Zašto se i kompanija Alphabet odlučila na ovaj potez?

Deljenje vrednosti akcija privlači male investitore

BerzaInvesticijeNovacSvetU fokusu

3.2.2022 17:46 Autor: Marko Miladinović 5

Deljenje vrednosti akcija privlači male investitore Deljenje vrednosti akcija privlači male investitore
U talasu saopštavanja poslednjih kvartalnih finansijskih izveštaja velikih američkih kompanija, posebnu pažnju javnosti privukla je objava tehnološkog diva Alphabet, krovne kompanije globalno prepoznatog Google-a,... Deljenje vrednosti akcija privlači male investitore

U talasu saopštavanja poslednjih kvartalnih finansijskih izveštaja velikih američkih kompanija, posebnu pažnju javnosti privukla je objava tehnološkog diva Alphabet, krovne kompanije globalno prepoznatog Google-a, da će uskoro doći do podele vrednosti njenih akcija (stock split), i to u odnosu 20 za jednu. 

Iako ovo nije toliko čest potez, u suštini nije nepoznat u berzanskom poslovanju. Poslednjih nekoliko godina primeri toga takođe su došli iz krugova američkih IT giganata.

U praksi, sadašnja cena od 2.960 dolara po akciji (NASDAQ:GOGGL), biće spuštena na oko 150 dolara, a broj kompanijskih hartija od vrednosti biće, zauzvrat, udvadesetostručen.

„Glavni razlog što kompanije posežu za splitom (deljenjem) akcija jeste potencijalna dostupnost široj bazi investitora u koju ulaze i oni koji trguju sa nekoliko stotina ili hiljada dolara. Ovom potezu u poslednje vreme su pribegli Apple i Tesla, sada Alphabet, a vrlo verovatno da će u skoroj budućnosti to uraditi i Amazon“, objašnjava u razgovoru za Biznis.rs Nenad Gujaničić, glavni broker u novosadskom investicionom društvu Momentum Securities.

Ali nije to i jedini povod. Kako ističe Gujaničić, najveće kompanije se često odlučuju za ovakav korak jer žele da postanu deo prestižnog berzanskog pokazatelja Dow Jones Industrial Averages, koji nije ponderisan po tržišnoj kapitalizaciji, već prema ceni akcija, pa sve komponente moraju imati nižu apsolutnu vrednost akcije.

Split akcija ima i psihološki aspekt, pa se one nakon deljenja kod mnoštva ulagača tretiraju kao jeftinije, iako samo deljenje ne utiče nipošto na vrednovanje kompanije“, napominje naš sagovornik.

Kako podseća CNBC, ovo čak nije ni prvi put da Google deli sopstvene akcije. Naime, prilikom rebrendiranja 2015. godine, odnosno imenovanja matične kompanije u Alphabet, već je došlo do splita.

U svakom slučaju, vrednost akcija Alphabeta se udvostručila za nešto manje od dve godine, i sa cenom od gotovo tri hiljade dolara po komadu nije više „lako dostupna“ malim ulagačima, kojih je na tržištu sve više, između ostalog i zahvaljujući novim platformama za berzansko trgovanje. To je posebno došlo do izražaja tokom prošlogodišnjeg masovnog kupovanja akcija kompanije GameStop. 

  • MADMAX

    3.2.2022 #1 Author

    Treba ulagati u ove akcije.

    Odgovori

  • DANIJELA

    3.2.2022 #2 Author

    Ulaganjem od nekoliko stotina pa do nekoliko hiljada dolara u ove akcije je isplativo posebno za male investitore koji se tek probijaju na trziste.

    Odgovori

  • MIŠKOVIĆ

    4.2.2022 #3 Author

    ulaganje u akcije se uvek isplati, iz godine u godinu akcije rastu pa tako raste i zarada

    Odgovori

  • SANJA

    4.2.2022 #4 Author

    Treba ulagati u aukcije,alo pre toga lepo proveriti svako preduzece.

    Odgovori

  • MAJA

    4.2.2022 #5 Author

    Finansijski trzite je buducnost i znati trgovati na njemu je bingo

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.