Napredna tehnologija u kovačnicama omogućava konkurentnost na evropskom tržištu
InvesticijeMoja firmaPoslovanjeSrbija
30.4.2024 12:03 Autor: Miljan Paunović 4
Metalsko-mašinski sektor podrazumeva kovanje i mašinsku obradu delova, kaže za Biznis.rs direktor Ming Kovačnice a.d. Niš Predrag Madžarević, i dodaje da oni rade za različite sektore privrede – železnicu, delove za poljoprivrednu mehanizaciju i kamione, hidraulične komponente.
„Najviše proizvodimo za železničku industriju i tu je naša firma među prve četiri u Evropi. Izvozimo u skoro sve zemlje Evropske unije, ali i u Rusiju, Kinu i Južnu Ameriku. Firma trenutno ima 200 zaposlenih i u domaćem je vlasništvu – vodimo je moj brat i ja, obojica smo mašinski inženjeri. Naš otac je osnovao preduzeće još 1991. godine i tada smo bili manji projektni inženjerski biro, da bismo 2006. privatizovali fabriku – Kovačnicu Mašinske industrije Niš koja je bila u katastrofalnom stanju, pre svega u dugovima. Uspeli smo da je osposobimo za proizvodnju i danas dobro poslujemo“, objašnjava naš sagovornik.
Inače, u Srbiji je u delatnosti „Kovanje, presovanje, štancovanje i valjanje metala, metalurgija praha“, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, u 2022. godini poslovalo 405 firmi.
Prema ukupnim prihodima, na vrhu se nalazi Kovački centar iz Valjeva sa nešto više od milijardu dinara (1.093.010.000), a na drugom mestu je Ming Kovačnica a.d. Niš sa ostvarenim prihodom od 977.655.000 dinara.
Direktor niškog preduzeća Predrag Madžarević kaže da oko 85 odsto proizvodnje izvoze, te da su u protekle dve godine izgradili novu fabriku u Merošini od 4.000 m2. To je grinfild investicija vredna 3,5 miliona evra, gde su zaposlili još 70 ljudi.
„Ulažemo u mašine, sav profit ide u proizvodnju i razvoj, ali i nove tehnologije, jer želimo da budemo konkurentni u Evropi. Jedna smo od modernijih fabrika u Srbiji, unapređujemo tehnologiju u radu, imamo dva robota-Cobota, 3D skenere, ponašamo se racionalno i pratimo trendove“, ističe Madžarević.
Naš sagovornik smatra da postoje dva problema u delatnosti kojom se bavi – to su podrška države i kadrovi.
„Subvencije države su minimalne, kao i budžeti i fondovi za preduzetnike. Mi ulažemo u mašine od 150.000 do 200.000 evra i to sve radimo od svoje zarade. U Hrvatskoj, na primer, preduzetnici imaju 70 odsto refundacije troškova za opremu od države, slično je i sa Slovencima, Makedoncima, Bugarima. Pritom, mi plaćamo carine na uvoz opreme za proizvodnju, plus PDV. Bilo bi dobro da država omogući neke pogodnosti, da olakša poslovanje preduzetnicima, a ne samo stranim investitorima i velikim kompanijama koje već imaju dovoljno sredstava za investicije“, kaže direktor Ming Kovačnice i dodaje da isto važi i za banke.
Što se tiče zaposlenih, Madžarević smatra da je obrazovanje kadra ključni problem.
„Znanje sa fakulteta i iz škola nije na nivou kao nekada, dok kadar kome nije potrebno visoko obrazovanje sve manje želi da radi u ovoj delatnosti. Imamo 15 radnika iz Indije koji dobro rade, ali mislim da su naši ljudi vredniji, s tim što češće koriste slobodne dane i odmore“, navodi Predrag Madžarević.
Pročitajte još:
Prema ostvarenoj dobiti u 2022. godini, Ming Kovačnica je na četvrtom mestu sa 57.350.000 dinara, a ispred ove firme su Potens-Perforacija iz Požege sa 60 miliona dinara (60.030.000), Rašić Commerc iz Beograda sa 74.239.000 dinara, i na prvom mestu Pekom inženjering iz Kraljeva sa ostvarenom dobiti od 153.099.000 dinara.
AJA
30.4.2024 #1 AuthorMislim da ce drzava prepoznati potrebu da im pomogne i samim tim povecs broj zaposljenih.
SANJA91
4.5.2024 #2 AuthorInvesticija u znanje plaća najbolje kamate.
Faith
6.5.2024 #3 AuthorTreba stimulisati sto vise domace proizvodjace
GAGA
12.5.2024 #4 AuthorSamo domace nek napreduje