Rakija se sve više prodaje “na crno”

Zbog prometa u sivoj zoni država gubi od 200 do 250 miliona evra

AgrobiznisBiznis

23.7.2021 08:43 Autor: Ljiljana Begović 0

Zbog prometa u sivoj zoni država gubi od 200 do 250 miliona evra Zbog prometa u sivoj zoni država gubi od 200 do 250 miliona evra
Iako je Srbija poznata po velikom broju proizvođača kvalitetnih rakija, međutim, nije baš svaka žestoka kapljica koja se nađe u prodaji kvalitetna, u šta... Zbog prometa u sivoj zoni država gubi od 200 do 250 miliona evra

Iako je Srbija poznata po velikom broju proizvođača kvalitetnih rakija, međutim, nije baš svaka žestoka kapljica koja se nađe u prodaji kvalitetna, u šta su se mnogi i lično uverili kupujući to omiljeno piće preko oglasa.

Član Upravnog odbora (UO) Saveza proizvođača rakija Srbije Vukosav Tomašević kaže da zbog prodaje rakije na crno država godišnje gubi između 200 i 250 miliona evra, prenosi Alo.

“Zamislite koliko je to kilometara puteva, ili bolnica koje mogu da se izgrade od tog novca, samo kada bi se stalo na put nelegalnom prometu. U Srbiji se godišnje potroši između 60 i 90 miliona litara rakija” istakao je on.

Prema njegovim rečima, 70 do 80 odsto prometa rakija u Srbiji se odvija u sivoj zoni, od čega čak 90 odsto u ugostiteljskim objektima, pa čak i onim elitnim u kojima se plasira „domaća rakija“.

On ističe da država ima mehanizme kojima bi to mogla da spreči, dodajući da je to zakonski dobro regulisano, ali da se propust pravi u segmentu kontrole prodaje rakija.

“Postoje ozbiljni proizvođači rakije, ali i mnoštvo onih koji ne proizvode rakiju od voća, već proizvode nešto što je žestoko piće ali se dobija od rafinisanog alkohola poljoprivrednog prorekla sa dodacima. Zakon to zabranjuje, ali to se vrlo malo ili nimalo ne kontroliše”, navodi Tomašević.

On kao primer navodi i to što se i na pijacama naših poznatih turističkih centara mogu naći desetine hiljada litara rakija bez ikakve potvrde o poreklu, zdravstvene kontrole, ali i plaćenog PDV-a i akciza.

Tomašević kaže i da takva nelojalna konkurencija ugrožava legalne registrovane proizvođače rakija koji rade u skladu sa zakonom, a kojih je oko 750 u Srbiji.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...