Većina evropskih uvoznika prešla na plaćanje gasa u rubljama
2.6.2022 11:56 Autor: Vladimir Jokanović 13
Gazprom je 1. juna kompletirao spisak evropskih kompanija koje su odbile plaćanje gasa u rubljama. Reč je o šest kompanija iz pet zemalja koje nisu ispunile zahtev Rusije da gas plaćaju isključivo u rubljama, dok je većina evropskih kompanija i država ipak prihvatilo novu šemu plaćanja.
Budući da su majski rokovi plaćanja prošli, ne očekuje se da će druge evropske kompanije odustati od uvoza ruskog gasa.
Isporuke gasa najpre su prekinute bugarskoj kompaniji Bulgargaz i poljskoj PGNiG, još u aprilu. Gazprom je zatim 21. maja isključio finski Gasum, a 31. maja gas iz Rusije prestao je da se isporučuje holandskoj kompaniji GasTerra. Od 1. juna prekinute su isporuke za dansku kompaniju Orsted i za Shell Energy Europe, prenosi ruski Vzgljad. Prethodno je početkom aprila Litvanija saopštila da je prekinula uvoz gasa iz Rusije.
„Verujem da je ovo maksimalan broj kompanija koje su odbile da pređu na plaćanje u rubljama. Naš institut i drugi stručnjaci predvideli su upravo takvu listu. Danska i holandska vlada zvanično su zabranile svojim kompanijama prelazak na šemu plaćanja u rubljama još u aprilu. Kasnije im se pridružila Finska“, rekao je direktor moskovskog Instituta za energetiku i finansije Aleksej Gromov.
Kompanije iz ostalih evropskih zemalja nastavile su da uvoze ruski gas, ali ne izlaze u javnost sa detaljima svog novog sporazuma sa Gazpromom. Većina tvrdi da gas i dalje plaćaju evrima, ne pominjući otvaranje bankovnih računa u rubljama u Gazprombanci. Kompanija MVM iz Mađarske navodi da „plaća u evrima, a Gazprombanka ih konvertuje u rublje i uplaćuje Gazpromu“, prenosi Politico.
Nemačka kompanija VNG saopštila je da će njihovi računi i dalje biti denominovani u evrima koje uplaćuju Gazprombanci u skladu sa procedurom, kao i da pretpostavlja da „konverzija u rublje neće izazvati nikakve poteškoće“, navodeći da je „otvaranje računa prošlo potpuno glatko“. Nemački uvoznik RWE saopštio je da je „spreman za plaćanje u evrima“, kao i da je otvorio odgovarajuće račune. „Ponašamo se u skladu sa evropskim i nemačkim propisima“, navela je kompanija.
Nemački Uniper, jedan od partnera Gazproma u finansiranju projekta „Severni tok 2“, potvrdio je da je otvorio račun u Gazprombanci i tako napravio aranžman za plaćanje u evrima u skladu sa novim mehanizmom plaćanja. Još jedna kompanija koja je učestvovala u izgradnji gasovoda „Severni tok 2“, francuska Engie izrazila je prošle nedelje spremnost „da izvrši svoje obaveze plaćanja“ sve dok je to u skladu sa evropskim okvirom sankcija. Budući da im dostava gasa nije u međuvremenu prekinuta, logično je zaključiti da su i oni platili.
Italijanska kompanija Eni saopštila je još sredinom maja da je započela „proces otvaranja dva računa u Gazprombanci“, a austrijska OMV je navela da je „primenila proces plaćanja u skladu sa sankcijama koji obezbeđuje da isporuke gasa mogu da budu plaćene na vreme“. Češka kompanija ČEZ kratko je saopštila da je uplatu izvršila u evrima u skladu sa preporukom Evropske komisije. „Nećemo komentarisati detalje“, naveli su češki uvoznici ruskog gasa.
I slovački SPP tvrdi da je fakturu uplatio u evrima prema važećem ugovoru „na osnovu mišljenja EU da takvo plaćanje nije kršenje ili zaobilaženje sankcija. Geoplin iz Slovenije saopštio je da je „sa ruskim partnerom usaglasio proceduru plaćanja koja je u skladu sa ugovorom i istovremeno u okviru mera i preporuka institucija EU“.
Računica pokazuje da je Gazprom izgubio ugovore za isporuke od 20 do 30 milijardi kubnih metara godišnje, a to predstavlja 12 do 20 odsto ukupnog izvoza ruskog gasa u EU, koji je 2021. godine dostigao oko 155 milijardi kubnih metara. U međuvremenu u aprilu je došlo do značajnog priliva tečnog gasa u Evropu, a najveće količine stigle su na terminale u britanskim lukama.
Pročitajte još:
Holandija i Danska računaju na taj gas, kao i na isporuke iz Norveške. Finska ima u planu da se snabdeva putem gasovoda iz Estonije, dok Poljska računa na pošiljke tečnog gasa koje bi stizale u njihove luke, kao i na gasovod Baltik kojim bi joj gas stizao iz Norveške. Poljska takođe ima pune rezervoare ruskog gasa. Bugarska računa na gas iz Azerbejdžana koji bi joj stizao preko Grčke.
Podsetimo, Rusija od 1. aprila prihvata isključivo plaćanje gasa u rubljama od kupaca iz EU. U tu svrhu predložila je evropskim kompanijama šemu otvaranja dva računa u Gazprombanci, jednog u evrima, a drugog u rubljama.
MARKO7
2.6.2022 #1 AuthorPa to je novoruski uslov trenutni,videćemo kako će ići.
MIŠKOVIĆ
2.6.2022 #2 Authorpotražnja diktira uslove mogu kako hoće kad je velikom broju zemlja ruski gas neophodan za funkcionisanje privrede
Emilija
2.6.2022 #3 AuthorMogu kako hoce a svako ima pravo izbora
STRELAC
2.6.2022 #4 AuthorI bi dan,kako je i rekao!
TATJANA
2.6.2022 #5 AuthorNece pa hoce, prinudjeni su
GOCA BG
2.6.2022 #6 AuthorKad mnoge zemlje zavise od njih,naravno da moraju da se povinuju Rusiji i njihovim uslovima…
TINA
3.6.2022 #7 AuthorGas je ruski, pa oni mogu da odredjuju inacin placanja
Bella
3.6.2022 #8 AuthorZnaci ko ima evre moze da se slika
GAGA
3.6.2022 #9 AuthorPa logicno, uostalom zasto bi se trgovinska razmena Rusije i drugih drzava Evrope odvijala u dolarima
BRANA19
3.6.2022 #10 AuthorPa moraju kad im je to svakako neophodno…
VOJKAN
3.6.2022 #11 AuthorIpak im se ovako više isplati
Lelica
3.6.2022 #12 AuthorTakvi su uslovi,ko hoce gas mora tako.
Lolek
3.6.2022 #13 Authorcerace se