vlasnik firme Braća Popović o tri decenije uspešnog poslovanja

Fokusom na posao i različitim asortimanom prevazišli teška vremena

Firme u fokusuSrbija

23.11.2023 16:47 Autor: Milica Vojtek 6

Fokusom na posao i različitim asortimanom prevazišli teška vremena Fokusom na posao i različitim asortimanom prevazišli teška vremena
Pre više od trideset godina, sada već davne 1992. Mijodrag Popović iz Kragujevca odlučio je da krene put preduzetničkih voda i započne svoj biznis.... Fokusom na posao i različitim asortimanom prevazišli teška vremena

Pre više od trideset godina, sada već davne 1992. Mijodrag Popović iz Kragujevca odlučio je da krene put preduzetničkih voda i započne svoj biznis. Firma koju je tada osnovao Braća Popović doo bavi se trgovinom na veliko mešovite robe, sa fokusom na stovarište pića i upošljava oko stotinu ljudi.

Prema rečima Popovića, višedecenijsko iskustvo i svakodnevna posvećenost poslu učinili su da ova firma uspešno posluje čak i u izazovnim periodima, kakvih je prethodnih godina bilo puno.

„Pandemija korona virusa učinila je da poslujemo pod otežavajućim okolnostima, ali smo se izborili i te godine nam nisu izostali ni promet ni dobit. Rat u Ukrajini je izazvao evropsku, pa i svetsku krizu, i pokrenuta je lavina povećanja cena, te je kupovna moć znatno smanjena i to se osetilo“, ističe naš sagovornik.

On napominje i da su uz pomoć različitog asortimana i borbom na tržištu uspevali da pronađu načine da poslovanje u teškim okolnostima održe na pozitivnom nivou.

Popović o prethodnim godinama kaže i da je sreća što delaju u prehrambenoj industriji, jer i u teškim vremenima „da se jede i pije mora“, ali sa druge strane napominje da mora da se uloži veliki trud i da kada naiđu teška vremena, „oni koji su manje uporni trpe mnogo veći teret“.

Godinom na izmaku naš sagovornik je zadovoljan i, kako kaže, očekuje veću dobit nego prethodne godine.

„Situacija se stabilizovala, a činjenica je da je za razliku od godina u kojima je pademija bila na vrhuncu, ove godine bilo više slavlja, veselja, i na proslave se zove veći broj ljudi, obimnije su. Potrošnja je u ovom periodu veća nego što je bila u toku korone“, ističe Popović.

Foto: freepik.com/vecstock

Govoreći o poslovanju u budućnosti, naš sagovornik kaže da planova uvek ima, a prvi među njima jeste da „opstanu u ovom poslu“, a zatim i da „izgrade ozbiljniji kompleks po najnovijim standardima“.

Popović ističe da su za uspeh njegovog posla zaslužni radnici i to oni „stari“, koji sa njim rade preko 20 godina i koji su „nosioci posla“, ali i članovi porodice.

„Dobrog radnika je danas jako teško naći. Mladim ljudima posao ne drži fokus duže od četiri sata i traže prostor za druženje tokom radnog vremena. Takođe, ima jako puno odlazaka na bolovanje, zloupotreba“, ističe naš sagovornik i upoznaje nas i sa jednom situacijom – u ovoj godini mnogi radnici koji su otišli na rad u inostranstvo su se vratili na posao kod njega.

Govoreći o privatnom biznisu, sa trodecenijskim iskustvom, Popović kao prednosti vidi to što svoj rad „možete da vrednujete, ali i da ga unovčite“, dok kao mane navodi gubljenje privatnosti, slobodnog vremena i činjenica da odgovornost sa sobom nosite „čak i kada spavate“.

Za uspeh u poslu, prema rečima našeg sagovornika, neophodni su posvećenost i neodustajanje.

„Stalno držati u fokusu cilj. Ko ne vidi cilj ispred sebe neće ni stići do njega“, kaže on.

Za kraj razgovora vlasnik ovog preduzeća objašnjava da je u ovom poslu neophodno ispratiti niz okolnosti, biti uporan, poštovati konkurenciju i boriti se za „uspeh u svakom danu“.

Firma Braća Popović doo nalazi se na našoj listi najuspešnijih srednjih preduzeća u Srbiji u 2022. godini u svojoj registrovanoj delatnosti, na osnovu podataka i proračuna koje nam je dostavila bonitetna kuća CompanyWall, a u nastavku pogledajte celo rangiranje.

99 najuspešnijih srednjih preduzeća iz nespecijalizovane trgovine na veliko
PozicijaIme preduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
1.MONDELEZ DOO BEOGRAD9.639.780.000159.999.000
2.GAMA EXPO 2014 doo6.879.469.000170.293.000
3.ŠPAJZ DOO BEOGRAD6.133.523.000181.707.000
4.DOO NT-BOLERO ČAČAK5.288.048.000143.373.000
5.BEOKOLP DOO BEOGRAD4.578.080.000208.493.000
6.EAST DIAGNOSTICS DOO BEOGRAD4.540.473.0001.203.170.000
7.PREDUZEĆE UZOR-EKSPORT DOO MLADENOVAC4.495.304.000113.562.000
8.KEPROM DOO BEOGRAD4.189.878.000111.331.000
9.VIROM GROUP DOO BEOGRAD4.185.815.000949.809.000
10.MANEKS DOO NOVI SAD4.070.935.0002.052.947.000
11.ALBO DOO ZEMUN3.999.265.000406.009.000
12.DEUS SYSTEM DOO BEOGRAD, DOBANOVCI3.951.044.000238.417.000
13.COPTECH DOO BEOGRAD3.851.925.000232.466.000
14.STEELSOFT DOO BEOGRAD3.805.611.000702.616.000
15.VALOR DOO ZRENJANIN3.790.200.000106.762.000
16.DEXY CO DOO BEOGRAD3.771.228.000216.453.000
17.VALIR DOO3.712.563.00021.525.000
18.DEWACO DOO BEOGRAD3.700.171.00043.458.000
19.AXIOMA PLUS DOO SREMSKA MITROVICA3.670.769.00011.817.000
20.TP TRANSKOM 94 DOO ŠABAC3.556.168.00031.400.000
21.KIMBY-CO DOO BEOGRAD3.490.886.00031.336.000
22.EURO RP DOO BEOGRAD3.374.474.000120.263.000
23.NIKŠA KOMERC DOO BEOGRAD3.316.542.000137.145.000
24.PROTON SYSTEM DOO BEOGRAD3.309.064.000481.922.000
25.MORAVA DOO KRAGUJEVAC3.198.128.000109.060.000
26.M-TEHNIX TEAM DOO3.139.456.000325.817.000
27.VASKE IMPORT DOO POŽAREVAC3.135.912.00068.138.000
28.DEUS BUSINESS GROUP DOO BEOGRAD3.005.758.00027.683.000
29.SELECT COMPANY DOO SMEDEREVO2.971.849.000110.640.000
30.BLOCKX PACKAGING DOO2.960.294.00018.470.000
31.KARLITO DOO BEOGRAD2.881.060.000211.963.000
32.DUCLA TRADING DOO BEOGRAD2.864.728.000299.120.000
33.GRAFOLIT S2.853.122.00069.227.000
34.PLATTNER DOO BAČKA PALANKA2.780.352.000286.660.000
35.BVG KOMERC DOO LESKOVAC2.744.594.000155.095.000
36.SCB DOO BEOGRAD2.716.466.00069.430.000
37.HARIZMA PRO TEAMDOO ČAČAK2.698.570.00035.815.000
38.PETITE GENEVE-PETROVIĆ DOO BEOGRAD2.662.947.000453.458.000
39.SIGNAL MG DOO BEOGRAD2.657.526.00073.837.000
40.NAKA DOO ZEMUN2.505.523.00020.295.000
41.VIR IMPEX DOO BEOGRAD2.449.260.00071.357.000
42.TRI O DOO ARANĐELOVAC, BANJA2.442.934.00050.022.000
43.BEOROL DOO BEOGRAD2.429.311.000224.161.000
44.ROMAX TRADE DOO NOVI SAD2.287.050.000265.008.000
45.EAST BOX DOO BEOGRAD-NOVI BEOGRAD2.232.281.000410.519.000
46.LUKAFOOD DOO UMČARI2.218.185.00032.027.000
47.PROINTER-WEB doo Beograd2.200.696.00082.124.000
48.ATOM PARTNER DOO BEOGRAD2.196.110.00014.879.000
49.JABLANICA MP DOO BEOGRAD2.189.353.00085.238.000
50.DOO METALIJA NOVI SAD2.186.424.00068.360.000
51.KIBID DOO2.139.966.000337.449.000
52.ALEKSANDROVIĆ DOO SAMARINOVAC2.124.969.00043.704.000
53.ALTERNATIVA 1997 d.o.o.2.114.744.000101.200.000
54.HAMBURGER RECYCLING SERBIA DOO2.106.539.000546.235.000
55.TRIFEKS DOO BEOGRAD2.104.772.00095.958.000
56.MAK TRADE GROUP D.O.O.2.103.784.00080.509.000
57.SIMTIM doo2.052.638.00049.767.000
58.C.I.A.K. DOO NOVI SAD1.994.022.00035.572.000
59.DOO YU-DIN-COMMERCE SREMSKA MITROVICA1.979.792.000468.982.000
60.DOO BOMAX, SUBOTICA1.957.298.000154.534.000
61.Ciklomen Balkan d.o.o.1.935.209.000481.402.000
62.EMI OIL DOO BEOGRAD1.928.648.00037.704.000
63.LAMELA PROMET DOO KRUŠEVAC1.926.574.00086.490.000
64.DRUŠTVO ROLLING-CO DOO KRAGUJEVAC1.852.099.000187.029.000
65.ES-CAPITAL 2013 DOO1.808.827.000588.351.000
66.BRAĆA POPOVIĆ DOO KRAGUJEVAC1.797.603.00024.970.000
67.DOO VASOVIĆ ČAČAK1.783.327.000102.820.000
68.TINMAR ENERGY DOO BEOGRAD (STARI GRAD)1.781.971.00021.950.000
69.REHAU DOO1.765.316.000141.097.000
70.KRUPNIK DOO BEOGRAD1.707.805.00054.401.000
71.SCHRACK TECHNIK DOO BEOGRAD1.678.696.000221.823.000
72.TRGOVINA MATEJIĆ DOO KRUŠEVAC1.659.740.000440.520.000
73.VTC GRAIN SILO DOO1.649.919.0005.545.000
74.DOO BALKANPROGRES KRUŠEVAC1.603.508.000123.957.000
75.DOO SLOVAS ČAČAK1.597.820.00090.475.000
76.DO-ING DOO BEOGRAD1.568.453.000113.279.000
77.EVOCON DOO BEOGRAD1.567.677.000121.466.000
78.SUPERLAB DOO1.563.740.000121.500.000
79.GRMEČ-IN DOO INĐIJA1.557.171.000160.764.000
80.S-GROUP DOO GORNJI MILANOVAC1.553.429.0002.292.000
81.SES DOO BEOGRAD1.532.715.000157.483.000
82.CTC-UNIT DOO BEOGRAD1.531.805.00061.025.000
83.MEDVEDNIK D.O.O. VALJEVO1.520.211.00080.378.000
84.MIMA KOMERC DOO BEOGRAD1.517.365.000308.436.000
85.VICTORY SOLUTIONS d.o.o.1.508.287.00019.020.000
86.RESTART ENERGY DOO1.472.553.000249.776.000
87.MAXI COMMERCE DOO VETERNIK1.467.288.00059.066.000
88.EM COMMERCE DOO BAČKA TOPOLA1.465.929.00018.796.000
89.UNIVERZUM EXPORT-IMPORT DOO ARANĐELOVAC1.455.592.00036.076.000
90.KOMPANIJA IVA DOO ŠABAC1.446.836.000216.480.000
91.BIMBO DOO BEOGRAD1.446.277.000103.960.000
92.PRONETO 65 doo Beograd1.445.399.00013.966.000
93.LOMAX COMPANY DOO SUBOTICA1.444.784.000112.465.000
94.DELIGHT DOO BEOGRAD1.386.015.00054.573.000
95.M & L INTERNATIONAL DOO BEOGRAD1.369.709.000145.625.000
96.MIREX DOO RUMENKA1.366.014.000143.565.000
97.DOO ROMA-AL STARA PAZOVA1.346.654.00021.183.000
98.3D-METAL DOO GORNJI MILANOVAC1.342.238.00076.740.000
99.TRAYAL-HEM DOO KRUŠEVAC1.338.092.0004.918.000
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2022. godinu, u dinarima
  • Jj992

    23.11.2023 #1 Author

    Lepo

    Odgovori

  • SUNCE

    24.11.2023 #2 Author

    Još jedna lepa priča našeg uspešnog privrednik. Uvek se divim našim uspešnim ljudima.

    Odgovori

  • Brana

    26.11.2023 #3 Author

    Sve pohvale

    Odgovori

  • SHALIMAR

    26.11.2023 #4 Author

    Tradicija tri decenije,za svaku pohvalu su kako rade.

    Odgovori

  • SUNCICA

    26.11.2023 #5 Author

    Svaka cast za nase postene privrednike, stvarno smo najbolji kad hocemo

    Odgovori

  • Jeksica25

    27.11.2023 #6 Author

    Treba da vide ljudi da i kod nas ima uspesnih privrednika,svaka cast!

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *