Berzanske greške koje skupo koštaju investitore

Jedno slovo čini desetine miliona dolara razlike

BerzaNovac

1.3.2021 13:16 Autor: Marko Miladinović 0

Jedno slovo čini desetine miliona dolara razlike Jedno slovo čini desetine miliona dolara razlike
Profesori Vadim Balašov (Vadim Balashov) i Andrej Nikiforov (Andrei Nikiforov) sa Rutgers School of Business pobrojali su da više od polovine kompanija koje su... Jedno slovo čini desetine miliona dolara razlike

Profesori Vadim Balašov (Vadim Balashov) i Andrej Nikiforov (Andrei Nikiforov) sa Rutgers School of Business pobrojali su da više od polovine kompanija koje su listirane na američkim berzama međusobno deli „značajan deo“ svojih berzanskih simbola, odnosno tikera. Ne treba naglašavati da su ovakvi parnjaci uglavnom razdvojeni potpuno drugačijim poslovnim delatnostima, ali što je još važnije, i različitim iznosima njihovih tržišnih kapitalizacija, kao i opštim berzanskim performansom.

Štaviše, za čak 250 kompanija je u njihovoj studiji konkretno utvrđeno da dele gotovo u potpunosti ista imena, to je jest da ih razdvaja samo jedno slovo, a za više od šezdeset njih je ustanovljeno da često ostvaruju iste paterne kada su u pitanju trendovi trgovanja njihovim akcijama.

Balašov i Nikiforov smatraju da ovakve vrste zabuna obuhvataju neverovatnih pet odsto ukupnog obima akcija koje su prometovane u Sjedinjenim Američkim Državama u periodu između 1993. i 2013. godine. U pitanju su dakle obimi, a ne iznosi, jer kada je o njima reč, prema izveštaju New York Timesa u prvih šest meseci 2020. godine Wall Street je zabeležio 27,6 milijardi dolara neto profita u ostvarenim transakcijama.

Ove greške u transakcijama u pojedinim slučajevima mogu odmah da se isprave, ali svakako se na njih primenjuju uobičajene berzanske provizije. Veruje se da je na njih potrošeno između 50 i 66 miliona dolara u posmatranom periodu.

U poslednje vreme najglasovitije su one pogreške načinjene u vezi sa masovnom kupovinom akcija kompanije GameStop, usled manije koja je gotovo dva meseca potresala Njujoršku berzu. GameStop je listiran tikerom GME, no takođe postoji i GME Resources Limited, australijska rudarska kompanija, koja je zaradila od čitave GameStop situacije.

Foto: Shutterstock

Kada je Ilon Mask (Elon Musk) u jednom od svojih čuvenih tvitova tokom januara pohvalio društvenu mrežu Signal, u nedelju dana je skočila vrednost akcija kompanije Signal Advance za 1.500 procenata, a ona, naravno nema nikakve veze ni sa Maskom, niti sa online servisima.

Portal Quartz navodi i slučaj čuvenog proizvođača automobila Ford, čiji tiker predstavlja samo jedno latinično slovo F. S druge strane, postoji i kompanija Forward Industries koju NASDAQ listira pod simbolom FORD, i koja po pravilu doživljava rast vrednosti svaki put kada automobilski gigant poskoči na berzi. Tržišna kapitalizacija kompanije iza znaka F iznosi 45,7 milijardi dolara, a one koja se krije iza FORD tek 35,8 miliona dolara.

Profesori sa Rutgers School of Business napominju da do ovih grešaka dolazi bez obzira na unapredovano mašinsko trgovanje i upotrebu programa koji nisu bili u upotrebi do pre dve decenije. Pored toga, oni trenutno rade na novom istraživanju koje za cilj ima da „ispravi“ njihov prethodni rad, i dokaže da su ove greške još češće nego što se misli.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...