Svoju ekonomiju zasnivaju na nafti, potrebna je velika transformacija

Prelazak zemalja Persijskog zaliva na obnovljive izvore biće težak, ali ne i neizvodljiv

AnalizaEkologijaU fokusu

3.11.2021 08:47 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Prelazak zemalja Persijskog zaliva na obnovljive izvore biće težak, ali ne i neizvodljiv Prelazak zemalja Persijskog zaliva na obnovljive izvore biće težak, ali ne i neizvodljiv
Saudijska Arabija je najveći svetski izvoznik sirove nafte i „kao ministar energetike u Saudijskoj Arabiji, moram da budem veran svojim uverenjima“, rekao je princ... Prelazak zemalja Persijskog zaliva na obnovljive izvore biće težak, ali ne i neizvodljiv

Saudijska Arabija je najveći svetski izvoznik sirove nafte i „kao ministar energetike u Saudijskoj Arabiji, moram da budem veran svojim uverenjima“, rekao je princ Abdulaziz bin Salman na konferenciji o zelenoj energiji u Rijadu.

Međutim, saudijski princ je napomenuo da će njegova zemlja takođe ući u globalnu trku sa proizvodnjom električnih automobila. „Morate da imate otvorene opcije”, zaključio je Bin Salman, a prenosi Financial Times.

Njegov odgovor jasno pokazuje ambivalentnost naftom bogatih izvoznika iz Zaliva, nekih od najvećih svetskih emitera gasova staklene bašte, dok se obavezuju da će smanjiti svoje emisije. Uoči COP26 u Glazgovu, i Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati su se obavezali da će dostići neto nultu emisiju štetnih gasoca do 2060. i 2050. godine.

Pustinjske države, koje su i same veoma izložene uticaju globalnog zagrevanja, ulažu milijarde u energiju sunca, vetra i vodonika u nastojanju da postanu svetski lideri u čistoj energiji. Ali one takođe insistiraju na tome da moraju da upumpaju više nafte na tržište kako bi održale svoje ekonomije na površini i imali finansijska sredstva za ulaganje u novu energiju.

„Oni nam poručuju da moraju da se bore protiv klimatskih promena, ali žele da nafta i gas ostanu deo ‘mešavine’ . Žele da oblikuju razgovor. Svet koji prelazi na obnovljive izvore energije i elektrifikuje sve je katastrofa za takozvane petrodržave“, rekao je Džim Krejn (Jim Krane), sa Instituta Bejker Univerziteta Rajs.

Foto: Pixabay.com

U virtuelnom govoru na samitu G20 u Rimu, saudijski kralj Salman obećao je da će razvijati čistu energiju. Ali, u primedbama koje je prenela državna novinska agencija, on je rekao da će kraljevina nastaviti svoju vodeću ulogu u „postizanju bezbednosti i stabilnosti na energetskim tržištima“.

Pridružujući se mnoštvu nacija koje su se obavezale da će skoro smanjiti emisije ugljeničnih gasova na nulu, UAE se ponašaju kao „odgovorni građanin sveta“, rekla je Marjam Almeiri (Mariam Almheiri), ministarka za klimatske promene i životnu sredinu UAE, na vebinaru Atlantskog saveta prošle nedelje.

Ali „ovo je prelaz, ne možemo samo odjednom da zatvorimo slavinu“, dodala je ona. „Kako povećavamo čistu i obnovljivu energiju, takođe ćemo smanjivati proizvodnju nafte i gasa – ali u ovom trenutku još uvek postoji globalna potreba, tako da ćemo i dalje snabdevati svetsko tržište naftom“.

Za zalivske države koje žele da smanje emisije, obim zadatka je ogroman. Sa populacijom od samo 34 miliona, Saudijska Arabija je četvrti najveći potrošač nafte na svetu. Oslanja se na tečna goriva i gas za svoje elektrane i postrojenja za desalinizaciju i za proizvodnju značajno subvencionisane električne energije. Katar, Kuvajt, UAE i Bahrein čine četiri najveća emitera ugljenika na svetu po glavi stanovnika.

Dok prodaja električnih vozila u UAE raste za oko trećinu godišnje, podstaknuta besplatnim punjenjem i parkiranjem, generalno gledano, region uglavnom ostaje veran svom stereotipu o prevelikim terenskim vozilima, ogromnim klimatizovanim tržnim centrima i subvencionisanom gorivu. Uprkos nedavnim smanjenjima subvencija, gorivo u Saudijskoj Arabiji košta oko 60 centi po litru ili 2,20 dolara po galonu.

Saudijski prestolonaslednik Mohamed bin Salman, koji je stavio obnovljive izvore energije u središte svog plana za reformu privrede kraljevstva, obećao je da će potrošiti 187 milijardi dolara da ispuni neto nulti cilj, navodeći planove za sadnju 10 milijardi stabala u kraljevstvu, kao i 50 milijardi širom Bliskog istoka.

Ali sa samo 10 miliona stabala zasađenih u Saudijskoj Arabiji između oktobra 2020. i aprila 2021. godine, taj projekat biće veoma težak.

UAE su saopštili da će sledeće godine objaviti detaljan plan svog putu ka neto nultoj emisiji. Plan bi trebalo da uključi kombinaciju udvostručavanja obnovljive energije, razvoja vodonika kao čistog izvora energije, smanjenja potrošnje i povećanja hvatanja emitovanog ugljenika. Sa tri najveća solarna parka na svetu, najnovija zvanična prognoza ove zemlje — koja će verovatno uskoro biti poboljšana — bila je da će 20 odsto svoje električne energije dobijati iz obnovljivih izvora do 2030. godine i 44 odsto do 2050. godine, u odnosu na najmanje sedam odsto u vom trenutku.

Saudijska Arabija, koja relativno zaostaje u trci za obnovljive izvore energije, obavezala se na cilj da do 2030. godine polovinu svoje električne energije crpi iz obnovljivih izvora. Kraljevstvo se takođe fokusira na razvoj vodonika kao novog izvora energije, sa ciljem proizvodnje četiri miliona tona godišnje do 2030. godine.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...