Salvador u projekat Bitcoin City uložio stotine miliona dolara
Hi-techInvesticijeLifestyleSvetVesti
7.11.2022 13:30 Autor: Redakcija Biznis.rs 0
Uz obalu Salvadora, nekoliko milja zapadno od vulkana Končagva oko 70 porodica živi u naselju po imenu Flor de Mangle, koje je dobilo ime po šumi mangrova koja ga okružuje. Prvi naseljenici došli su pre oko 20 godina, a među njima su bili bivši vojnici i gerilci koji su raseljeni nakon brutalnog građanskog rata. Ubiranjem školjki, uzgojem stoke, manga i kukuruza, stanovnici oni su zaradili dovoljno da osnuju porodice i sagrade kuće, prvo drvene, a onda od betona.
Ranije ove godine, radnici vlade su posetili šumu i narandžastom bojom obeležili određena stabla brojevima i slovima. Elmer Martinez, uzgajivač manga koji predvodi lokalnu zadrugu, kaže da su mu rekli da će na obeležena stabla biti posečena zbog projekta koji podržava predsednik Salvadora Najib Bukele (Nayib Bukele)
“Ne možemo da odemo odavde jer nemamo gde. Mi smo siromašni ljudi koji žive od prirode”, rekao je Martinez reporteru Bloomberg-a.
Bukele, koji ima običaj da kaže za sebe da je CEO države, saopštio je da će osiromašene oblasti oko vulkana Končagva pretvoriti u futuristički metropolis poput Dubaija. Predsednik Salvadora svoj projekat naziva Bitcoin City. Infrastrukturni budžet Salvadora jedva da može da pokrije izgradnju jednog solitera, ali predsednik ove zemlje kaže da će novac zaraditi ulaganjem u kriptovalite i korišćenjem energije vulkana za rudarenje bitcoina.
Sledeće godine bi trebalo da počne izgradnja gradskog aerodroma u obliku krofne i sa srebrnim krovom. Prema planovima, Flor de Mangle se nalazi na mestu gde je planirana izgradnja avionskih pisti.
Godinu dana od najave, postaje jasno da je ovaj projekat promašaj. Gotovo niko u zemlji ne koristi bitcoin, a nekolicina koja je otkupila kriptovalutu nakon što je Bukele objavio legalni tender je imala velike gubitke, uzimajući u obzir da je vrednost bitcoina pala 61 odsto od septembra 2021.
Predsednik države gde mnogi žive sa manje od 10 dolara dnevno potrošio je stotine miliona dolara kako bi postao kripto influenser neposredno pre kraha na tržištu digitalnih valuta. Iza ovog debakla stoji mala grupa zagovornika iz bogatijih zemalja – direktori startapa, influenseri, prevaranti…
Oni su čitavu zemlju uključili u svoje reklamne kampanje i podsticali Bukelea čak i kada je naredio masovna hapšenja i punio Vrhovni sud, koji nakon toga doneo odluku da ovaj političar može ponovo da se kandiduje za predsedničke izbore uprkos ustavnoj zabrani. Stanovnici Salvadora se i dalje nose sa posledicama.
Finansijski izgledi vlade trenutno nisu dobro. Kompanije specijalizovane za kreditni rejting navode da Salvador u narednih nekoliko godina neće biti u mogućnosti da otplati svoja dugovanja, a pregovori za pomoć Međunarodnog monetarnog fonda su zaustavljeni zbog projekta u vezi sa bitcoinom.
Pročitajte još:
Iznos ukupnih troškova koje ovaj projekat predstavlja za Salvador do sada nije saopšten, ali bi mogao iznositi čak 300 miliona dolara, uključujući 203 miliona dolara koje je dodelilo zakonodavstvo, finansiranje isplate Chivo bonusa i Bukeleove gubitke u trgovanju. Na osnovu iznosa koje je Bukele pominjao u objavama na Twitter nalogu i cena bitcoina u to vreme – koje doduše možda ne pružaju potpunu ili preciznu sliku – ovi gubici bi mogli iznositi oko 57 miliona dolara.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.