U planu velike investicije države u vodnu infrastrukturu

Projekti izgradnje hidrotehničkih objekata vredni milijarde evra

InfrastrukturaInvesticijeIzdvajamoPoslovanjeSrbija

22.1.2023 13:33 Autor: Milica Rilak 20

Projekti izgradnje hidrotehničkih objekata vredni milijarde evra Projekti izgradnje hidrotehničkih objekata vredni milijarde evra
U Srbiji posluje 188 preduzeća registrovanih za delatnost izgradnje hidrotehničkih objekata, što obuhvata izgradnju vodenih puteva, brana i nasipa, pristaništa, marina, ustava, kao i... Projekti izgradnje hidrotehničkih objekata vredni milijarde evra

U Srbiji posluje 188 preduzeća registrovanih za delatnost izgradnje hidrotehničkih objekata, što obuhvata izgradnju vodenih puteva, brana i nasipa, pristaništa, marina, ustava, kao i utvrđivanje obala. Kompanije iz ove delatnosti su, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, u 2021. godini ostvarile ukupan prihod od 36,8 milijardi dinara, gotovo istovetno koliko i u pandemijskoj 2020. godini.

Najuspešnijih 20 među njima ostvarile su nešto više od 20 milijardi dinara prihoda, dakle više od polovine čitave delatnosti. Njihova ukupna neto dobit iznosi blizu 2,3 milijarde dinara.

Dok ne stignu rezultati za 2022. godinu, međutim, ostaje zabeleženo da je prepandemijska 2019. godina bila uspešnija za ovu delatnost, kada je ukupan prihod svih kompanija iznosio nešto više od 47 milijardi dinara.

Listu najuspešnijih predvodi Millenium Team, kompanija koja je u isto vreme zapošljavala i najviše radnika – ukupno 410 na kraju 2021. godine. Prema broju zaposlenih na drugom mestu je nekadašnji jugoslovenski gigant, preduzeće „Ivan Milutinović – PIM“ koje je te godine zapošljavalo 200 radnika, dok se među ostalim firmama sa liste ističu HSV iz Vlasotinca, Mašinokop iz Šapca, Vodoprivreda iz Požarevca i još jedan nekadašnji jugoslovenski gigant – beogradska Hidrotehnika-Hidroenergetika.

Millenium Team je, međutim, ostavio daleko iza sebe sve kolege iz branše ako se posmatra ostvarena neto dobit u 2021. godini – sa 1,28 milijardi dinara profita ta kompanija ostvarila je tačno šest puta više od drugoplasiranog HSV iz Vlasotinca. Treba, ipak, imati u vidu da se Millenium Team ne bavi samo projektovanjem vodovoda, kanalizacije, armirano-betonskih kolektora, crpnih stanica, postrojenja za pripremu vode za piće, postrojenja za prečišćavanje sanitarnih i industrijskih otpadnih voda – što spada u delatnost izgradnje hidrotehničkih objekata, već i drugim oblastima niskogradnje, kao i visokogradnjom i energetikom, a na svom portalu ističu i delatnost humanitarnog razminiranja.

Najuspešnije kompanije u delatnosti izgradnje hidrotehničkih objekata u 2021.
Ime preduzećaUkupni prihodiNeto dobitBroj zaposlenih
MILLENNIUM TEAM DOO BEOGRAD11.700.405.0001.281.743.000410
HSV DOO VLASOTINCE1.552.054.000200.045.000109
AQUA MONT SERVICE DOO, BEOGRAD (ČUKARICA)1.441.056.000139.010.00035
MAŠINOKOP DOO ŠABAC1.094.523.000108.440.000140
HIDROMONTAŽA DOO BEOGRAD332.369.00077.801.00021
VD JUGOKOP-PODRINJE DOO ŠABAC1.098.610.00071.884.000144
Regulacije d.o.o. Sremska Mitrovica315.201.00066.515.00083
HIDROTEHNIKA-HIDROENERGETIKA AD BEOGRAD1.205.479.00057.470.000124
CONCRETE CONSTRUCTION doo BEOGRAD440.928.00054.857.00028
VP ĆUPRIJA DOO ĆUPRIJA311.716.00053.887.00058
PD EROZIJA AD VALJEVO643.035.00048.969.00071
VODOPRIVREDA DOO POŽAREVAC600.514.00046.333.000121
EROZIJA D.O.O. VLADIČIN HAN88.316.00041.509.0008
VODOPRIVREDNO MORAVA DOO ČAČAK314.440.00040.464.00030
PREDUZEĆE IVAN MILUTINOVIĆ-PIM AD BEOGRAD877.934.00022.571.000200
EROZIJA TIMOK DOO68.864.00018.804.00016
ALEKS-GRADNJA 19 DOO179.979.00016.328.00029
VD DUNAV AD BAČKA PALANKA220.527.00015.132.00063
HG HIDRO GRUPA DOO BEOGRAD138.326.00014.101.00019
BULEVAR COOP DOO NOVI SAD222.316.00013.678.00017
CompanyWall Finansijski Asistent *svi podaci su za 2021. godinu, u dinarima

Drugoplasirana kompanija prema dobiti, HSV iz Vlasotinca, prati Millenium Team utoliko što se, pored razvijene delatnosti izgradnje hidrotehničkih objekata, bavi i niskogradnjom i visokogradnjom. HSV ima dugogodišnju saradnju sa „Srbijavodama“, a neki od projekata na kojima su radili su sanacioni radovi u slivovima Moravice, Tulovske reke i Južne Morave i Vlasine. Ova kompanija angažovana je i na radovima na modernizaciji hidrosistema „Pančevački rit“.

Treće mesto među top 20 kompanija u 2021 .godini zauzeo je Aqua Mont Service, koji je godinu završio sa 139 miliona dinara dobiti. Aqua Mont na prvi pogled deluje kao malo preduzeće, sa 35 zaposlenih, ali ova kompanija je većinski akcionar čuvene Hidrotehnike-Hidroenergetike, i poseduje 91,35 odsto njenog kapitala. Sama Hidrotehnika završila je godinu sa 57,5 miliona dinara dobiti, a tada je imala i 124 radnika. Radi se, inače, o kompaniji koja među svojim referencama ima i izgradnju brana Kisir u Alžiru (završena 2009. godine) i Sarat u Tunisu (izgradnja završena 2015. godine).

Za poslovanje kompanija iz ove delatnosti svakako su od značaja investicioni planovi države kada je reč o rečnoj i uopšte vodnoj infrastrukturi. Sa jedne strane, u toku je sprovođenje projekta „Čista Srbija“, vrednog 3,2 milijarde evra, a koji podrazumeva izgradnju kanalizacije i postrojenja za preradu otpadnih voda širom Srbije. Nosilac posla je kineska kompanija China Road and Bridge Corporation (CRBC), a tadašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović rekao je da će srpske firme biti angažovane na projektu „u procentu ne manjem od 49 odsto ukupno angažovanih podizvođača“.

Država računa i na projekte iz oblasti razvoja rečne transportne infrastrukture. Ukupna vrеdnost prioritеnih projеkata, u dеlu čijе jе finansiranjе obavеza Srbijе, iznosi 336 miliona еvra, podaci su Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Ne zaboravimo, takođe, da je premijerka Ana Brnabić u ekspozeu navela da su za „novu energetsku politiku“ potrebna ulaganja od 12 milijardi evra, kao i da se planira izgradnja dve nove reverzibilne hidroelektrane – „Bistrica“ i „Đerdap 3“.

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...