Čeka se raspisivanje javnog konkursa, predaja zahteva do 15. aprila

Kako do novca za sređivanje objekta za seoski turizam?

InfrastrukturaInvesticijeIzdvajamoNekretnineTurizam

12.2.2024 12:49 Autor: Milica Rilak 18

Kako do novca za sređivanje objekta za seoski turizam? Kako do novca za sređivanje objekta za seoski turizam?
Vlada Srbije usvojila je uredbu kojom je propisala na koji način će biti dodeljen novac za izgradnju, dogradnju, rekonstrukciju ili opremanje ruralnih turističkih objekata.... Kako do novca za sređivanje objekta za seoski turizam?

Vlada Srbije usvojila je uredbu kojom je propisala na koji način će biti dodeljen novac za izgradnju, dogradnju, rekonstrukciju ili opremanje ruralnih turističkih objekata.

Pravo na ovu vrstu podsticaja imaju preduzeća ili fizička lica, vlasnici salaša, etno kuća ili seoskih turističkih domaćinstava koji su registrovani u sistemu e-Turista, a maksimalan iznos podsticaja je 2,9 miliona dinara.

Novčana podrška dodeljuje se za unapređenje ugostiteljske ponude, pa je Vlada uredbom propisala i koji sve projekti potpadaju pod tu definiciju.

Podsticaj se može dobiti za:

  • izgradnju novih objekata u sastavu postojećeg ugostiteljskog objekta, kao i dogradnju postojećih ugostiteljskih i pratećih objekata;
  • rekonstrukciju, sanaciju, adaptaciju ili druge radove, kao i investiciono i tekuće održavanje ugostiteljskog objekta i pratećih objekata i sadržaja;
  • parterno uređenje dvorišta i uređenje i nabavka dvorišnog mobilijara;
  • opremanje ugostiteljskog objekta i pratećih sadržaja radi unapređenja ugostiteljske ponude u delu ispunjenja višeg nivoa propisanih standarda za kategorizaciju;
  • opremanje ugostiteljskog objekta sa ciljem proširenja smeštajnih kapaciteta;
  • uređenje prostora i nabavka potrebne opreme u okviru seoskog turističkog domaćinstva za pružanje ugostiteljske usluge smeštaja na otvorenom u privremeno postavljenoj opremi za kampovanje.

Кorisnik po osnovu ove uredbe može da ostvari pravo na dodelu sredstava za jedan projekat, a novac ne može dobiti ako za isti projekat već koristi podsticaj u obliku subvencija ili donacija, niti ako je u toku drugi postupak dodele sredstava.

„Za građevinske i druge radove, odnosno održavanje ugostiteljskog objekta, korisnik obezbeđuje građevinsku dozvolu ili drugo rešenje, kojim se odobrava izvođenje tih radova, u skladu sa propisima kojima se uređuje oblast planiranja i izgradnje“, stoji u uredbi.

Dokumentacija mora da se obezbedi najkasnije u roku od šest meseci od dana zaključenja ugovora o dodeli novca, dok je krajnji rok za realizaciju projekta 12 meseci od uplate.

„Кorisnik je dužan da ugostiteljsku delatnost u ugostiteljskom objektu obavlja u periodu od najmanje tri godine, računajući od dana realizacije projekta“, naglašeno je u uredbi.

Drvena kuća
Foto: Pixabay.com

Maksimalan iznos koji korisnik može dobiti po projektu je 2,9 miliona dinara, s tim da mora da obezbedi najmanje 10 odsto sopstvenog učešća, a sve troškove mora da opravda Ministarstvu omladine i turizma, sa kojim se i zaključuje ugovor o dodeli podsticaja.

„Кao instrument obezbeđenja, korisnik je dužan da izda sopstvenu blanko menicu, odnosno sopstvenu menicu sa avalom poslovne banke, a ako ne sprovede projekat na ugovoreni način ili ne opravda utrošena sredstava dužan je da izvrši povraćaj uplaćenog sa obračunatom pripadajućom zakonskom zateznom kamatom – u protivnom će ministarstvo aktivirati menicu“, ističe se u uredbi.

Uslove za dodelu podsticaja ostvaruje privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnik koji:

  • u odgovarajućem registru ima registrovanu ugostiteljsku delatnost;
  • ako je katastarska parcela i ugostiteljski objekat na koji se projekat odnosi u njegovom vlasništvu, suvlasništvu ili je u zakupu sa periodom isteka ne kraćim od tri godine, računajući od dana završetka Projekta;
  • ako na katastarskoj parceli i objektu na koji se Projekat odnosi nisu upisani tereti;
  • nema dospelih neizmirenih obaveza po osnovu javnih prihoda.

Fizičko lice ostvaruje pravo na dodelu sredstva podsticaja ako je katastarska parcela i objekat na koji se projekat odnosi u njegovom vlasništvu, suvlasništvu ili je to fizičko lice član porodičnog domaćinstva vlasnika, odnosno suvlasnika, kao i da nisu upisani tereti.

Postupak za ostvarivanje prava na ovu vrstu podsticaja pokreće se podnošenjem zahteva na osnovu javnog poziva za dodelu sredstava podsticaja za podsticanje razvoja i unapređenje ruralnog turizma i ugostiteljstva koji raspisuje Ministarstvo turizma i omladine.

Кrajnji rok za dostavu Zahteva i prateće dokumentacije je 15. april 2024. godine.

Brda i planine, selo
Foto: Pixabay.com

Podnete Zahteve sa kompletnom dokumentacijom razmatra Radna grupa za odlučivanje o učešću u finansiranju projekata razvoja i unapređenja ruralnog turizma i ugostiteljstva, a dodela sredstava ograničena je raspoloživim budžetskim sredstvima.

„Ukoliko je u republičkom budžetu opredeljen iznos sredstava podsticaja manji od iznosa sredstava po podnetim zahtevima, koji ispunjavaju uslove i kriterijume propisane ovom uredbom, sredstva podsticaja se dodeljuju korisnicima sa većim brojem bodova, po redosledu iz rang liste, koju formira Radna grupa, do utroška opredeljenih sredstava podsticaja“, stoji u uredbi.

Vlada je, inače, pri usvajanju istakla da je cilj uredbe povećanje turističkog prometa kroz razvoj ruralnog turizma, što će, kako su ocenili, doprineti podsticanju ravnomernijeg regionalnog i lokalnog razvoja, uz očuvanje prirodne sredine i lokalne kulture, tradicije i običaja.

Ove godine su, inače, budžetom predviđene ukupne subvencije u oblasti turizma u iznosu od 1,34 milijarde dinara, a do sada je već podeljeno 100.000 turističkih vaučera ukupne vrednosti milijardu dinara.

  • PAVLE-2005

    12.2.2024 #1 Author

    Da opet bude kao nekad

    Odgovori

  • SUNCE

    12.2.2024 #2 Author

    Podrzavam sve vrste pomoci seoskim domacinstvima i seoskom turizmu.

    Odgovori

  • jevtić

    12.2.2024 #3 Author

    Ovo je ok

    Odgovori

  • Sindi

    13.2.2024 #4 Author

    🫨

    Odgovori

  • DOBRILA

    13.2.2024 #5 Author

    Ovo je lepa stvar i treba raditi na tome.

    Odgovori

  • Detko

    13.2.2024 #7 Author

    Ovo je okej

    Odgovori

  • SALIMAR

    13.2.2024 #8 Author

    Na tome tek treba raditi,dugo se ništa nije ulagalo..

    Odgovori

  • STEPA

    14.2.2024 #9 Author

    Odlučno. Treba podržavati i podsticati ovakve stvari.

    Odgovori

  • SENSEI

    14.2.2024 #10 Author

    Treba i jedan državni službenik koji će pomoći srpskom seljaku oko svega navedenog

    Odgovori

  • MARAMACA

    15.2.2024 #11 Author

    E bas super,zivis zivot u miru

    Odgovori

  • MIKIMILE

    15.2.2024 #12 Author

    Bravo za podsticanje seoskog turizma

    Odgovori

  • Zoran

    16.2.2024 #13 Author

    Kakvu pomoć može da pruži državni službenik,nezna da zakolje jagnje,da napali furunu,nezna izkoje bure piće da natoči a ako to sve zna i nagrnu gosti nezna ni jedan strani jezik čak postoji mogućnost ds zabrlja jer nepoznsje dovoljno bon-ton,

    Odgovori

  • BIJUTI27

    17.2.2024 #14 Author

    Treba podrška države

    Odgovori

  • DUCA

    18.2.2024 #15 Author

    Sjajna ideja.

    Odgovori

  • Lea

    18.2.2024 #16 Author

    Ovo je odlicno

    Odgovori

  • REA

    18.2.2024 #17 Author

    Svaka podrska za seoski turizam

    Odgovori

  • CIGI

    19.2.2024 #18 Author

    Odlicno, a sta je da onim fizickim licima koji bi tek poceli I nisu regostrovani u E turistu

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.