Dealroom objavio godišnju analizu investicija

Startapi privukli više od 319 milijardi dolara u 2023. godini, počelo doba veštačke inteligencije

AnalizaInvesticijePoslovanje

5.1.2024 08:01 Autor: Milica Rilak 5

Startapi privukli više od 319 milijardi dolara u 2023. godini, počelo doba veštačke inteligencije Startapi privukli više od 319 milijardi dolara u 2023. godini, počelo doba veštačke inteligencije
Startapi su tokom 2023. godine prikupili 319,6 milijardi dolara, što znači da se ta vrsta investicija vratila na nivo pre izbijanja pandemije, ali ne... Startapi privukli više od 319 milijardi dolara u 2023. godini, počelo doba veštačke inteligencije

Startapi su tokom 2023. godine prikupili 319,6 milijardi dolara, što znači da se ta vrsta investicija vratila na nivo pre izbijanja pandemije, ali ne i da se nastavila „manija“ ulaganja iz 2021. i 2022. godine, istakla je platforma Dealroom u svojoj godišnjoj analizi.

Zapravo, tokom 2023. prikupljeno je najmanje venture kapitala (VC) još od 2017. godine, tako da analitičari Dealrooma godinu za nama nazivaju „godinom resetovanja“.

Postoji i svetla strana mahom tmurnih pokazatelja i prognoza – kada se isključe „megarunde“, odnosno investicije veće od sto miliona dolara u jednu kompaniju, pokazalo se da su startapi prikupili više novca za ranije faze razvoja nego u pandemijskoj 2020. godini.

Prevedeno u brojke, u 2023. odigralo se nešto više od 35.000 rundi finansiranja u pre-seed fazi, koja je najniža stepenica razvoja startapa, kada se prikuplja početni kapital.

U istom periodu, oko 6.000 projekata obezbedilo je finansiranje u Series A fazi, odnosno kada se startap još razvija, ali je došao do faze kada može da emituje akcije ili opcije.

Izvor: Dealroom.co

Dealroom ukazuje u analizi i da su VC fondovima „na crtu“ izašli drugi finansijeri. U 2023. godini investicije iz „ne-VC“ izvora su, prema njihovim podacima, dostigle rekordnu visinu. Tačnije, udeo VC u ukupnom investicionom „kolaču“ iznosio je 47 odsto, dok su korporativni investitori uložili 23 odsto, a „ostali“ 29 procenata.

Interesantno je da čak 10 milijardi dolara od ukupnog rezultata „korporativnog“ dela odlazi na jednu investiciju – radi se o sumi koju je MIcrosoft izdvojio za ulaganje u OpenAI, kompaniju koja je razvila ChatGPT.

Štaviše, podaci o vrednosti kompanija koje se bave generativnom veštačkom inteligencijom (Gen AI) govore kolika je „težina“ OpenAI.

Izvor: Dealroom.co

„Godina za nama bila je epohalni trenutak napretka u domenu veštačke inteligencije (AI). Vrednost kompanija koje razvijaju generativni AI (GenAI) porasla je čak pet puta tokom samo 12 meseci, a izrazi „AI“ i „halucinirati“ (koji se koristi kada AI model pravi greške) ušli su u izbor za reči godine izdavačke kuće Collins, odnosno Cambridge Dictionary“, ističu iz Dealroom-a.

Tokom 2023. stvoreno je ukupno 87 „jednoroga“ – kompanija čija je vrednost procenjena na više od milijardu dolara. Sa jedne strane, to je najmanji broj jednoroga zabeležen još od 2014. godine, ali protekla godina je ionako bila neuobičajeno loša za globalni startap ekosistem.

Najviše novca privukli su startapi iz oblasti GenAI, električne mobilnosti (rešenja za prevoz ljudi i robe), razvoja električnih baterija i cirkularne ekonomije.

Prvih pet startapa, prema visini ulaganja koja su privukli, su kompanije OpenAI, Stripe, h2GreenSteel, Inflection i Anthropic, dok listu „propalih“ predvode FTX i WeWork.

  • SABRINA

    5.1.2024 #1 Author

    Veštačka inteligencija je ,definitivno budućnost svih nas.

    Odgovori

  • Dux011

    5.1.2024 #2 Author

    Ulazi polako ali sigurno u skoro sve grane…

    Odgovori

  • BLIZANAC

    5.1.2024 #3 Author

    Najbolji su startapi. Veliki broj prihoda donose

    Odgovori

  • REA

    5.1.2024 #4 Author

    sve nam je vestacko postalo

    Odgovori

  • SHALIMAR

    6.1.2024 #5 Author

    U startape treba ulagati nismo ni svesni koliko imamo genijalaca..

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...