REKORDAN PAD POTROŠNJE U SAD Najmanje prometa imaju prodavnice odeće, elektronike i nameštaja

BiznisSvetVesti

16.5.2020 11:39 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

REKORDAN PAD POTROŠNJE U SAD Najmanje prometa imaju prodavnice odeće, elektronike i nameštaja REKORDAN PAD POTROŠNJE U SAD Najmanje prometa imaju prodavnice odeće, elektronike i nameštaja
Potrošnja stanovništva u SAD pala je za rekordnih 16,4 procenta u aprilu, navodi se u izveštaju američke vlade. Ekonomisti koje je anketirala kompanija Dow... REKORDAN PAD POTROŠNJE U SAD Najmanje prometa imaju prodavnice odeće, elektronike i nameštaja

Potrošnja stanovništva u SAD pala je za rekordnih 16,4 procenta u aprilu, navodi se u izveštaju američke vlade. Ekonomisti koje je anketirala kompanija Dow Jones predviđali su pad od 12,3 posto.

Poslednji pokazatelj je nadmašio prethodni rekordan pad iz marta od 8,3 procenta, najveći od 1992. godine, prenosi CNBC uz ocenu da je okosnica američke ekonomije ustuknula usled pandemije korona virusa. Martovski pokazatelj je revidiran naniže sa prethodno objavljene cifre od 8,7 odsto.

Kolaps potrošnje u maloprodaji poklapa se sa velikim gubitkom radnim mesta u SAD, kakav nije zabeležen još od vremena posle Drugog svetskog rata, budući da je u proteklih osam nedelja oko 36,5 miliona Amerikanaca podnelo zahtev za dobijanje naknade od države za nezaposlenost.

Otprilike 68 odsto američkog BDP, vrednog 21.500 milijardi dolara, potiče od rashoda za ličnu potrošnju.

U prva tri meseca 2020, potrošnja stanovništva u najvećoj svetskoj ekonomiji pala je za 7,6 procenata, baš kad su na snagu stupile mere socijalnog distanciranja usmerene na zaustavljanje širenja korona virusa.

Najveći pad prometa od 78,8 odsto zabeležile su prodavnice odeće, a slede elektronika i elektronski uređaji (-60,6 odsto), nameštaj i oprema za domaćinstvo (-58,7 odsto), sportska oprema (-38 odsto), i barovi i restorani (-29,5 odsto).

On-line trgovci na malo registrovali su rast prodaje za 8,4 odsto. Ukupan promet u maloprodaji potonuo je za 15,1 procenat u odnosu na mart i za čak 17,8 posto u poređenju sa aprilom 2019. godine.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...