devet milijardi potrebno za finansiranje razvoja novih interdisciplinarnih master programa za primenu veštačke inteligencije u BIO4 naukama, odnosno biotehnologiji, biomedicini, bioinformatici i istraživanjima u oblasti biodiverziteta.
Još milijardu dinara, kako stoji u Akcionom planu za sprovođenje Strategije razvoja startap ekosistema, potrebno je za inoviranje akreditovanih studijskih programa uvođenjem preduzetništva i povezanih veština.
Jedna od mera predviđenih tim dokumentom je i podizanje nivoa bespovratnog finansiranja startapa u ranoj fazi.
Autori plana nadaju se da će do kraja godine broj podržanih startapa dostići 290, kao i da će oni samostalno obezbediti oko milijardu i po dinara investicija.
Mere bespovratne podrške trebalo bi da budu sprovedene preko Fonda za inovacionu delatnost, i to u vrednosti od 120 miliona dinara za Program ranog razvoja, kao i preko Programa „Pametni početak“ u vrednosti od 420 miliona dinara. Još 360 miliona dinara obezbeđeno je preko programa SAIGE Svetske banke, koji je namenjen startapima koji su već obezbedili podršku privatnog investitora u vrednosti do 300.000 evra.
Pomenimo i da je Akcionim planom predviđena implementacija programa Fonda za inovacionu delatnost za koinvestiranje sa fondovima preduzetničkog kapitala u vrednosti od 600 miliona dinara.
Kako je Biznis.rs već objavio, savetnik u kabinetu premijerke Stefan Badža najavio je da država planira da uloži pet miliona evra u VC (venture capital) fond koji će ulagati u startape iz oblasti veštačke inteligencije.
Tokom ove godine trebalo bi da otpočne rad i na izradi nove, odnosno izmenama postojeće regulative.
Pročitajte još:
Planira se početak rada na zakonu koji bi regulisao grupno finansiranje (Crowdfunding), a za izradu nacrta i predloga zadužena je Narodna banka Srbije. Tokom godine predviđen je i rad na izmenama Zakona o inovacionoj delatnosti, kao i Zakona o alternativnim investicionim fondovima.
Poseban zadatak koji je država sebi zadala u ovoj godini je izrada digitalnog alata za praćenje i analiziranje indikatora kojima se meri inovativnost države, za šta je zadužen Institut za veštačku inteligenciju iz Novog Sada.
Sindi
2.2.2024 #1 AuthorOpaaa
Kata
2.2.2024 #2 AuthorDivnoo
Dux011
2.2.2024 #3 AuthorFinooo
PAVLE-2005
3.2.2024 #4 Author👍Samo da se isplati pravima
BIJUTI27
3.2.2024 #5 AuthorŠta će nama to
ŽIZI
3.2.2024 #6 AuthorTo je lepo samo da su uslovi malo blaži
MIKIMILE
3.2.2024 #7 AuthorVidecemo.
CALE
4.2.2024 #8 Authorlepo
MASVIDAL
4.2.2024 #9 AuthorODlicno
SLAVICA
4.2.2024 #10 AuthorVest koja odusevljuje