Svi prihodi za fizička lica ulaze u osnovicu za godišnji porez osim dividende

Da li je isplativije zaposlenom dati bonus ili učešće u dobiti?

AnalizaNovacPoreziPreduzetnikU fokusu

4.4.2022 12:01 Autor: Ljiljana Begović 7

Da li je isplativije zaposlenom dati bonus ili učešće u dobiti? Da li je isplativije zaposlenom dati bonus ili učešće u dobiti?
Nakon predaje godišnjeg finansijskog izveštaja poslodavci tačno znaju koliko je preduzeće bilo uspešno u prethodnoj godini i da li postoji prostor da se zaposleni... Da li je isplativije zaposlenom dati bonus ili učešće u dobiti?

Nakon predaje godišnjeg finansijskog izveštaja poslodavci tačno znaju koliko je preduzeće bilo uspešno u prethodnoj godini i da li postoji prostor da se zaposleni nagrade. Najčešće su to nagrade u vidu bonusa, stimulacija ili dodatnih, takozvanih „trinaestih plata“.

Poreska savetnica Zvezdana Pisarević kaže da je jedina sličnost u isplatama svih ovih dodataka zaposlenima u tome što se novac prima preko tekućeg računa.

„Ako zaposlenima isplaćujemo bonus to predstavlja deo zarade, ali ako isplaćujemo učešće u dobiti – nije. Bonus se isplaćuje kao deo plate, a platu, odnosno zaradu, definisao je Zakon o radnim odnosima u kome piše da se ugovara u bruto iznosu, da mora biti iskazana u novcu i da je zarada ono što radnik prima za svoj rad i vreme provedeno na radu“, objašnjava Pisarević.

Bonus je nagrada za zalaganje zaposlenog i njegov doprinos uspešnosti firme i kao takav predstavlja deo naknade, ulazi u bruto zaradu i onda se primenjuju sva pravila oporezivanja kada je reč o platama. Bonus se može isplatiti na kraju godine, kao trinaesta plata, a može se isplatiti po izradi završnog računa, onda kada se utvrdi stvarni rezultat poslovanja.

S druge strane, zaposlenom može da se isplati učešće u dobiti, odnosno određeni procenat u zavisnosti od toga koliku dobit je firma ostvarila u poslovnoj godini.

Foto: Freepik.com

„Da bi se isplatilo učešće u dobiti potrebno je da firma donese odluku o tome. Zakon o radu razdvojio je isplate radnicima po osnovu zarada, odnosno isplate po osnovu učešća u dobiti i definisao da učešće u dobiti ne predstavlja zaradu i samim tim ne ulazi u obračun zarade. To dalje znači da ako firma isplaćuje radniku učešće u dobiti onda to primanje predstavlja druge prihode fizičkih lica prema Zakonu o porezu na dohodak građana i pravila za oporezivanje su da se porez plaća po stopi od 20 odsto uz odbitak 20 odsto normiranih troškova. Doprinosi za PIO i zdravstvo se u ovom slučaju ne plaćaju“, kaže Pisarević.

Isplata dobiti članovima upravnog odbora

Ako se učešće u dobiti isplaćuje članovima upravnog i nadzornog odbora takav prihod takođe predstavlja druge prihode fizičkih lica i primenjuju se sva pravila za isplate drugih prihoda fizičkim licima. To znači da će se obračunati i platiti porez po stopi od 20 odsto, uz odbitak 20 odsto normiranih troškova, ali pošto isplata članovima upravnog i nadzornog odbora predstavlja isplatu nagrade za radno angažovanje, u ovom slučaju se plaća i doprinos za PIO po stopi od 25 procenata.

Ukoliko je član upravnog ili nadzornog odbora u radnom odnosu u nekoj drugoj firmi plaća se samo doprinos za PIO. Ukoliko član upravnog odbora nije u radnom odnosu, tada se dodatno plaća i doprinos za zdravstvo po stopi od 10,3 odsto. Ako osnivač, koji je u radnom odnosu u firmi koju je osnovao, želi sebi da isplati bonus, on to može uraditi kroz zaradu, prema istim pravilima kao i za zaposlene.

„U slučaju da osnivač preduzeća želi da isplati učešće u dobiti, tada za njega ne važe pravila oporezivanja po članu 85. već se to tretira kao dividenda i onda će se obračunati i platiti porez po stopi od 15 odsto na iznos isplaćene dividende, koja se tretira kao bruto iznos. Ono što je jako bitno naglasiti je da sve isplate vezane za zaradu i druge prihode fizičkih lica ulaze u osnovicu za godišnji porez na dohodak građana, dok dividenda, kao prihod od kapitala, ne ulazi u osnovicu za godišnji porez“, ističe Zvezdana Pisarević.

To znači da – što veći iznos isplatite, procentualno manje ćete platiti poreska davanja, posmatrano na godišnjem nivou. Firma može da donese odluku da isplati bonus zaposlenima za prethodnu godinu i tu odluku donosi u prethodnoj godini.

Isplata će se izvršiti po završnom računu, a tada se trošak bonusa ukalkuliše zajedno sa troškom zarada i to je trošak koji se priznaje u Poreskom bilansu, bez obzira na to što nije isplaćen, odnosno što će biti isplaćen u narednoj godini.

„Bonus će činiti deo zarade i ukoliko je obračunata bruto zarada zajedno sa bonusom veća od najviše propisane osnovice, koja za 2022. godinu iznosi 441.140 dinara, doprinosi će se platiti samo na najvišu propisanu osnovicu, dok će se porez po stopi od 10 odsto platiti na ukupnu obračunatu bruto zaradu, koja u sebi sadrži bonus“, zaključuje Zvezdana Pisarević.

  • SANJA

    4.4.2022 #1 Author

    Bilo koji vid normalne nagrade je podsticaj da se radi jos bolje

    Odgovori

  • IVAN

    4.4.2022 #2 Author

    To je pitaje za poslodavce

    Odgovori

  • GOCA BG

    4.4.2022 #3 Author

    U zavisnosti od poslodavca,svako primenjuje ono sto mu odgovara..

    Odgovori

  • Acko

    4.4.2022 #4 Author

    Tema koja zaslužuje pažnju domaćih poslodavaca ali to ne nailazi na INTERESOVANJE kod njih a što je pogrešno. Strane kompanije više primenjuju ovakav vid stimulacije.

    Odgovori

  • BRANA19

    5.4.2022 #5 Author

    Slažem se da je bilo koji vid nagrade podsticaj… Treba svakom radniku koji se trudi i ulaze , pomoci i nagraditi ga…

    Odgovori

  • MIŠKOVIĆ

    5.4.2022 #6 Author

    interesantna tema retko radnik bude adekvatno plaćen za svoj rad i doprinos firmi

    Odgovori

  • LUKA

    5.4.2022 #7 Author

    Sve zavisi od poslodavca do poslodavca

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...