Poskupljenje se nastavlja na dnevnom nivou

Predstoji vrlo izazovan period kada su cene mesa u pitanju, ni država nije svemoguća

AgrobiznisAnalizaEUSrbijaU fokusu

15.3.2022 17:01 Autor: Stefan Petrović 29

Predstoji vrlo izazovan period kada su cene mesa u pitanju, ni država nije svemoguća Predstoji vrlo izazovan period kada su cene mesa u pitanju, ni država nije svemoguća
Cene mesa u Srbiji nastavljaju da rastu, iako ne tako drastično kao što je bio slučaj krajem prošle godine. Ipak, postepeno poskupljenje u relativno... Predstoji vrlo izazovan period kada su cene mesa u pitanju, ni država nije svemoguća

Cene mesa u Srbiji nastavljaju da rastu, iako ne tako drastično kao što je bio slučaj krajem prošle godine. Ipak, postepeno poskupljenje u relativno kratkom periodu može dovesti do prilične razlike između ranijih i novih cena.

Kako u razgovoru za Biznis.rs kaže sekretar Udruženja za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda Privredne komore Srbije (PKS) Nenad Budimović, postoje radnje u kojima je meso poskupelo, ali i one koje još uvek nisu podigle cene, tako da ne može da se izvuče opšti zaključak da je svuda došlo do rasta cena.

Takođe, on podseća i da potrošači u Srbiji najviše kupuju svinjsko i pileće meso, i navodi primer da je u jednom stranom trgovinskom lancu pre nekoliko dana kilogram svinjskog mesa koštao 298 dinara, dok je u drugim radnjama za isto parče bilo potrebno odvojiti i do 500 dinara.

Prema rečima našeg sagovornika, Uredba o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica („Sl. glasnik RS“, br. 12/2022) kojom su cene zamrznute na nivou od 15. novembra, a koja važi do 3. maja ove godine, ograničena je i cena svinjskog mesa, odnosno buta. Ipak, ovakvim definisanjem izostavljene su druge kategorije mesa (na primer, plećke), što znači da je utvrđivanje njihovih cena ostalo u domenu diskrecionih prava prodavaca.

Uprkos tome, Budimović kaže da dopuna ove uredbe nije baš najlakše izvodljiva, jer nije moguće primeniti generalne cene, ali bi možda i moglo doći do eventualnih izmena, imajući u vidu ozbiljnost situacije na globalnom nivou. U svakom slučaju, naš sagovornik smatra da su i takvom, nedopunjenom uredbom, zaštićena prava potrošača – bar kada se govori o ceni buta.

Kao još jedan od bitnih parametara koji utiče na cenu koju će potrošač platiti na kasi, predstavnik PKS ističe i razliku u ceni po kilogramu žive vage koja se kreće u rasponu od 140 do 170 dinara, zbog čega je i nemoguće usvojiti identične cene.

Meso u frižideru
Foto: Pixabay.com

„Ne treba zaboraviti ni poskupljenje svih energenata, od nafte, preko struje do plina. Pored toga, i cena kukuruza svakodnevno raste, u proseku po dinar ili dinar i po dnevno“, naglašava Nenad Budimović.

Naš sagovornik kaže da, kao i u „mirnodopskim“ uslovima, najbolje prolaze oni koji prodaju, dok je sa proizvođačima teža stvar, naročito ako se uzme u obzir činjenica da cene variraju shodno delu Srbije u kojem se uzgajaju grla. Ovo je naročito izraženo sada, u uslovima koji nisu redovni.

Iako je cena kukuruza na berzi oko 35-36 dinara, Budimović podseća da naši farmeri ne posluju sa berzom. Umesto toga, oko 200.000 gazdinstava koja se bave uzgojem svinja, a koja nemaju sopstvenu proizvodnju kukuruza, moraju isti da kupuju od drugih proizvođača ili u zadrugama, gde su cene potpuno drugačije.

„To su velike količine i znamo ko se bavi trgovanjem na berzi“, kaže on, dodajući da PKS skreće pažnju na problem sa ovom vrstom snabdevanja uzgajivača.

Budimović ističe da je najbitnije da snabdevenost ostane konstantna i da, kao što je slučaj sada, imamo dovoljno za sopstvene potrebe. Takođe, zbog problema sa transportom, ali i rusko-ukrajinskim ratom, izvoz mesa iz Srbije je sada ograničen samo na region, a razmere problema ilustruje primerom da je za transport za koji je doskora trebalo platiti 2.000 evra, sada cena ide i do 5.000 evra.

„Uz to, Rusija kao destinacija je svakim danom sve upitnija“, ističe on.

[poll id=“14″]

Na pitanje da li takvo stanje otvara prostor za stvaranje zaliha, Budimović kaže da to treba da se definiše izradom bilansa osnovnih životnih namirnica i da prilikom toga treba uzeti u obzir da ide setva kukuruza, suncokreta, soje, pa nakon toga dolazi žetva, pa berba, za šta treba uspostaviti računicu o količini potrebnog goriva i ostalih inputa.

„Treba uraditi bilanse osnovnih životnih namirnica – koliko nam treba pilećeg, svinjskog, junećeg mesa i time treba raspolagati ne samo na papiru, nego taksativno. Tek nakon toga bismo videli koliko nam viškova ostaje za izvoz“, napominje on.

„Nažalost, ni naša država ne može na sve to da utiče, jer smo u globalnom problemu“, kaže on, dodajući da bi možda trebalo razmišljati i o ostalim destinacijama, usput ne zanemarujući da je transport veliki problem.

Na pitanje da li bi Zapad mogao da bude jedna takva nova destinacija, naročito imajući u vidu činjenicu da Srbija nije uvela sankcije Rusiji, Budimović kaže da je sve pod znakom pitanja, kao i da je pre aktuelne situacije glavni problem bila regulativa.

On podseća da je prošle godine bilo najavljeno da će biti moguć izvoz mesa iz Srbije na tržište Evropske unije, kao i da je jedan od razloga odugovlačenja ispunjenja ovog cilja bila svinjska kuga.

„Ipak, to pitanje više nikome nije na pameti zbog situacije“, kaže on, dodajući da nakon Rusije sada ne može da se realizuje ni izvoz u Kinu. Zbog svega toga Budimović kaže da je teško prognozirati nešto u realnim brojkama, kao i da je prioritet da se sačuva sopstvena proizvodnja koja je, kako je rekao, na izdisaju, kako po broju grla, tako i po realizaciji.

„Predstoji vrlo neizvestan period. Ono što možemo svi zajedno – i proizvođači i država, jeste da se urade bilansi i da znamo čime raspolažemo – šta je potrebno za proizvodnju za sopstvene potrebe. To je prvi korak koji bi trebalo uraditi“, zaključuje Budimović.

  • NINO

    15.3.2022 #1 Author

    Cene su za poslenjih 2 meseca skocilo skoro duplo, a jos ce da poskupljuje meso.

    Odgovori

  • MARA

    15.3.2022 #2 Author

    Svi ćemo u vegane 😊

    Odgovori

    • TINA

      15.3.2022 #3 Author

      Bice to izgleda jedino resenje

      Odgovori

    • Maša

      15.3.2022 #4 Author

      Taman tako Maro, samo detelina

      Odgovori

  • SUNCOKRET

    15.3.2022 #5 Author

    Koja glupost zamrznuti cenu svinjskog buta ali ne i svinjske plećke. Da li je to normalno?

    Odgovori

  • GOCA BG

    15.3.2022 #7 Author

    Nestabilna situacija ce dovesti tek do poskupljenja,a mnogi ce morati zbog cene mesa da umanje kupovinu,zalosno…

    Odgovori

  • STEFAN

    15.3.2022 #8 Author

    Meso ce sigurno sada poskupiti

    Odgovori

  • VERA

    15.3.2022 #9 Author

    Tek ce biti poskupljenja mesa. Samo budite strpljivi.

    Odgovori

  • LEPOSAVA

    15.3.2022 #10 Author

    Cene skocile a kvalitet 0

    Odgovori

  • JANA

    15.3.2022 #11 Author

    Jos zdravije da ne jedemo meso ,samo povrce strogo bareno

    Odgovori

  • BIJUTI27

    15.3.2022 #12 Author

    Znači, na dijetu 🙄😳

    Odgovori

  • BIJUTI27

    15.3.2022 #13 Author

    Znači, na dijetu 🙄 😳

    Odgovori

  • DANIJELA

    15.3.2022 #14 Author

    Nisam ni ocekivala da nece poskupeti, nazalost.

    Odgovori

  • SANJA

    15.3.2022 #15 Author

    Nije nemoguca,ok,al samo da se zna nasa je na prvom mestu po poskupljenja cena,tako da….

    Odgovori

  • Milovan94

    15.3.2022 #16 Author

    Cene svih proizvoda rastu pa tako i mesa. Biće teško ali ćemo izdržati

    Odgovori

  • BRANA19

    16.3.2022 #17 Author

    Tek ce cene da rastu ,bilo meso ili neki drugi proizvod u pitanju…

    Odgovori

  • SUNCOKRET

    16.3.2022 #18 Author

    Meso je već jako poskupelo, od prošle godine više od 50%.Kud će više. Ko će to moći da kupi.

    Odgovori

  • ZVEZDICA01

    16.3.2022 #19 Author

    Prosto rešenje- prestati jesti meso.

    Odgovori

  • Anna

    16.3.2022 #20 Author

    Vreme je posta. A nakon toga stiže lepo vreme više će se jesti voće i povrće. Tako da poskupuljenje mesa može biti osetna stavka tek na jesen.

    Odgovori

  • BOJANA

    16.3.2022 #21 Author

    Sasvim se lepo može jesti i bez mesa

    Odgovori

  • MIŠKOVIĆ

    16.3.2022 #22 Author

    sve namirnice će biti sve skuplje. nažalost mali broj ljudi i sada jede meso jer je i sada preskupo za većinu našeg stanovništva

    Odgovori

  • Lelica

    16.3.2022 #23 Author

    Nista vise nije normalno.

    Odgovori

  • SNEZANA

    16.3.2022 #24 Author

    Nadam se da necemo gladovati

    Odgovori

  • MAJALG

    17.3.2022 #25 Author

    Cene ce i dalje rasti kao i eve ostalo, inflacija je ogromna, a nazalost sve to ne prati povecanje plate. Zaboravilo smo sta znaci povrcanje plate

    Odgovori

  • ZVE84

    20.3.2022 #26 Author

    Kako država objašnjava to poskupljenje?

    Odgovori

  • VILENJAK

    20.3.2022 #27 Author

    Nema potrebe za čuđenjem, sve je poskupelo…. I još će…

    Odgovori

  • Milisavka

    20.3.2022 #28 Author

    Logično, sve je poskupelo

    Odgovori

  • NATI29

    21.3.2022 #29 Author

    I tu treba ograniciti cenu do kog iznosa moze biti kilogram nekog mesa

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.