Svaki osmi odrasli Nemac ulaže u kriptovalute
4.8.2026 14:18 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

U Nemačkoj skoro devet miliona punoletnih građana ulaže u kriptovalute. Drugim rečima, to je 12,8 odsto populacije odraslih, odnosno svaki osmi stanovnik Nemačke.
U istraživanju instituta YouGov za konsultantsku firmu BeringPoint, 4,9 odsto ispitanika je reklo da su kupovali bitcoin ili drugu kriptovalutu, ali da su se u međuvremenu povukli sa tržišta, prenosi DPA.
Anketa ukazuje i da 11,4 odsto ili oko 7,9 miliona ljudi koji do sada nisu trgovali kriptovalutom, sada može da zamisli da počne.
Većina odraslih u Nemačkoj ipak uzdržano gleda na tu vrstu ulaganja. Naime, 67,4 odsto nikada nije posedovalo kriptovalute i kategorično isključuje mogućnost da će ih ikada kupiti.
Razlike su posebno izražene prema polu i uzrastu.
Dok 18,8 odsto muškaraca ima kriptovalutu u digitalnom novčaniku, među ženama taj udeo je samo 7,2 odsto.
U grupi od 25 do 34 godine, kriptovalutu ima 28,4 odsto, dok je među starijima od 55 nema skoro niko.
Pročitajte još:
U Nemačkoj, bitcoin je i dalje neprikosnoven, jer tu kriptovalutu drži troje od četvoro onih sa digitalnim novčanikom. Sa velikim zaostatkom slede etherneum, 33,1 odsto i solana, 22,7 odsto.
Nemci su očigledno svesni rizika, pa je u anketi skoro trećina učesnika, 32,7 odsto, kriptovalute okarakterisala kao krajnje špekulativno ulaganje.
















Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.