U evrozoni padaju cene kuća i stanova, a rastu kirije
AnalizaEUIzdvajamoNekretninePoslovanje
26.11.2023 08:01 Autor: Milica Rilak 19
Cene stambenih nekretnina u evrozoni pale su za 1,7 odsto u drugom kvartalu 2023. u odnosu na isti period prošle godine, a u padu je i tražnja za stambenim kreditima, dok se u septembru beleži rekordan rast cena zakupa, i to za 2,7 odsto međugodišnje, objavila je Evropska centralna banka (ECB) u okviru novembarskog Izveštaja o finansijskoj stabilnosti (Financial Stability Review).
Ključni razlozi za hlađenje tržišta nekretnina u evrozoni leže u efektima zaoštravanja monetarne politike, pooštravanju kreditnih politika poslovnih banaka, kao i smanjenom tražnjom kod domaćinstava, stoji u analizi ECB, koja upozorava na negativna kretanja i na tržištu komercijalnih nekretnina.
Iako je dinamika cena stambenih nekretnina u evrozoni tek nedavno postala negativna, cene kvadrata su počele da opadaju u nekim zemljama još u drugoj polovini prošle godine, podseća se u istraživanju, uz napomenu da je tempo pada cena stambenih nekretnina usporen poslednjih meseci.
„Više kamatne stope na stambene kredite verovatno će dovesti do daljeg pritiska na smanjenje cena kuća, jer one umanjuju tražnju za novim hipotekarnim pozajmicama, dok bi kapacitet za servisiranje duga domaćinstava koja otplaćuju stambene kredite mogao biti umanjen“, upozorava ECB.
Dvocifreni rast kirija širom EU
Sa druge strane, cene zakupa u evrozoni rastu rekordnom brzinom, pa su tako u septembru 2023. godine porasle 2,7 odsto na godišnjem nivou.
Globalna statistička platforma Statista poziva se na podatke portala Housing Anywhere International kada ukazuje da je u Lisabonu i Portu zabeleženo povećanje troškova iznajmljivanja stana od 25 odsto u periodu od aprila do juna 2023. u poređenju sa istim tromesečjem prošle godine.
„To je alarmantna stopa, posebno imajući u vidu da lokalne plate (koje su već niske u poređenju sa većim delom ostatka Evrope) ne rastu ni približno istim tempom“, ocenjuju analitičari Statiste.
U istom periodu, u glavnom gradu Mađarske – Budimpešti, prosečna kirija za stan skočila je za neverovatnih 43 odsto na godišnjem nivou, na 1.100 evra. U međuvremenu, kako je objavila Statista, u Firenci i Torinu, koji su istorijski imali mnogo niže cene za iznajmljivanje smeštaja nego drugi delovi Italije, kirije su porasle za 21, odnosno 12,5 odsto respektivno.
Analiza Statiste skreće pažnju na to da iza takvog trenda stoji dugogodišnji manjak stanova u ponudi, što drastično povećava troškove iznajmljivanja, ali i trend preseljenja kvalifikovanih radnika u inostranstvo, odnosno EU, što dovodi do rasta kirija.
Evropski rekorderi, pored Budimpešte, Lisabona i Porta, su i Hag – gde su cene iznajmljivanja stanova porasle 27,8 odsto i Utreht sa 25,8 procenata.
Komercijalne nekretnine i „kineski faktor“
Kompanije za nekretnine su posebno osetljive na gubitke u svetlu tekućeg pada na tržištima komercijalnih nekretnina u evrozoni, upozorava ECB.
„U svetlu strožijih uslova finansiranja i povećane makrofinansijske neizvesnosti, cene komercijalnih nekretnina su nastavile da padaju. Efekti viših kamatnih stopa su pojačani strukturno nižom potražnjom, a posebno kada je reč o kancelarijskim prostorima koji nisu najvišeg kvaliteta, jer je uticaj na životnu sredinu značajan faktor u tom segmentu“, istakla je ECB u analizi, uz napomenu da je mnogim kompanijama koje posluju u sektoru nekretnina smanjen kreditni rejting.
To se posebno odnosi na izvođače građevinskih radova, koji su se u isto vreme suočili sa padom cena nekretnina, smanjenjem narudžbina i rastom troškova materijala.
„Iz perspektive sistemskog rizika, malo je verovatno da će nepovoljni ishodi na tržištu komercijalnih nekretnina sami po sebi izazvati gubitke koji bi bankarski sektor evrozone doveli ispod minimalnih zahteva za kapitalom, ali bi značajno pogoršanje kvaliteta aktive u sektoru komercijalnih nekretnina moglo da predstavlja izazov za banke koje su više izložene tom sektoru“, ocenila je ECB.
Konstatuju da bi i usporavanje kineske privrede moglo da deluje kao prepreka rastu u evrozoni i može negativno uticati na raspoloženje tržišta.
Pročitajte još:
„Ponovno otvaranje kineske privrede ponudilo je samo privremeno olakšanje zabrinutosti oko lokalnog tržišta nekretnina. Kreditni rasponi za obveznice koje su izdali investitori ponovo su narasli do ozbiljnog problema jer je sve veći broj njih smatrao da će teško izmiriti svoje obaveze… Značajan doprinos sektora nekretnina u kineskom BDP-u znači da bi pad na tržištu nekretnina, zajedno sa smanjenim poverenjem potrošača, mogao značajno da ometa ukupan ekonomski rast u Kini na duži period„, stoji u analizi ECB.
Zato su zaključili da bi dalja „negativna iznenađenja“ u Kini mogla imati negativne efekte i na finansijske prilike u evrozoni.
Pročitajte i prvi deo našeg istraživanja: Pre će se smanjiti ponuda nekretnina nego što će pasti cene kvadrata
Daca
26.11.2023 #1 AuthorOhladi li se trzište kod nas, zna li neko, ako neko zna provereno, molim vas napišite, muka mi je više od „zastrasivanja“ cenama kvadrata…
HANA
26.11.2023 #2 AuthorCene u evro zoni padaju, kod nas nekretnine sve skuplje i kupaca i dalje ima.
REA
26.11.2023 #3 AuthorSvakako je prevrsilo sve mere
BLIZANAC
26.11.2023 #4 AuthorPa dokle će vise te kirije da rastu. Ima li kraja
AJA
28.11.2023 #5 AuthorTo se i ja pitam
VALERIJA
26.11.2023 #6 AuthorSuper, to znači da ćemo brže doći do sopstevnih nekretnina.
PAVLE-2005
26.11.2023 #7 AuthorStanodavci jedini zadovoljni
LAV
26.11.2023 #8 AuthorOvakva situacija ce se preneti i na nase trziste.
SHALIMAR
26.11.2023 #9 AuthorU EU su kirije bas dosta skocile,a kod nas sve i kirije a cene ne padaju…
SUNCICA
26.11.2023 #10 AuthorIzgleda da ce i kod nas biti tako
mile
26.11.2023 #11 AuthorI stanovi i kirije su skupi kod nas se nista ne menja
Boba321
26.11.2023 #12 AuthorBice i kod nas tako, svuda je inflacija
DOBRILA
27.11.2023 #13 AuthorKirije sve vece i vece..
Emilija
27.11.2023 #14 AuthorSve je otislo na gore a posebno kirije
SENSEI
28.11.2023 #15 AuthorSad treba uzeti kredit i lepo kupiti stan, umesto kirije
Grocka
2.12.2023 #16 AuthorTako je, pa sav novac ulazes u svoje
Maky
29.11.2023 #17 AuthorHm nema logike.. u nadi da ce kod nas biti isto, bez ovog drugog dela…
STEPA
29.11.2023 #18 AuthorNenormalno su visoke cene za oba slučaja
KAJA
3.12.2023 #19 AuthorKod nas sve raste osim plata