Zabrinutost za konkurentnost zemlje

U Nemačkoj najmanje stranih investicionih projekata od 2009. godine

EUInvesticijeNovac

21.5.2026 13:13 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

U Nemačkoj najmanje stranih investicionih projekata od 2009. godine U Nemačkoj najmanje stranih investicionih projekata od 2009. godine
Strane kompanije su 2025. osmu uzastopnu godinu najavile manje projekata u Nemačkoj nego prethodne godine, što naglašava zabrinutost za konkurentnost zemlje kao poslovnog sedišta.... U Nemačkoj najmanje stranih investicionih projekata od 2009. godine

Strane kompanije su 2025. osmu uzastopnu godinu najavile manje projekata u Nemačkoj nego prethodne godine, što naglašava zabrinutost za konkurentnost zemlje kao poslovnog sedišta.

Prema izveštaju revizorske kuće EY, strani investitori su najavili 548 projekata, deset odsto manje nego 2024. i najmanje od 2009, prenosi DPA.

EY te podatke prati od 2006. godine, a u projekte uračunava investicije koje otvaraju nove lokacije i radna mesta. Vrednost investicija nije navedena.

Nemačka je po broju investicionih projekata u Evropi 2025. bila treća, iza Francuske i Velike Britanije, sa 852, odnosno 730 projekata. Međutim, pad broja projekata je u obe države bio oštriji nego u Nemačkoj.

Strana preduzeća su u celoj Evropi 2025. najavila 5.026 novih projekata ili proširenje postojećih, sedam odsto manje nego prethodne godine.

Među investitorima su kompanije poput američkih i kineskih, ali i evropske koje ulažu u druge evropske države.

Šef EY za Nemačku Henrik Alers (Henrik Ahlers) je ukazao da ona zaostaje za konkurentskim evropskim lokacijama u reformama poput digitalizacije uprave i pojednostavljenja poreskog sistema.

Uz to, naveo je Alers, porezi u Nemačkoj su veliki, radna snaga i energija su skupe, a birokratija zahtevna. Sve to odvraća investitore.

Konačno, reputacija Nemačke kao države nesposobne da se reformiše se raširila po svetu, a to erodira dugogodišnji imidž snažne, kvalitetne lokacije za ulaganje, rekao je, upozoravajući da su hitne reforme nužne.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.