Najviše ozleda gornjih ekstremiteta u sektorima poljoprivrede, industrije i građevinarstva

Više od dva miliona povreda na radu u EU u 2021. godini

Zdravlje

1.5.2024 13:03 Autor: Ljiljana Begović 4

Više od dva miliona povreda na radu u EU u 2021. godini Više od dva miliona povreda na radu u EU u 2021. godini
U 2021. godini EU je zabeležila više od 2,17 miliona nesreća na radu. Najviše povređenih radnika bilo je u sektorima kao što su poljoprivreda,... Više od dva miliona povreda na radu u EU u 2021. godini

U 2021. godini EU je zabeležila više od 2,17 miliona nesreća na radu.

Najviše povređenih radnika bilo je u sektorima kao što su poljoprivreda, industrija, građevinarstvo i usluge za poslovnu ekonomiju, koje su rezultirale odsustvom radnika sa posla četiri dana ili duže.

Rezultati predstavljaju povećanje od 11 odsto u odnosu na 2020. godinu, tokom koje je zabeleženo 1,96 miliona nesreća, i smanjenje od devet odsto u odnosu na 2019. godinu (2,4 miliona nesreća). Ovaj razvoj događaja takođe odražava uticaj pandemije korona virusa, obeležen neaktivnošću ili smanjenom aktivnošću u određenim sektorima, odnosno povećano odsustvo sa rada.

Mnoge od ovih nezgoda su za posledicu imale rane i površinske povrede (31,4 odsto), zatim iščašenja, uganuća i istegnuća (24,6 odsto), kao i potrese mozga i unutrašnje povrede (19,9 odsto) i frakture kostiju (11,8 odsto).

Najčešća područja povređivanja radnika zabeležena su u poljoprivredi, industriji, građevinarstvu i uslugama u poslovnoj privredi gde je najviše povreda gornjih ekstremiteta (41,8 odsto) i donjih ekstremiteta (29,2 odsto).

Pored toga, značajan deo povreda zahvatio je leđa, uključujući kičmu i pršljenove (10,0 odsto) i glavu (6,6 odsto).

U Srbiji i veći broj povreda od prijavljenih

Samo tokom protekle godine (2023) u Srbiji je, prema izveštaju Uprave za bezbednost i zdravlje na radu, evidentirano 1.322 povrede na radu, od kojih je 14 bilo sa smrtnim ishodom i 1.308 teških povreda na radu. U pitanju su povrede na radu koje su prijavili poslodavci, te se opravdano može pretpostaviti da je stvaran broj povreda zapravo veći nego što to pokazuju zvanični podaci.

“Zabrinjavajuće veliki broj povreda na radu u Srbiji nalaže da svi odgovorni akteri dosledno primenjuju regulativu u ovoj oblasti i da se efikasnije nastave započete reforme u domenu bezbednosti i zdravlja na radu”, saopštili su iz Fondacije Centar za demokratiju.

Povodom Svetskog dana bezbednosti i zdravlja na radu koji je obeležen 28. aprila, Fondacija Centar za demokratiju apeluje da se ubrza rad na donošenju Strategije bezbednosti i zdravlja na radu i akcionog plana za njeno sprovođenje.

  • SHALIMAR

    2.5.2024 #1 Author

    Porazavajuca statistika koliko se ne ulaze u zastitu zaposlenih…

    Odgovori

  • ZVEZDA

    3.5.2024 #2 Author

    Veliki je to broj povredjenih

    Odgovori

  • BIJUTI27

    6.5.2024 #4 Author

    U Srbiji ne idu na bolovanje, rade dok ne poginu, pa se to onda nazove „viša sila“.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...