Bez obzira na radno mesto svi zaposleni imaju pravo na ovu naknadu

Kako se obračunava i isplaćuje regres za godišnji odmor?

BiznisNovacPoreziPreduzetnikTurizam

10.6.2022 15:50 Autor: Marija Jovanović 20

Kako se obračunava i isplaćuje regres za godišnji odmor? Kako se obračunava i isplaćuje regres za godišnji odmor?
Iako Zakon o radu propisuje pravo na regres, on ne definiše njegovu visinu niti način isplate, već je to prepušteno samom poslodavcu. Prema zakonu,... Kako se obračunava i isplaćuje regres za godišnji odmor?

Iako Zakon o radu propisuje pravo na regres, on ne definiše njegovu visinu niti način isplate, već je to prepušteno samom poslodavcu. Prema zakonu, svi zaposleni imaju pravo na naknadu ove vrste troškova u skladu sa ugovorom o radu i opštim aktom.

Regres za korišćenje godišnjeg odmora je naknada za zaposlene koja po svojoj suštini predstavlja nadoknadu njihovih troškova. Bez obzira na radno mesto, svi zaposleni imaju pravo na regres za godišnji odmor koji se, po pravilu, predviđa ugovorom o radu, objašnjava za Biznis.rs poreski advokat dr Minja S. Đokić.

“Nisu retki slučajevi da se pravo na regres i njegova visina propisuju opštim aktom poslodavca (pravilnikom o radu). U toj situaciji će za visinu regresa biti merodavne odredbe pravilnika ukoliko su one povoljnije za zaposlenog. Primera radi, pravilnikom o radu je za sve zaposlene predviđen regres za godišnji odmor u visini od 2.000 dinara po danu godišnjeg odmora, a ugovorom o radu za konkretnog zaposlenog predviđen je regres za godišnji odmor u visini od 1.000 dinara po danu”, dodaje naš sagovornik.

Kada je reč o dinamici isplate regresa, Đokić ističe da je ona po pravilu srazmerna mesecima rada u godini, pa se isplaćuje 12 meseci uz svaku zaradu.

To znači da ako zaposleni ima ugovorenih 2.000 dinara po danu godišnjeg odmora, a u godini ima pravo na 20 radnih dana godišnjeg odmora (to je 40.000 dinara), mesečno se zaposlenom isplaćuje po 3.333,33 dinara regresa. Ipak, nisu retki slučajevi da se regresi ugovaraju u mnogo manjim iznosima nego što je ovaj.

“Bez obzira na to da li poslodavac blagovremeno plaća zaradu i regres svojim zaposlenima, on ima obavezu da na zaradu obračuna podnese PPP-PD poresku prijavu i da, najkasnije do poslednjeg dana u mesecu za prethodni mesec, po odbitku plati porez i doprinose na zaradu čija je efektivna poreska stopa ugrubo 64 odsto. Bez poziva na broj odobrenja plaćanja (tzv. BOP) koji dodeljuje Poreska uprava prilikom podnošenja elektronske poreske prijave, poslodavac i ne može da bezgotovinski (preko računa) plati zaradu zaposlenom”, napominje naš sagovornik.

Komentarišući poreske olakšice na regres i koliko bi one značile poslodavcima, Đokić kaže da, imajući u vidu činjenicu da je regres za korišćenje godišnjeg odmora manji deo bruto zarade zaposlenog, poreska olakšica koja bi tangirala samo regres ne bi imala osetniji efekat, a u reprezentativnim poreskim sistemima kao što su na primer Nemačka i SAD, takvih primera nema.

“Mnogo značajniji uticaj bi, primera radi, imala poreska olakšica na minimalnu zaradu. To bi, međutim, podrazumevalo uvođenje progresivnog sistema oporezivanja dohotka, što bi značilo nižu poresku stopu na minimalnu zaradu, a sa porastom zarade bi progresivno rasle i poreske stope”, dodaje on.

Da li zaposleni koji ne iskoristi godišnji odmor ima pravo na regres?

Na pitanje da li zaposleni koji ne iskoriste godišnji odmor imaju pravo na regres, Đokić kaže da u slučaju da poslodavac zaposlenom (rešenjem) otkaže ugovor o radu, pa se pred sudom ustanovi da je rešenje bilo nezakonito – zaposleni ima pravo na naknadu štete u visini izgubljene zarade koja u sebi sadrži, između ostalog, regres za korišćenje godišnjeg odmora.

“Ova naknada štete može biti do visine 18 zarada zaposlenog, pod uslovom da zaposleni od suda traži da se poništi nezakonito rešenje o otkazu – ali ne traži da ga sud vrati na rad kod tog poslodavca“, zaključuje poreski advokat.

  • MARKO7

    10.6.2022 #1 Author

    Pa verovatno kao i svake godine…

    Odgovori

  • BOJANA

    10.6.2022 #2 Author

    Veliki broj firmi uopšte ne isplaćuju regrese.

    Odgovori

  • BOJANA

    10.6.2022 #4 Author

    To treba konkretno zakonom regulisati kao obavezu za sve firme.

    Odgovori

  • SRDJAN

    10.6.2022 #5 Author

    Trebalo bi malo bolje to zakonom urediti.

    Odgovori

  • Emilija

    10.6.2022 #6 Author

    Mnoge firme izbegavaju uplacivanje regresa radnicima

    Odgovori

  • TATJANA

    10.6.2022 #8 Author

    Kad bi bilo regulisano, vetovatno bi morali isplatiti

    Odgovori

  • ZVEZDICA01

    10.6.2022 #9 Author

    Mnogi to ne poštuju i ne daju regres. A ne daju ni predvidjene dane odmora koje po zakonu svaki radnik mora imati. Sve ih treba kazniti!

    Odgovori

  • GOCA BG

    10.6.2022 #10 Author

    Kod nas sve moze kada je na stetu radnika…

    Odgovori

  • IVAN

    11.6.2022 #11 Author

    Nista u srbiji nije regulisano

    Odgovori

  • BRANA19

    11.6.2022 #12 Author

    Koliko njih uopste i ne uplati regres…

    Odgovori

  • MADMAX

    11.6.2022 #13 Author

    Sve je do sistema!

    Odgovori

  • Milovan94

    11.6.2022 #14 Author

    Zato ja radim u najboljoj firmi gde ima i regres.

    Odgovori

  • STRAHINJA

    12.6.2022 #15 Author

    Zakon definise, a visinu ostavlja poslodavcu…i sta onda tu trubimo

    Odgovori

  • Ika

    12.6.2022 #16 Author

    Ostavljeno je na kraju poslodavcima da ispostuju

    Odgovori

  • MARE

    12.6.2022 #17 Author

    Placeno letovanje umesto regresa,mislim da je to sasvim ok

    Odgovori

  • Vanja Andrić

    10.7.2022 #18 Author

    Da li imam pravo na regres obzirom da radim u Osnovnoj školi na određeno vreme ?

    Odgovori

  • Milan

    28.9.2023 #20 Author

    Dali se mo
    že preneti godišnji odmor kod novog poslodavca.Regres ako mi je plata 52000

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...