Posle nevremena u Subotici poljoprivrednici traže vanrednu finansijsku pomoć
16.6.2026 15:45 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice saopštilo je da je, prema podacima stručnjaka iz Poljoprivredne stručne službe Subotica, nevremenom koje je zahvatilo ovo područje u nedelju, 14. juna, bilo pogođeno više od 10.000 hektara poljoprivrednih površina na teritoriji grada.
„Pozdravljamo činjenicu da je lokalna samouprava započela aktivnosti na proceni štete i formirala komisiju za utvrđivanje posledica nevremena. Smatramo da je procena štete neophodan prvi korak, ali da sama po sebi neće biti dovoljna ukoliko je ne prate konkretne i hitne mere podrške poljoprivrednicima“, navodi se u saopštenju udruženja, prenosi Beta.
Istovremeno, subotički paori podsećaju da su mere ruralnog razvoja, koje su uključivale i subvencionisanje osiguranja useva kao jednog od najvažnijih instrumenata za upravljanje rizicima u poljoprivrednoj proizvodnji, bile dostupne tokom 2023. i 2024. godine, ali da su izostale u 2025. i 2026. godini, čime je dodatno povećan finansijski rizik za poljoprivredne proizvođače upravo u trenutku kada su posledice vremenskih nepogoda sve ozbiljnije.
„Subvencionisanje osiguranja omogućavalo je poljoprivrednim proizvođačima da po pristupačnijim uslovima zaštite svoju proizvodnju od posledica grada, olujnog nevremena i drugih elementarnih nepogoda. U uslovima sve izraženijih klimatskih promena, ovakve mere predstavljaju ključni mehanizam za očuvanje proizvodnje, prihoda poljoprivrednih gazdinstava i prehrambene sigurnosti“, ističe se u saopštenju.
Takođe, poljoprivrednici su naveli da već četiri godine trpe posledice suše bez adekvatne sistemske podrške, te da je dugotrajna nerentabilnost proizvodnje dovela mnoga gazdinstva u situaciju da ove godine, usled visokih troškova, odustanu od osiguranja useva i preuzmu rizik koji ne mogu sami da podnesu.
„Posebnu zabrinutost izaziva činjenica da je budžetom Grada Subotice za 2025. godinu za mere ruralnog razvoja bilo opredeljeno 50 miliona dinara, a nijedna mera nije sprovedena. Od ukupno planiranih sredstava, 27 miliona dinara utrošeno je na realizaciju konkursa iz 2024. godine, a preostalih 23 miliona dinara ukinuto je rebalansom budžeta u oktobru 2025. godine, bez javnog obrazloženja. Istovremeno, konkursi iz 2024. godine nisu premašili planirana sredstva, već naprotiv – deo opredeljenih sredstava nije ni iskorišćen“, navelo je udruženje paora.
Dodaje se da je Unija poljoprivrednih proizvođača dostavila 13. decembra 2024. godine predlog modela raspodele sredstava za mere ruralnog razvoja, ali do danas nije dobila nikakav odgovor od Gradske uprave Grada Subotice.

Za 2026. godinu budžetom je, kako su naveli subotički paori, predviđeno svega 20 miliona dinara za mere ruralnog razvoja, što predstavlja smanjenje od 60 odsto u odnosu na planirani budžet za 2025. godinu.
„Od tog iznosa, prema dostupnim informacijama, oko 10 odsto sredstava moglo bi biti usmereno na analizu zemljišta, dok se o ostalim merama ni na polovini godine ne govori“, tvrde oni.
Dodali su da poljoprivredni proizvođači ne traže privilegije, već odgovoran odnos prema sektoru koji predstavlja jedan od ključnih stubova privrede tog kraja.
Izdvajanja za poljoprivredu u Subotici, kako tvrde, značajno zaostaju za mnogim lokalnim samoupravama u Srbiji.
Od gradske uprave je zatraženo da saopšti da li će obezbediti vanrednu finansijsku pomoć poljoprivrednim proizvođačima pogođenim nepogodama, iz kojih budžetskih izvora će sredstva biti obezbeđena, da li se planira ponovno uvođenje mera ruralnog razvoja, uključujući subvencionisanje osiguranja useva i koje će dugoročne mere biti preduzete radi povećanja otpornosti poljoprivredne proizvodnje na klimatske promene.
Pročitajte još:
„Očekujemo da procenu štete prate konkretne odluke i hitne mere pomoći, jer bez sistemske podrške brojna porodična gazdinstva neće moći samostalno da saniraju posledice ovogodišnjih nepogoda“, navodi se u saopštenju Udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice.
Upućen je poziv poljoprivrednim proizvođačima sa teritorije Subotice koji su pretrpeli štetu usled grada i olujnog nevremena da prisustvuju sastanku koji će biti danas u 20 časova u Vatrogasnom domu u Starom Žedniku.
Cilj tog sastanka je razmena informacija o nastaloj šteti, koordinacija daljih aktivnosti i definisanje zajedničkih zahteva prema nadležnim institucijama.
















Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.