Vladi Crne Gore predložena likvidacija kompanije Montenegro Works
BiznisInfrastrukturaRegionVesti
20.7.2022 13:04 Autor: Redakcija Biznis.rs 3
Vlada Crne Gore bi trebalo da se izjasni o predlogu Komisije za ekonomsku politiku (KEP) da se pokrene skraćeni postupak dobrovoljne likvidacije državne kompanije Montenegro Works (MW), osnovane pre godinu sa ciljem da savetuje i nadzire ostala državna preduzeća.
KEP je taj predlog dao nakon detaljne analize Ministarstva finansija, koja je pokazala da postojeći status MW nije održiv, da bi trebalo minimum dve ili tri godine da se ta firma, koja nije osnovana shodno Zakonu o privrednim društvima, uvede u zakonski okvir i da bi sve to dodatno napravilo trošak u budžetu, piše agencija Mina, pozivajući se na Vijesti.
Stav ministarstva je da se mora unaprediti regulatorni okvir za firme u većinskom vlasništvu države, da se oslobode političkog uticaja i da to treba da bude zajednički posao resornih ministarstava. Uz to, Ministarstvo finansija pokrenulo je pripremu da se unutar resornog direktorata organizuje Direkcija za praćenje fiskalnih rizika kompanija u većinskom državnom vlasništvu, a formiraće se i Fiskalni savet u dogovoru sa partnerima iz Evropske unije, koji će se baviti fiskalnim rizicima državnih firmi.
KEP je u utorak razmotrio informaciju za postupanje Vlade Crne Gore u vezi sa statusom MW. Odluku o osnivanju MW usvojila je administracija Zdravka Krivokapića elektronskim putem na predlog tadašnjeg ministra finansija i socijalnog staranja Milojka Spajića bez razmatranja na Komisiji za ekonomsku politiku i uz protivljenje više ministara.
Osnivački kapital firme je bio 490.000 evra, a u odluci o osnivanju je pisalo da se kompanija osniva zbog nadzora, praćenja i analiziranja finansijskog stanja u preduzećima u većinskom vlasništvu države, kao i podrške u sprovođenju reformi u cilju efikasnijeg upravljanja. To je sada nadležnost resornih ministarstava.
Ministarstvo finansija je u informaciji dalo dva predloga za postupanje vlade u vezi sa statusom MW, za koje je dalo detaljnu analizu. Prvi predlog je da MW bude holding kompanija/krovna kompanija, koja bi u ime države gazdovala, nadzirala i upravljala preduzećima u većinskom vlasništvu države.
Pročitajte još:
Ministarstvo je kao drugi predlog ponudilo opciju dobrovoljne likvidacije po skraćenom postupku. Oni su objasnili da je MW neodrživ kada su u pitanju prihodi, a da su saglasno finansijskom planu u ovoj godini troškovi planirani u iznosu od 197.100 evra, uz planirana ulaganja u imovinu od 10.000 evra. Kompanija se ekskluzivno finansira iz osnivačkog kapitala, dok je izostalo dodatno ulaganje u poslovanje.
U ministarstvu smatraju da bi bez sveobuhvatnih reformi regulatornog okvira firma na kraju naredne godine bila u riziku nelikvidnosti. Oni su dodali da Vlada Crne Gore, kao jedini osnivač i vlasnik MW, ima zakonski model da uz ispunjenje svih obaveza prema zaposlenima i poveriocima, pokrene i sprovede skraćeni postupak dobrovoljne likvidacije.
IVAN
20.7.2022 #1 AuthorNe cudi
LIMUN ŽUT
20.7.2022 #2 AuthorVeliki zalogaj.
MARE
21.8.2022 #3 AuthorPropala zvanicna supervizija .