Premije beleže konstantan rast

Svaka ozbiljna kompanija u Srbiji plaća zaposlenima privatno zdravstveno osiguranje

IzdvajamoOsiguranje

17.2.2023 16:37 Autor: Ljiljana Begović 18

Svaka ozbiljna kompanija u Srbiji plaća zaposlenima privatno zdravstveno osiguranje Svaka ozbiljna kompanija u Srbiji plaća zaposlenima privatno zdravstveno osiguranje
Premija dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja je tokom većeg dela 2022. godine beležila konstantan rast u učešću ukupne premije. Konkretno je u trećem kvartalu 2021. godine... Svaka ozbiljna kompanija u Srbiji plaća zaposlenima privatno zdravstveno osiguranje

Premija dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja je tokom većeg dela 2022. godine beležila konstantan rast u učešću ukupne premije.

Konkretno je u trećem kvartalu 2021. godine ućešće premije bilo šest odsto, a u istom kvartalu 2022. godine 7,6 procenata. Kada se pogleda samo dobrovoljno zdravstveno osiguranje u navedenim kvartalima njegova ukupna premija je porasla za čak 40,9 odsto.

Prema rečima naših sagovornika iz tima Štedljivko, poslodavci se odlučuju da ugovore dobrovoljno zdravstveno osiguranje kao benefit za radnike, mada u poslednje vreme taj trend ove vrste osiguravanja zaposlenih postaje kao neko opšte prihvaćeno pravilo.

“Na neki način se podrazumeva da svaka ozbiljna kompanija ima dobrovoljno zdravstveno osiguranje za svoje radnike”, navode iz tima Štedljivko.

Iz Narodne banke Srbije za Biznis.rs kažu da su Zakonom o zdravstvenom osiguranju utvrđene vrste i obim pokrića dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja i to: dopunsko zdravstveno osiguranje, dodatno zdravstveno osiguranje i privatno osiguranje.

Prema poslednjim raspoloživim podacima Narodne banke Srbije o broju osiguranja i osiguranika i premije po vrstama i tarifama osiguranja za 2021. godinu, zaključeno je ukupno 57.210 ugovora o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju kojim je obuhvaćeno 12.060.268 osiguranika (usled toga što za jedno lice može biti zaključeno više ugovora koji se odnose na različite vrste dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja, kao i isteka starih i zaključenja novih ugovora u toku jedne godine i sl.).

Doktor
Foto: Pixnio.com

Ukupna premija dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja u tom periodu je zaključena u iznosu od 6.904.958.000 dinara, a što čini 7,48 odsto premije neživotnih osiguranja, odnosno 5,78 odsto ukupne premije osiguranja (neživotnih i životnih osiguranja) za 2021. godinu. Privatno zdravstveno osiguranje u pogledu zaključenih ugovora o osiguranju (2.627) učestvuje u ugovorima dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja sa 4,5 odsto.

Kada je reč o pružanju usluga u delatnosti neživotnih osiguranja prema podacima bonitetne kuće CompanyWall na prvom mestu po dobiti je akcionarsko društvo za osiguranje Generali osiguranje Srbija registrovano u Beogradu.

Zabeležen razultat poslovanja u 2021. godini od 3.530.648.000 dinara svrstalo je ovu kompaniju na prvo mesto liste najvećih dobitaša u delatnosti neživotnih osiguranja. Nešto veću dobit Generali osiguranje ostvarilo je u 2020. godini (3.966.420.000 dinara), i u 2019. godini (4.133.179.000 dinara).

Slične rezultate zabeležilo je i akcionarsko društvo koje se nalazi na drugom mestu ove liste-Dunav osiguranje a.d.o. Ova kompanija registrovana u Beogradu poseduje 29 poslovnica širom Srbije. Na osnovu pružanja uluga neživotnih osiguranja u 2021. godini dostignuta je dobit od 2.870.261.000 dinara.

Ime preduzećaUkupni prihodiUkupna dobitBroj zaposlenih
GENERALI OSIGURANJE SRBIJA a.d.o.22.645.384.0003.530.648.0002.218
Dunav osiguranje a.d.o.3.099.7152.0002.870.261.0003.097
WIENER STADTISCHE OSIGURANJE ADO BEOGRAD11.018.100.0001.144.497.0001.099
AMS OSIGURANJE A.D.O. BEOGRAD4.676.723.000656.199.000318
DDOR NOVI SAD ADO NOVI SAD13.135.434.000654.981.0001.333
TRIGLAV OSIGURANJE ADO BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)6.101.737.000543.759.000731
GLOBOS OSIGURANJE ADO BEOGRAD3.153.791.000444.500.000471
MILENIJUM-OSIGURANJE ADO, BEOGRAD3.638.568.000329.350.000470
SAVA NEŽIVOTNO OSIGURANJE A.D.O. BEOGRAD1.933.050.00067.955.000352
SOGAZ ADO NOVI SAD194.659.00043.106.00020
AOFI AD UŽICE1.197.065.0009.662.00072
UNIQA NEŽIVOTNO OSIGURANJE ADO BEOGRAD2.977.984.0007.260.000369
AGENCIJA EURO AUTO KNEŽEVIĆ DRAGICA PR ŠABAC645.00037.0000
Najbolje kompanije u delatnosti neživotnih osiguranja/Izvor: CompanyWall (svi podaci su u dinarima)

Kao i u slučaju Generali osiguranja i Dunav a.d.o zabeležio je nešto bolji rezultat u prethodnim godinama. Taj iznos je u 2019. godini bio 3.419.551.000 dinara, a u 2020. godini 3.600.592.000 dinara.

Trećeplasiranoj kompaniji dobit je za razliku od prve dve išla uzlaznom putanjom od 2019. godine.

Tada je kompanija Wiener Staditische osiguranje a.d.o iz Beograda zaradila 1.016.315.000 dinara, u 2020. godini rezultat poslovanja je bio nešto viši (1.205.411.000 dinara), da bi u 2021. godini dobit bila nešto niža i prema podacima bonitetne kuće CompanyWall iznosila je 1.144.497.000 dinara.

Cena premije za privatno zdravstveno osiguranje trenutno varira u zavisnosti od paketa usluga i može da ide od 80 do 120 evra, ali i do nekoliko stotina evra godišnje.

Koju će ponudu izabrati pojedinac ili poslodavac koji će plaćati zaposlenom privatno zdravstveno osiguranje zavisi od paketa zdravstvenih usluga, kao i godišta osiguranika.

“Na cenu prevashodno utiče starosna dob zaposlenih, ali iz našeg iskustva može se zaključiti da premija u proseku iznosi oko 300 evra na godišnjem nivou po zaposlenom”, kažu za Biznis.rs iz tima Štedljivko.

Na primer cena osnovnog paketa koji nudi jedna osiguravajuća kuća za starosnu grupu od 26 do 30 godina 13,75 evra mesečno. U taj paket koji pokriva 1.000 evra ulazi pregled lekara opšte prakse i lekara specijaliste, dijagnostika i laboratorijske analize, sanitetski prevoz u hitnim slučajevima, kao i davanje terapija.

Nešto viša cena ovog paketa je za starosnu grupu osiguranika od 36 do 40 godina i iznosi 18 evra mesečno, dok se za građane koji imaju od 40 do 50 godina cene kreću od 20 do 23 evra na mesečnom nivou.

Osim osnovnog paketa osiguranici mogu izabrati i druge koji obuhvataju zdravstvenu zaštitu trudnica, kao i bolničko lečenje. Ti paketi su nešto skuplji i iznose od 50 do 145 evra mesečno, opet u zavisnosti od starosne grupe.

  • IVAN

    17.2.2023 #1 Author

    Pametno svaka cast tim poslodavcima koji tako rade..jer kad odes u drzavno cekas za preglede.

    Odgovori

  • Tina

    17.2.2023 #2 Author

    Nije lose I cuti neka iskustva korisnika tih usluga

    Odgovori

  • Lelica

    17.2.2023 #3 Author

    Pa kamo srece da je vise takvih kompanija.

    Odgovori

  • SUNCOKRET

    18.2.2023 #4 Author

    Privatno zdravstveno osiguranje uplaćuju samo velike i jake firme a takvih je malo. Svakako da je dobro za zaposlene kada imaju i ovakvu opciju.

    Odgovori

  • NATI29

    18.2.2023 #5 Author

    Vecinom u IT firmama zaposleni imaju placeno zdravstveno osiguranje

    Odgovori

  • STRAHINJA

    18.2.2023 #6 Author

    Sobzirom da se toliko od plata odvaja za zdravstbo, nikad mi nije bilo jasno zasto toliko losi uslovi drzavnog zdravstva

    Odgovori

  • Milovan94

    18.2.2023 #7 Author

    Takvih firmi je vrlo malo u Srbiji.

    Odgovori

  • BRANA19

    18.2.2023 #8 Author

    I treba da bude tako.

    Odgovori

  • Dea

    18.2.2023 #9 Author

    Sto je najgore nemam vremena da odem drzavno kod lekara placala ili ne…

    Odgovori

  • dusicadosen@yahoo.com

    18.2.2023 #10 Author

    Odlično, samo da je više takvih firmi.

    Odgovori

  • DUSICA

    18.2.2023 #11 Author

    Odlično, samo da je više takvih firmi.

    Odgovori

  • COKA

    18.2.2023 #12 Author

    Bilo bi bolje da ima vise ovakvih firmi na teritoriji Republike Srbije

    Odgovori

  • LEKI

    18.2.2023 #13 Author

    Svaka cast takvim kompanijama

    Odgovori

  • ZVE84

    19.2.2023 #14 Author

    Po čemu je bolje privatno zdravstveno od državnog…?

    Odgovori

  • GOCA BG

    19.2.2023 #15 Author

    Sve vise ce ih i biti,bitno im je da radnik moze da uradi pregled i posle radnog vremena,vikendom,nece izostajati sa posla…

    Odgovori

  • DANIJELA

    26.2.2023 #16 Author

    To je sjajan benefit za zaposlene.

    Odgovori

  • Emilija

    27.2.2023 #17 Author

    Bravo za takve poslodavce

    Odgovori

  • SLAVICA

    23.4.2023 #18 Author

    Svaka cast tim kompanijama

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *