Gastronomska ponuda Srbije u stalnom razvoju

„Evropski put sladoleda“ prolazi i kroz Beograd

PoslovanjeSrbija

26.5.2024 12:31 Autor: Milica Vojtek 17

„Evropski put sladoleda“ prolazi i kroz Beograd „Evropski put sladoleda“ prolazi i kroz Beograd
Proizvodnjom sladoleda u Srbiji se u 2022. godini bavilo 197 preduzeća, koja su ostvarila ukupnu dobit od 1,3 milijarde dinara (1.300.998.000), dok je godinu dana... „Evropski put sladoleda“ prolazi i kroz Beograd

Proizvodnjom sladoleda u Srbiji se u 2022. godini bavilo 197 preduzeća, koja su ostvarila ukupnu dobit od 1,3 milijarde dinara (1.300.998.000), dok je godinu dana ranije ona bila 3.478.443.000 dinara. To praktično znači da su proizvođači ledene poslastice poslovali skoro tri puta slabije.

Ukupni prihodi ovih kompanija tokom 2022. godine iznosili su 23,5 milijardi dinara, dok su 2021. zabeležile 24,7 milijardi, a godinu dana ranije 18,7 milijardi dinara.

O značaju delatnosti proizvodnje sladoleda u domaćoj privredi možda najbolje govori podatak da je Privredna komora Srbije (PKS) nacionalni partner u realizaciji projekta „Evropski put sladoleda“ (GELATOn the ROAD) koji se finansira iz programa EU „Kreativna Evropa“ sa ciljem promocije i očuvanja lokalnog kulturnog nasleđa i identiteta, kao i podizanja svesti o ekonomskoj važnosti proizvodnje sladoleda i ekološkoj održivosti. Projekat je počeo 1. aprila 2023. godine i traje do 31. marta 2026. a okuplja i 14 evropskih organizacija, asocijacija, privrednih komora, razvojnih agencija.

Posmatrajući podatke bonitetne kuće CompanyWall, među najuspešnijim proizvođačima omiljene letnje poslastice našle su se sledeće kompanije: Frikom, Icebox frozen Yogurt & Icecream, Ice planet &co, Crna ovca, Luff bw 2020, Gold cake factory…

Na prvom mestu liste po ostvarenoj dobiti u 2022. godini nalazi se Frikom, koji je i daleko najveća kompanija na domaćem tržištu po broju zaposlenih – 1.367. Njihova dobit bila je blizu 1,5 milijardi dinara (1.443.369.000). Sledeća po ostvarenom uspehu je kompanija Icebox Frozen Yogurt koja je poslednje analizirane godine (2022) ostvarila dobit od 15.681.000 dinara, a zapošljava 14 radnika. Ice Planet & Co je zabeležila profit od 15.453.000 dinara, dok je sledeća po ostvarenom uspehu Crna ovca sa 10.690.000 dinara dobiti.

Zanimljivo je da među prvih 30 kompanija sortiranih po uspehu u 2022. godini čak tri nemaju registrovane zaposlene, a šest imaju po jednog radnika.

Crna Ovca
Foto: Đorđe Đoković / Crna Ovca

Nemačka proizvela najviše sladoleda u EU

U Evropskoj uniji su tokom 2022. godine proizvedene 3,2 milijarde litara sladoleda, što je pet odsto više nego u prethodnoj godini. Najveći proizvođač bila je Nemačka, a najveći izvoznik sladoleda iz EU – Francuska. U Nemačkoj je proizvedeno 620 miliona litara sladoleda, a slede Francuska (591 milion) i Italija (571 milion).

Ivana Žunić iz kompanije Crna ovca, koja postoji od 2014. godine i zapošljava 29 radnika, ističe da je najveći izazov ovog posla radna snaga, što je, kako ističe – poznato “kolegama iz svih sfera ugostiteljstva”.

Govoreći o uspehu koji su ostvarili, ona kaže da olakšavajućih okolnosti u ovom poslu nema, ali da oni „rade na svemu u šta veruju maksimalnim kapacitetima”, te da su zahvalni kada ljudi to prepoznaju. Nadaju se još većem uspehu, shodno trudu koji ulažu.

“Srednjoročni planovi za našu kompaniju, ako uzmemo u obzir projekte koji su već u toku, su otvaranja novih lokacija u Srbiji, ali i u Hrvatskoj. Dugoročni planovi su malo teži za određivanje, pošto u našoj fioci postoji više planova nego što je moguće obaviti posla, pa oni najviše zavise od prilika koje nam se ukažu. Da li je plan ili mašta, ali – nadamo se da ćemo u narednih 10 godina moći da otvorimo lokale u još nekim zemljama Evrope”, istakla je naša sagovornica.

Na pitanje o promenama na tržištu sladoleda, Ivana Žunić ističe da se tržište i te kako menja.

“Od toga da je gastronomska ponuda cele Srbije u stalnom razvoju, preko velike popularnosti sladoleda na beogradskoj sceni do svima nam poznatih ekonomskih promena – poslednjih četiri-pet godina bilo je veoma turbulentno i zahtevale su veliku adaptibilnost poslovnih modela. Verujemo da nas period velikih promena tek čeka i nadamo se da ćemo imati pozitivan odgovor na sve što nam dolazi”, navela je Žunić.

Najuspešnija preduzeća u delatnosti proizvodnja sladoleda
Ime firmeDobit 2022.Prihod 2022.Broj zaposlenih
FRIKOM DOO BEOGRAD1.443.369.00015.037.323.0001367
ICEBOX FROZEN YOGURT & ICECREAM15.681.000129.102.00014
ICE PLANET & CO d.o.o.15.453.000211.177.00026
CRNA OVCA DOO10.690.000261.134.00029
LUFF BW 2020 d.o.o.10.163.00073.241.0009
GOLD CAKE FACTORY d.o.o.5.662.00034.325.0006
GELATERIA BERGAMASCA D.O.O. BEOGRAD2.006.0007.370.0004
ICE CREAM ACADEMY DOO BEOGRAD1.952.0002.668.0000
NIKOLA MISIĆ PR, SAMOSTALNA ZANATSKA RADNJA LEDILO BEOGRAD (ČUKARICA)1.414.00023.930.0006
MNS DOO RAVNO SELO1.360.00036.964.00014
ZORAN JUKIĆ PREDUZETNIK POSLASTIČARNICA ATINA VALJEVO1.177.00043.948.00012
HOFY CUKI SZTUR POSLASTIČARNICA I PEKARA HOFMAN ARPAD PREDUZETNIK TEMERIN991.00039.580.00015
LUTESA 011 doo723.0007.862.0003
POSLASTIČARNICA HLADIŠA I PECKO546.0004.809.0003
MUZEJ SLADOLEDA DOO450.00017.039.0004
SEBAJDIN SULEJMANI PREDUZETNIK PROIZVODNJA SLADOLEDA MEFI S. VALJEVO413.0003.685.0001
INGO GEL d.o.o.361.0002.146.0001
GELATO MIO301.0008.031.0005
SVETLANA KNEŽEVIĆ PREDUZETNIK DREAM CREAM285.0005.082.0002
ZEBRA SWEETS DOO KRAGUJEVAC284.00020.410.0006
JANA GOJKOVIĆ PR SLATKI SVET BALKAN267.00010.600.0004
PČELA SEDAM239.000613.0000
LJUBIJANKA NIKOLIĆ PR PROIZVODNJA SLADOLEDA SLATKO OD SNOVA ALEKSANDROVAC232.0001.930.0000
HAMIJETE ZEĆIRI PR ĆAO ĆAO BV220.0002.923.0001
ISR011 DOO BEOGRAD-NOVI BEOGRAD217.0006.026.0001
FABRIKA LEDA ESKIMO D.O.O210.0006.374.0001
GRANDE ADRIATIC FOOD DOO LESKOVAC205.000360.487.00026
ANDRIJANA DAVIDOSKI PR VARDARAC FACTORY193.0002.898.0001
ISMAIL ZEĆIRI PR KAO NEKAD ROĐA189.0003.392.0002
NATAŠA KNEŽEVIĆ PREDUZETNIK DREAM CREAM LMN167.000822.0002
CompanyWall Finansijski Asistent *svi podaci su za 2022. godinu, u dinarima
  • HANA

    26.5.2024 #1 Author

    Obožavana poslastica. ❤

    Odgovori

  • REA

    26.5.2024 #3 Author

    I njima su cene otisle u nebo

    Odgovori

  • AJA

    26.5.2024 #4 Author

    Radujeme me ova vest !!!!

    Odgovori

  • SUNCE

    26.5.2024 #5 Author

    Nema mnogo uspesnih domacih firmi koji se bave proizvodnjom sladoleda.

    Odgovori

  • VALERIJA

    26.5.2024 #6 Author

    NIkada ne bih rekla da je Srbija na tako dobrom položaju što se proizvodnje sladoleda tiče, zanimljivo.

    Odgovori

  • DUCA

    26.5.2024 #7 Author

    Frikom sladoledi najbolji!

    Odgovori

  • Grocka

    26.5.2024 #8 Author

    Blago nama

    Odgovori

  • SHALIMAR

    26.5.2024 #9 Author

    Imamo sve kvalitetnije sladolede kod nas,Crna Ovca je konkurentna,bez obzira sto su skupi uvek je puno…

    Odgovori

  • SUNCICA

    26.5.2024 #10 Author

    Od virusa se jos ocecaju posledice u ugostiteljstvu

    Odgovori

  • JEKSICA25

    26.5.2024 #11 Author

    Prelepo😍

    Odgovori

  • NATI

    26.5.2024 #12 Author

    Sve ih je vise

    Odgovori

  • ZVEZDA

    26.5.2024 #13 Author

    Bas lepo

    Odgovori

  • LENA

    26.5.2024 #14 Author

    Sa planovima za širenje i inovacije, srpski proizvođači sladoleda nastavljaju da jačaju svoj položaj na tržištu.

    Odgovori

  • gagica

    26.5.2024 #15 Author

    Samo neka unapredjuji sladoled

    Odgovori

  • DOBRILA

    27.5.2024 #16 Author

    Da li ima neko da ih ne voli … Supperrr

    Odgovori

  • Ildiko

    27.5.2024 #17 Author

    Bas se radujem 🥰

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *