Podzemni kontejneri koji čuvaju životnu sredinu
17.11.2022 13:27 Autor: Milica Rilak 19
Nagrada WIPO Medal for Inventors, u kategoriji za pronalazača ili grupu pronalazača za patent koji je u važnosti i koji ima konkretnu primenu i dokazan uspeh na tržištu, ove godine pripala je Dušanki Roglić, diplomiranom mašinskom inženjeru, vlasnici i direktorki fabrike “Korali” iz Kraljeva.
Ona za Biznis.rs kaže da i u ovom vremenu krize ostaje optimista, jer je proizvodni program firme vezan za zaštitu životne sredine – a želja svih je da žive zdravo.
Kompanija “Korali” registrovana je 1993. godine, tako da poslovanje u krizi nije nepoznanica za našu sagovornicu, koja konstatuje da na ovim prostorima nikada nije bilo lako voditi samostalnu delatnost.
To je međutim nije sprečilo da počne sa proizvodnjom urbanog mobilijara i opreme, a potom da uoči novu priliku na tržištu.
“U ponudi ‘Korala’ nedostajao je proizvod za skladištenje veće količine otpada. Pratila sam i proučavala sva ponuđena svetska rešenja takvih posuda-podzemnih kontejnera. Puno vremena je prošlo dok nisam došla do pravih rešenja i njihove zaštite patentom. Jedno od tih rešenja je prošlo kroz Zavod za zaštitu intelektualne svojine Srbije, a drugo i kroz prijavu Međunarodnom zavodu za zaštitu intelektualne svojine, i rezultat toga su dva patenta, čija rešenja su otklonila sve funkcionalne nedostatke postojećih podzemnih kontejnera”, kaže Roglić.
U obrazloženju WIPO nagrade koju je dobila ističe se da je upravo reč o patentima kojima je obezbeđena lakša manipulacija, bolji higijenski uslovi, minimalni kontakt korisnika i kontejnera, dugi vek upotrebe, ekonomska isplativost, lep spoljni izgled, pri čemu ispunjavaju međunarodne standarde za uređaje ovog tipa, a posebno za poboljšanje kvaliteta života i zaštite životne sredine.
“Napravili smo posudu koja u eksploataciji prilikom pražnjenja ne dozvoljava zagađenje životne okoline, poput curenja ocednih tečnosti iz smeća. Prateći kontejner u eksploataciji rešili smo još jedan ozbiljni nedostatak poznatih podzemnih kontejnera – njegovo korišćenje bez kontakta ruku sa kontejnerom prilikom ubacivanja smeća, jer se otvara nožnom papučom i njegovo bešumno samozatvaranje, bez da to korisnik uradi”, objašnjava Roglić.
Paralelni rad na tehničkim rešenjima, njihovom patentiranju, kao i istraživanju i obezbeđivanju tržišta rezultirao je komercijalnim uspehom i prepoznatljivošću ne samo u Srbiji već i u Bugarskoj, Rumuniji, Grčkoj i Albaniji, dok se njihovi kontejneri mogu videti i u Libiji, Alžiru, a sa partnerima rade na osvajanju tržišta Emirata. Ukratko, više iz proizvodnje ode u izvoz nego što ostane “kod kuće”.
Uvid u podatke bonitetne kuće CompanyWall pokazuje da je preduzeće “Korali” u poslednje tri godine ostvarivalo neto dobit, koja je bila najviša upravo 2020. godine kada je izbila pandemija, dok je broj zaposlenih na kraju 2021. porastao na 74, i to sa “prepandemijskih” 65 radnika u 2019. godini.
Na pitanje planira li, s obzirom na aktuelna kretanja u Srbiji i svetu, dalje širenje proizvodnje i dodatno zapošljavanje, Dušanka Roglić odgovara da na ovim prostorima “iz mnogih razloga” nikada nije bilo lako voditi samostalnu delatnost.
“Mislim da su očekivanja za sve nas vezana za svetska zbivanja i inflaciju, no ja svoje planove pravim oslanjajući se na to da nam je proizvodni program isključivo vezan za zaštitu životne sredine, kao i želju svih nas da živimo zdravo, pa sam optimista”, ističe naša sagovornica.
Onima koji su danas u dilemi da li da pokreću sopstveni posao ili ne savetuje da krenu tim putem ako su spremni da mnogo rade, da rizikuju i odriču se mnogo toga, kao i da imaju porodicu koja će im oprostiti neuspeh i odricanja.
Pročitajte još:
“Sopstveni posao treba da pokrenu i oni koji su spremni da svoje uspehe i neuspehe dele sa svojim timom i koji neće ući u to samo iz želje za zaradom”, poručila je Dušanka Roglić.
Povodom obeležavanja 102. godišnjice Zavoda za intelektualnu svojinu Srbije, ta institucija proglasila je pobednike takmičenja za dodelu nagrada Svetske organizacije za intelektualnu svojinu (WIPO) za 2022. godinu u četiri kategorije: pronalazača ili grupe pronalazača za patent (WIPO Medal for Inventors), pravnih lica za privrednu primenu industrijske svojine (WIPO IP Enterprise Medal), autora za monografsko delo ili studijsku izložbu u oblasti društveno humanističkih nauka (WIPO Medal for Creativity), i učenika ili grupe učenika srednje škole za pronalazak (WIPO Schoolchildren’s Medal).
IVAN
17.11.2022 #1 AuthorBilo je ranijih godina problema sa slicnim !
DUSA
22.10.2023 #2 AuthorI bice jos
TATJANA
17.11.2022 #3 AuthorSposobna, odvažna i vredna zena
Anna
17.11.2022 #4 AuthorNisam sigurna koliko će se pokazati korisnim i sigurnim u praksi. Pogotovo što veliki broj ljudi redovno obilazi i vadi hranu, odeću i reciklažu iz kontejnera.
GOCA BG
17.11.2022 #5 AuthorOvo je odlicno resenje,ne znam da li ce zaziveti kod nas…
DUSA
28.4.2024 #6 AuthorNe verujem da ce zaziveti to kod nas
JANA
17.11.2022 #7 AuthorOd prosle vlasti bilo je problema sa tim kontejnerima ,al ajde generalno su bolji nego ovi na tockice
DUSA
22.10.2023 #8 AuthorKod nas je uvek neki problem
BRANA19
18.11.2022 #9 AuthorVidecemo koliko ce to da bude korisno kod nas.
IVAN
18.11.2022 #10 AuthorPodzemni kontejneri su prava stvar za nas.
DUSA
28.4.2024 #11 AuthorZa koga to?
goca87
18.11.2022 #12 AuthorOdlična zamisao, samo da se i realizuje
ZVEZDICA01
18.11.2022 #13 AuthorDobra ideja, ali sumnjam da ce kod nas to zaziveti.
VANJA
18.11.2022 #14 AuthorSuper stvar za ocuvnanje zivotne sredine!
VERA
20.11.2022 #15 AuthorNa kontenjeru obavezno staviti uputstvo za upotrebu.
DUSA
22.10.2023 #16 AuthorI bice jos
DUSA
22.10.2023 #17 AuthorNe vredi do kod nas
Samir muhandes
25.12.2022 #18 AuthorMILOSTIV BOG uz vas Dusanka i uz vasih saradika samo tako nastavite dalje
Melisq
7.8.2024 #19 AuthorSuper.nadam se da ce uspeti kod nas