WALL STREET TRGUJE VODOM Klađenje na cenu najvrednijeg prirodnog resursa

AgrobiznisBiznisEkologijaSvetU fokusuVesti

9.12.2020 11:04 Autor: Marko Miladinović 0

WALL STREET TRGUJE VODOM Klađenje na cenu najvrednijeg prirodnog resursa WALL STREET TRGUJE VODOM Klađenje na cenu najvrednijeg prirodnog resursa
Na terminskom robnom tržištu u okviru Wall Street ove nedelje je počelo trgovanje vodom, čime se ovaj resurs pridružio robi kao što su nafta,... WALL STREET TRGUJE VODOM Klađenje na cenu najvrednijeg prirodnog resursa

Na terminskom robnom tržištu u okviru Wall Street ove nedelje je počelo trgovanje vodom, čime se ovaj resurs pridružio robi kao što su nafta, zlato i pšenica, saopštila je najveća svetska berza finansijskih derivata CME Group.

Kako prenosi agencija Bloomberg, trgovanje je započeto fjučersima kalifornijske vode, što ukazuje na bojazan od potencijalne buduće oskudice ovog prirodnog resursa u većem delu sveta.

Poljoprivrednici, hedž fondovi i lokalne samouprave sada su u mogućnosti da se zaštite ulaganjem u buduću dostupnost vode u Kaliforniji, najvećem američkom poljoprivrednom tržištu. CME Group je pokrenula u ponedeljak trgovanje, povezano s kalifornijskim spot tržištem vode vrednim više od 1,1 milijarde dolara, a cena na zatvaranju za buduće isporuke vode iznosila je 496 dolara po hektaru.

Američki finansijski stručnjaci smatraju da će dolazak vode na robno tržište omogućiti bolje upravljanje budućim rizicima povezanim s tim ključnim prirodnim resursom. Oni podsećaju da se cena vode u Kaliforniji udvostručila u poslednjih godinu dana.

Prvi ugovori ove vrste u SAD objavljeni su u septembru, kada su vrućine i požari harali zapadnom obalom zemlje i kada je Kalifornija izlazila iz osmogodišnje suše.

Trgovanje vodom stručnjaci vide kao instrument za zaštitu velikih potrošača vode od kolebanja cena.

Foto: Pixabay.com

„Klimatske promene, suše, rast stanovništva i zagađenje verovatno će dovesti do toga da pitanje nestašice vode i njena cena postanu vruće teme u godinama koje dolaze. Definitivno ćemo pratiti kako se razvija trgovanje ovim novim vodnim fjučersom“, rekao je direktor i analitičar RBC Capital Markets Din Draj (Deane Dray).

Terminski ugovori ne zahtevaju fizičku isporuku vode i čisto su finansijske prirode. Temelje se na prosečnoj nedeljnoj ceni na najvećih pet kalifornijskih rečnih slivova do 2022. godine, navodi se u objašnjenju.

Kina i SAD su najveći potrošači vode. Prema Ujedinjenim nacijama, dve milijarde ljudi živi u zemljama s ozbiljnim problemima pristupa vodi, i procenjuje se da bi u narednih nekoliko godina dve trećine planete moglo da oseti nestašicu vode, što bi moglo da prouzrokuje migracije epskih razmera.

Oskudica vode povezana je s preteranom industrijskom i ljudskom potrošnjom, kao i s klimatskim promenama.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...