Povodom posete kineskog predsednika Srbiji

Dolazak Sija pokazuje Zapadu da Srbija nije samo gubitnik

AnalizaIzdvajamo

8.5.2024 17:31 Autor: Vladimir Jokanović 9

Dolazak Sija pokazuje Zapadu da Srbija nije samo gubitnik Dolazak Sija pokazuje Zapadu da Srbija nije samo gubitnik
Ništa senzacionalno neće se desiti usled posete kineskog predsednika Si Đinpinga Srbiji, ocenila je za Biznis.rs profesorka Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Danica Popović.... Dolazak Sija pokazuje Zapadu da Srbija nije samo gubitnik

Ništa senzacionalno neće se desiti usled posete kineskog predsednika Si Đinpinga Srbiji, ocenila je za Biznis.rs profesorka Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Danica Popović. Prema njenim rečima, Kini je Srbija značajna, jer se njihove firme kod nas vode kao srpske, a mi bescarinski trgujemo sa Evropom.

„Mislim da je to prilično važan razlog za ovu posetu. A o velikim koristima za Srbiju ne treba imati iluzije. Nismo im baš toliko važni“, rekla je Popović.

Ona je istakla da su prva tri izvozna proizvoda Srbije u stvari kineska, pa joj zbog toga izgleda da smo „neka njihova mala kolonija“.

Kineski predsednik u sredu završava dvodnevnu posetu našoj zemlji. Đinping je bio na čelu velike delegacije sa kojom je došao u prvu posetu Evropi nakon izbijanja pandemije 2019. godine. Nakon Francuske i Srbije, predsednik Kine uputiće se u Mađarsku.

Po završetku zatvorenog sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Sija, kao i zvaničnog susreta delegacija dve vlade, usledila je ceremonija potpisivanja zajedničke izjave i razmene 28 potpisanih bilateralnih dokumenata.

Vučić je naveo da se očekuje napredak u saradnji dve zemlje koja bi trebalo da bude podignuta na nivo „zajedničke budućnosti“. Srbija će, kao je istakao, o svim važnim političkim pitanjima imati podršku Kine.

Foto: Beta

Sa kineskim predsednikom je, kako je naveo, razgovarao o slobodnoj trgovini, poljoprivredi, industriji, veštačkoj inteligenciji, saradnji u vojnom bezbednosnom sektoru, kulturi, zdravstvu, avio-linijama, EXPO 2027.

„Dobili smo uveravanja da će Kina na svaki način podržati EXPO koji je prilika za napredak i razvoj“, rekao je Vučić.

„Ni kineske ni srpske vlasti nemaju običaj da zapisuju svoja obećanja, tako da o efektima ove posete sa sigurnošću možemo da tvrdimo da su pozitivni. Naravno, ništa se senzacionalno neće desiti. Rusi nam svojevremeno nisu odobrili bescarinski izvoz Fiata, koji je tada bio u usponu, a sada su stvari sasvim drugačije. Sada su prva tri izvozna proizvoda kineska, pa im mi dođemo kao neka mala kolonija“, rekla je Danica Popović.

Pored toga, politički gledano, kako je ocenila profesorka Popović, posle toliko neuspešnih pokušaja pridruživanja EU i nakon novog kažnjavanja za zločin u Srebrenici posle tri decenije „ovo je politički događaj koji Zapadu pokazuje da Srbija nije baš samo gubitnik i da ima neki politički značaj koji oni ne kontrolišu“.

Foto: Beta

Evropski analitičari ocenjuju da je poseta kineskog predsednika došla u delikatnom trenutku kada je reč o odnosima između Kine i EU, zapravo Kine i celog Zapada, kao i da je poseta Evropi dobro tempirana, a da su tri države odabrane s razlogom. Francuska, Mađarska i Srbija su zemlje koje se idealno uklapaju u kinesku viziju većeg ulaska na evropsko tržište. Kini će koristiti geografski položaj obe zemlje u koje planira investirati poprilično za izgradnju i nadogradnju infrastrukture.

Savić: Pun pogodak za državu i njenu diplomatiju

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić izjavio je za Biznis.rs da je njegova najveća impresija to što je kineski predsednik Si Đinping posetio Srbiju baš u trenutku kada zemlja trpi velike pritiske na političkom planu.

„Nije mala stvar da vas poseti lider jedne od tri najveće svetske sile u trenutku kada Kosovo pristupa Savetu Evrope, a u UN se priprema glasanje za rezoluciju o Srebrenici“, ocenio je Savić.

Prema njegovim rečima, poseta kineskog predsednika pun je pogodak za državu i njenu diplomatiju, ali i izraz prijateljskog odnosa Kine prema Srbiji. Kada je reč o ekonomskim efektima posete, Savić podseća da je potpisan čitav niz sporazuma. Na pitanje kada bi mogle da se očekuju koristi od toga, navodi da što se tiče Kine korist će se osetiti sutra, a što se tiče Srbije „malo sutra“.

„Šalu na stranu, ugovori su preduslov, ali je njihova realizacija dugotrajan i mukotrpan put. Nisam siguran da imamo kapacitet u vladi da realizujemo potpisano“, upozorio je Savić.

  • Luleluka

    8.5.2024 #1 Author

    U potpunosti se slazem sa Danicom!

    Odgovori

  • SHALIMAR

    8.5.2024 #2 Author

    Svako gleda samo svoj interes

    Odgovori

  • Dragan L

    9.5.2024 #5 Author

    Danica Popović ne vidi zavisnost Srbije od Zapada jer se čak 70% trgovine obavlja sa Zapadom ali zato vidi da su tri najveća izvoznika iz Srbije u kineskom vlasništvu pa iz toga zaključuje da smo Bože moj ,,kineska kolonija,, Diversifikacija uvoza je prva stvar koju treba uraditi ako ne želimo da budemo kolonija. A to što najveći izvoz imaju firme u kineskom vlasništvu nije toliko bitno jer su to srpske firme koje plaćaju porez državi Srbiji i zapošljavaju srpske radnike.
    Nešto što zabrinjava je da Srbija nema sopstvenu proizvodnju za izvoz a da su vlasnici ili država Srbija ili srpski građani. kao i što je srpsko tržište preplavljeno stranom robom.

    Odgovori

  • SENSEI

    10.5.2024 #6 Author

    Svako ima svoj interes u celoj ovoj priči, i Kina i Srbija

    Odgovori

    • JANA

      11.5.2024 #7 Author

      Ma naravno, verujem Kinezi daleko veći interes da iskoriste ovu napacenu zemlju

      Odgovori

  • PIKSI

    12.5.2024 #8 Author

    Lepo smo docekali ispostovali protokol na obostrano zadovoljstvo

    Odgovori

  • STEPA

    13.5.2024 #9 Author

    Bilo bi dobro da nekad bude malo više u našu korist

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...