NATALIJINA RAMONDA Simbol vaskrsa srpske države iz pepela posle Prvog svetskog rata

Lifestyle

11.11.2020 08:23 Autor: Redakcija Biznis.rs 2

NATALIJINA RAMONDA Simbol vaskrsa srpske države iz pepela posle Prvog svetskog rata NATALIJINA RAMONDA Simbol vaskrsa srpske države iz pepela posle Prvog svetskog rata
Širom sveta obeležava se Dan primirja u Prvom svetskom, a kao glavni motiv za amblem tog praznika u Srbiji koristi se cvet Natalijina ramonda,... NATALIJINA RAMONDA Simbol vaskrsa srpske države iz pepela posle Prvog svetskog rata

Širom sveta obeležava se Dan primirja u Prvom svetskom, a kao glavni motiv za amblem tog praznika u Srbiji koristi se cvet Natalijina ramonda, koji ima višestruku simboliku i govori o našem narodu i iskušenjima kroz koja je prošao tokom i posle tog rata.

U pitanju je ugrožena vrsta koja raste na istoku Srbije, u Severnoj Makeodniji i u Grčkoj. Raste na planini Nidže na najvišem vrhu Kajmakčalan na kojoj je srpska vojska, pod komandom vojvode Živojina Mišića vodila žestoke borbe tokom stvaranja preduslova za proboj Solunskog fronta.

Simbol pobede u Prvom svetskom ratu

Cvet je nazvan po kraljici Nataliji Obrenović, a poznat je kao „cvet feniks“, jer čak i kada se potpuno osuši, ako se zalije, može da oživi.

Foto: Printscreen youtube

Upravo zato je Natalijina ramonda i izabrana za simbol obeležavanja tog važnog datuma – da ukazuje na vaskrs srpske države iz pepela posle Prvog svetskog rata.

Osim cveta Natalijina ramonda, u amblemu, koji se nosi na reveru, nalaze se i dve zelene trake, koje asociraju na lentu slavne albanske spomenice.

„Albanska spomenica je svima nama poznata kao jedna medalja, ali njen izgled nije baš bio u narodu toliko poznat i te dve boje, crna i zelena, dobile su svoje mesto i na znački koja se nosi povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu“, kaže za Tanjug ambasador Srbije u Etiopiji Aleksandar Ristić, koji je svojevremeno učestvovao u osmišljavanju amblema za Dan primirja.

Foto: Printscreen youtube

Ristić je podsetio da je Dan primirja u Srbiji uvršten u državne praznike 2011. godine, izmenama i dopunama Zakona o državnim i drugim praznicima, a zvanično se obeležava od 2012. godine.

„Prvi svetski rat je veoma važan period za istoriju Srbije i smatrali smo da bi bilo prikladno da se Dan primirja obeleži na vidljiviji i upečatljiviji način tako što bi građani, državni funkcioneri, predstavnici medija…nosili nešto što ukazuje na taj praznik“, rekao je Ristić.

Stradala skoro trećina srpskog stanovništva

Primirje u Prvom svetskom ratu potpisano je 11. novembra 1918. godine između sila Antante i Nemačke, čime je taj rat okončan.

U tom ratu Srbi su podneli veliku žrtvu jer je poginulo oko 1,3 miliona građana, što je u tom trenutku predstavljalo gotovo trećinu ukupnog srpskog stanovništva.

Foto: Tanjug

Osim u Srbiji, Danu primirja u Prvom svetskom ratu posebna pažnja poklanja se u Velikoj Britaniji i zemljama Komonvelta. I druge države se na taj ili neki drugi dan, sećaju palih boraca i nastradalih civila na sličan način.

U okviru centralne državne ceremonije obeležavanja 11. novembra, ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević u ime Vlade Srbije položiće venac na Spomen – kosturnicu branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu.

Vence će položiti i predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić, delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Grada Beograda, Udruženja za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, kao i predstavnici diplomatskog kora.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...