Na dnu lestvice Bugarska, Grčka i Letonija

Najveća kupovna moć u Luksemburgu, Hrvatska na 76 odsto proseka EU

EU

28.3.2024 08:21 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Najveća kupovna moć u Luksemburgu, Hrvatska na 76 odsto proseka EU Najveća kupovna moć u Luksemburgu, Hrvatska na 76 odsto proseka EU
Bruto domaći proizvod (BDP) po glavi stanovnika izražen u standardima kupovne moći kretao se od 64 odsto proseka Evropske unije u Bugarskoj do 240... Najveća kupovna moć u Luksemburgu, Hrvatska na 76 odsto proseka EU

Bruto domaći proizvod (BDP) po glavi stanovnika izražen u standardima kupovne moći kretao se od 64 odsto proseka Evropske unije u Bugarskoj do 240 odsto EU proseka u Luksemburgu, pokazala je fleš procena Eurostata, a objavila Nova ekonomija.

U 2023. godini zebeležene su značajne razlike u BDP-u po glavi stanovnika izraženom u standardima kupovne moći među zemljama EU. Luksemburg i Irska imaju najviše nivoe (140 odsto i 112 odsto iznad proseka EU).

Slede Holandija sa 30 odsto iznad EU proseka, Danska 28 odsto i Austrija 23 odsto iznad proseka EU.

Nasuprot tome, Bugarska je zabeležila najniži BDP po glavi stanovnika (izražen u standardu kupovne moći), ta zemlja je bila 36 odsto ispod proseka EU. Grčka je u 2023 bila 33 odsto, a Letonija 29 odsto ispod proseka EU.

Hrvatska je u 2023. godini bila na 76 odsto proseka Evropske unije po ovom parametru.

Pariteti kupovne moći, skraćeno PPP, su indikatori razlika u nivou cena među zemljama. PPP pokazuje koliko novčanih jedinica košta određena količina robe i usluga u različitim zemljama.

Korišćenje PPP za pretvaranje rashoda izraženih u nacionalnim valutama u veštačku zajedničku valutu, standard kupovne moći (PPS), eliminiše efekat razlika u nivou cena između zemalja koje su nastale usled fluktuacija kurseva valuta

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...