U očekivanju većih računa za električnu energiju

Skuplju struju će na kraju platiti građani, kroz cenu proizvoda na rafovima

InfrastrukturaNovacPoslovanjeU fokusu

27.5.2022 10:07 Autor: Stefan Petrović 14

Skuplju struju će na kraju platiti građani, kroz cenu proizvoda na rafovima Skuplju struju će na kraju platiti građani, kroz cenu proizvoda na rafovima
Prema najnovijim podacima, ukupan dug za struju 20 najvećih privrednih dužnika iznosi 17,2 milijarde dinara, odnosno 146 miliona evra. Prva na toj listi je... Skuplju struju će na kraju platiti građani, kroz cenu proizvoda na rafovima

Prema najnovijim podacima, ukupan dug za struju 20 najvećih privrednih dužnika iznosi 17,2 milijarde dinara, odnosno 146 miliona evra. Prva na toj listi je Železara Smederevo koja duguje 6,6 milijardi dinara, a najveći broj firmi sa spiska uvećava svoj dug, dok je samo njih sedam uspelo da ga smanji.

Paralelno sa ovom višegodišnjom praksom Elektroprivreda Srbije (EPS) i državni zvaničnici najavljuju poskupljenje struje – i za građane i za privredu. Do tada, trenutna cena struje za privredu je ograničena na 75 evra po megavat času, dok domaćinstva jedan megavat čas plaćaju oko 50 evra.

Kako ističe ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović, jedan od razloga što će struja morati da poskupi jeste stabilizacija EPS-a, kako bi u narednim godinama mogao da proizvodi dovoljnu količinu energije. Ipak, postavlja se pitanje koliko će ova stabilizacija uticati na svakodnevni život građana i poslovanje privrede, imajući u vidu da je cena struje ugrađena u većinu finalnih proizvoda i usluga.

Predsednik Srpskog poslovnog kluba Privrednik i Point grupe Zoran Drakulić ocenjuje u razgovoru za Biznis.rs da poskupljenje struje nije opravdano iz više razloga. On podseća da je početkom godine podignuta cena kako za privredu, tako i za građane, a onda dodao i da zvaničnici vrlo često u argumentaciji koriste poređenje cene struje u Srbiji sa onom u Evropi što je, prema njegovim rečima, neuporedivo.

„Kažu da imamo najnižu cenu u Evropi. Da, ali imamo i najprljaviju struju. Kilovat čas proizveden u Srbiji košta najviše 25 evra, a privreda već sada plaća 75 evra, dok građani već odavno plaćaju preko tih 25 evra. To što ugalj nije iskopan na vreme i što se poliva mazutom, zagađujući tako životnu sredinu, znači da nema smisla da se poredimo sa Evropom“, kaže Drakulić, dodajući da se 70 odsto struje proizvodi iz uglja.

Električar
Foto: Unsplash.com

On ističe i da stalno od EPS-a traži da javno objavi koliko košta proizvodnja kilovat časa pri normalnim uslovima, kada nema problema sa ugljem. Prema njegovim rečima, privreda ne bi trebalo da nadoknađuje propuste u poslovanju ovog preduzeća.

„Nije u redu da mi pokrivamo lošu kadrovsku politiku, svi uključeni u ovaj sistem treba da snose odgovornost“, ocenjuje Drakulić.

Naš sagovornik smatra da će na kraju poskupljenje platiti građani, i to preko cena proizvoda, a uz to će „nas ubiti inflacija“, zbog čega još jednom ističe da „ne dolazi u obzir poskupljenje struje privredi“. Suprotno od toga, jedini slučaj u kojem bi povećanje cene struje za privredu imalo smisla, kaže Zoran Drakulić, jeste ako bismo imali 50 do 60 odsto učešća obnovljivih izvora energije (OIE) u proizvodnji struje.

Kada je reč o preduzećima koja godinama gomilaju svoj dug prema EPS-u, on kaže da nije problematično samo to, već i što se ne zna po kojoj ceni ovo preduzeće prodaje struju Železari Smederevo, kao ni rudniku Ziđin u Boru.

Drakulić navodi da je prošlog meseca prvi put kasnila uplata EPS-a njegovoj firmi za struju proizvedenu iz obnovljivih izvora energije.

„Mi Elektroprivredi isporučujemo mnogo jeftiniju struju i ona nam ne plati vreme, što znači da ima problem sa likvidnošću“, zaključuje naš sagovornik.

  • MIŠKOVIĆ

    27.5.2022 #1 Author

    kako je moguće da se kompanijama dozvoljava ovoliko dugovanje a stanovništvo se isključuje za par hiljada dinara

    Odgovori

    • SRDJAN

      27.5.2022 #2 Author

      E to je lepo pitanje na koje nazalost necemo dobiti odgovor.

      Odgovori

  • MIŠKOVIĆ

    27.5.2022 #3 Author

    uvek sve na kraju plaćaju gradjani, krajnji potoršači
    kada opadne prodaja proizvođači će shvatiti da ne mogu celokupan teret da prebace na krajnje kupce

    Odgovori

  • Mike

    27.5.2022 #4 Author

    U svakoj normalnoj, demokratskoj, pravnoj državi, ministarka bi dala ostavku, odnosno na osnovu svih razultata od 2012. godine do danas, Vlada to jest predsednik bi dali ostavke. Bilo bi dovoljno da predsednik da ostavku , ostali bi za njegovim mh mh… Ali, to kod nas ne ide, jer daleko smo od normalne, demokratske, pravne države… Zato, bravo građani! Plaćajte život političara! Šta je to za vas 146 miliona evra.

    Odgovori

  • N.N.

    27.5.2022 #6 Author

    Tesko narodu. Samo neka poskupljenja.

    Odgovori

  • Emilija

    27.5.2022 #7 Author

    Sramota

    Odgovori

  • TINA

    27.5.2022 #8 Author

    Struja je skupa

    Odgovori

  • MAJALG

    27.5.2022 #9 Author

    Nazalost to ne realnost nase drzave da na kraju stanovnistvo ispasta za losu politiku i poslovanje EPS-a, i sve to zbog politike i politickih postavki na mesta gde su potrebna strucna lica a ne politicar kojima je to jedino zanimanje.

    Odgovori

  • GOCA BG

    27.5.2022 #10 Author

    Porazavajuce,ali to nas sve ceka…

    Odgovori

  • MADMAX

    28.5.2022 #11 Author

    Da je EPS imao stručne ljude u menadžmentu umesto Grčića ne bi došlo do kolapsa u tentu i loženja blata već bi imali viškove koje bi sada izvozili.

    Odgovori

  • BRANA19

    28.5.2022 #12 Author

    Strasno…. I ocekivalo se , pa ko bi je drugi placao…

    Odgovori

  • Dzebac

    28.5.2022 #13 Author

    Sve poskupljuje pa i struja,,,obican narod uvek ispasta.

    Odgovori

  • Milovan94

    29.5.2022 #14 Author

    Uvek ide sve po našem dzepu

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...