Uoči sastanaka Feda i Evropske centralne banke o referentnim kamatnim stopama

Nastavak rata kamatama protiv inflacije

BankeBerzaEUIzdvajamoSvet

14.12.2022 08:01 Autor: Milica Rilak 0

Nastavak rata kamatama protiv inflacije Nastavak rata kamatama protiv inflacije
Današnji sastanak američke centralne banke, Federalnih rezervi (14. decembra), a potom i Evropske centralne banke (ECB) samo dan kasnije, gotovo sigurno će rezultirati novim... Nastavak rata kamatama protiv inflacije

Današnji sastanak američke centralne banke, Federalnih rezervi (14. decembra), a potom i Evropske centralne banke (ECB) samo dan kasnije, gotovo sigurno će rezultirati novim povećanjem referentnih kamatnih stopa, slažu se profesori Beogradske bankarske akademije Mališa Đukić i Branko Živanović, koji za Biznis.rs analiziraju domete i posledice takve monetarne politike.

„Očekivanja američkog tržišta kapitala, na osnovu kalkulacija koje primenjuje, jesu da će ključne kamatne stope u SAD ići do nivoa od pet procentnih poena u 2023. godini, dok tržišni učesnici u Evropi računaju da će kamate biti na nivou od oko tri procentna poena, što sve ukazuje na to da će na predstojećim sastancima Feda i Evropske centralne banke (ECB) vrlo verovatno uslediti povećanje kamatnih stopa“, ocenio je u razgovoru za naš portal Mališa Đukić.

On podseća da se Evropa razlikuje od SAD po dinamici povećanja kamata zbog straha od recesije, odnosno usporavanja privrednog rasta kao posledice takve politike.

Skreće pažnju i na to da nisu još dovoljno jasni signali do kog nivoa bi kamate u Evropi mogle da rastu, pošto zvaničnici ECB prilagođavaju odluke na osnovu podataka o makroekonomskim i privrednim kretanjima.

„Iako tržišta očekuju da će se u Evropi ključne kamatne stope kretati oko tri odsto, konačna odluka ECB zavisiće od podataka koje budu imali na raspolaganju, dok je u SAD to dosta jasnije – otprilike se ide na 4,75 odnosno pet procentnih poena za 2023. godinu, sa očekivanjem da će od druge polovine naredne godine doći do postepenog popuštanja, a od kraja 2023. vrlo verovatno i do postepene relaksacije monetarne politike u SAD“, procenio je Đukić.

FED / Foto: Youtube screenshot

Šef katedre za ekonomiju i finansije Beogradske bankarske akademije Branko Živanović procenjuje da će referentne kamatne stope Feda i ECB rasti do kraja prvog kvartala 2023. godine za 0,25 do 0,5 procentnih poena.

„U tom periodu treba očekivati blagi porast referentnih kamatnih stopa, prevashodno ‘diktiran’ iz SAD, pre svega zato što će se nastaviti sa restriktivnom monetarnom politikom. Plan je da se ‘likvidira’ višak kreiranog novca, da se amortizuje njegov uticaj i da novac poskupi kako bi se smanjila stopa rasta inflacije“, kaže Živanović za Biznis.rs i dodaje da će inflacija izvesno rasti do marta naredne godine, a sa njom i referentne, kao i kamatne stope komercijalnih banaka, poput euribora ili našeg belibora.

„Ukoliko bi se, međutim, nastavilo sa politikom suzbijanja inflacije isključivo politikom skupog novca, odnosno podizanjem referentnih kamatnih stopa, to bi moglo da izazove negativne efekte po privredni sektor i stanovništvo, kroz rast nenaplativih potraživanja (NPL). Zato smatram da od kraja prvog kvartala treba očekivati u najmanju ruku stabilizaciju njihovog nivoa, a potom čak i smanjenje referentnih stopa, kako bi se rekreirala kreditna politika banaka, koja bi kroz olakšanje potrošnje stanovništva podstakla tražnju i tako ponovo pokrenula privrednu aktivnost“, istakao je Živanović.

Upozorava, međutim, da to neće rešiti ključni problem – inflaciju, pa očekuje povratak ‘inflatornih sekvenci’ već dva kvartala posle „popuštanja“ monetarnog kaiša.

„Inflacija se ne može rešiti jednim potezom, niti rešenje leži samo u domenu monetarne politike. Razlozi za njenu pojavu datiraju od 2008. i 2009. godine, postojali su i pre covid krize i krize cene energenata kao posledice sukoba u Ukrajini. Inflacija je samo menjala oblik da bi u poslednjih godinu i po dana metastazirala, ali uveren sam da neće doći do hiperinflacije niti do stagflacije, već će se brže smenjivati procikilčne i politike monetarnog zatezanja u pokušaju da se održi stabilnost„, zaključio je Živanović.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...