Kompanija Foxconn uputila izvinjenje radnicima zbog „tehničke greške“ prilikom isplata
Firme u fokusuPoslovanjeSvetU fokusu
24.11.2022 18:52 Autor: Redakcija Biznis.rs 5
Kompanija Foxconn, jedan od dobavljača tehnološkog giganta Apple, saopštila je da se izvinjava zbog “tehničke greške” u sistemima za isplatu dan nakon što je u kineskoj fabrici za proizvodnju iPhone telefona počeo protest nezadovoljnih radnika.
Video-snimci pokazuju na hiljade radnika kako marširaju u fabrici u gradu Džengdžou, najvećem postrojenju za proizvodnju iPhone telefona na svetu. Razlozi za protest su restrikcije uvedene zbog korona virusa i neisplaćeni prekovremeni rad.
Osobe koje su snimale proteste tvrde da su pripadnici kineske policije tukli radnike. Jedan od radnika Foxconn fabrike je za BBC izjavio da je situacija u međuvremenu rešena.
Prošlog meseca, rast broja zaraženih korona virusom doveo je do zatvaranja fabrike, zbog čega su neki od radnika otišli svojim kućama. Kompanija je tada regrutovala nove radnike, obećavajući im izdašne bonuse.
Međutim, jedan radnik je rekao da su ti ugovori promenjeni tako da „nisu mogli da dobiju obećanu pomoć“, i dodao da su bili u karantinu bez hrane.
Kompanija Foxconn je objavila saopštenje u kom se navodi da je “došlo do tehničke greške” prilikom isplate, i dodala da je plata novih regruta onakva kakvu je kompanija navela na “zvaničnim posterima za zapošljavanje”.
Iz kompanije je saopšteno da neprestano komuniciraju sa pogođenim zaposlenima u vezi sa platama i bonusima i da daju sve od sebe da “reše probleme” i usliše “razumne zahteve zaposlenih“.
Radnik fabrike je za BBC takođe izjavio da je dobio 8.000 juana (1.120 dolara) i da će dobiti još 2.000 juana. On je dodao da demonstranata više nema i da će se on i njegove kolege vratiti na svoja radna mesta.
Fabrika u Džengdžou zapošljava više od 200.000 ljudi, a njoj se proizvode Apple uređaji među kojima su iPhone 14 Pro i Pro Max.
U odvojenom saopštenju, kineske vlasti su donele odluku da se Džengdžou zatvori, navodeći da ljudi neće moći da napuste to područje bez testa na virus Covid-19 sa negativnim rezultatom. Ova mera pogađa više od šest miliona ljudi.
Pročitajte još:
Međunarodni monetarni fond (MMF) pozvao je Kinu da revidira strategiju nulte tolerancije na Covid-19, uzimajući u obzir da se ekonomski rast ove zemlje usporava.
Druga ekonomija sveta u tri meseca do kraja juna zabeležila je pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) za 2,6 odsto u odnosu na prethodni kvartal.
BIJUTI27
24.11.2022 #1 AuthorOd izvinjenja se ne živi..
GOCA BG
24.11.2022 #2 AuthorTehnicka greska ne postoji,izgovor kada su shvatli da su u problemu…
DUSICA
25.11.2022 #3 AuthorPokušali da prevare radnike ali im nije prošlo.
LEKi
26.11.2022 #4 AuthorDa nije tuzno bilo bi smešno
TATJANA
26.11.2022 #5 AuthorKad su videli da nemaju kud, morali su da se izvinjavaju