Jelena Bulatović, izvršna direktorka Srpske asocijacije menadžera, za Biznis.rs o poslovnoj klimi, očekivanjima i planovima privrede

Nepredvidivost okruženja i kadrovi najveći izazovi za privrednike

IntervjuPoslovanjeSrbija

23.4.2023 12:18 Autor: Marko Andrejić 15

Nepredvidivost okruženja i kadrovi najveći izazovi za privrednike Nepredvidivost okruženja i kadrovi najveći izazovi za privrednike
Nepredvidivost okruženja, kako poslovnog, tako i regulatornog i geopolitičkog, uvek je u Top 3 izazova koja navode privrednici. Ono što mi kao Srpska asocijacija... Nepredvidivost okruženja i kadrovi najveći izazovi za privrednike

Nepredvidivost okruženja, kako poslovnog, tako i regulatornog i geopolitičkog, uvek je u Top 3 izazova koja navode privrednici. Ono što mi kao Srpska asocijacija menadžera pokušavamo je da naše članove i širu poslovnu zajednicu savetujemo da moraju biti fleksibilni u svojim planovima, agilni kao organizacije, korporativno postavljeni, da bi lakše mogli da se prilagode brzim promenama koje dolaze spolja. Međutim, ako nepredvidivost okruženja stavimo sa strane, najveći izazovi ipak se tiču kadrova.

Ovako Jelena Bulatović, izvršna direktorka Srpske asocijacije menadžera (SAM), ocenjuje glavne izazove sa kojima se trenutno suočavaju privrednici i prenosi njihove utiske kada je reč o poslovnoj klimi. U razgovoru za Biznis.rs ona govori i o očekivanjima privrede za naredni period, saradnji SAM-a sa institucijama i drugim poslovnim udruženjima i planovima asocijacije da se fokusira na privlačenje mladih članova, menadžera i preduzetnika.

„U oktobru prošle godine održali smo Forum menadžera koji je upravo za temu imao najveće izazove u trenutnim okolnostima, kao i načine za njihovo prevazilaženje. Većina njih tada su ocenili da, pored nedostatka kadrova, najveće izazove u narednom periodu vidi u rastućim cenama energenata, inflaciji, padu kupovne moći. Na pitanje da li su na neki poseban način prilagođavali svoja poslovanja u očekivanju nastavka nepredvidivog poslovanja, članovi SAM-a istakli su restrukturiranje i širenje na strana tržišta; pojačan monitoring troškova, optimizaciju poslovanja, razvijanje različitih scenarija, traženje alternativnih energetskih izvora i ulaganje u energetsku efikasnost, ali i ulaganja u digitalizaciju poslovanja, nove biznise i u ljude.“

Kako privrednici gledaju na proteklih nekoliko kriznih godina i kakva su im očekivanja od tekuće godine?

„Na početku geopolitičke krize, ekonomisti su upozoravali na to da je moguće da nam se dogodi takozvana stagflacija, tačnije da se privredni rast potpuno zaustavi, a da opšti rast cena bude izuzetno visok. Na sreću, to se nije dogodilo, naša zemlja je relativno dobro podnela teret krize, tako smatraju privrednici. Jedan od zadataka ekonomskih politika zemalja regiona da obezbede da ne dođe do preteranog rasta spoljnog duga u odnosu na nacionalni BDP.

Najnovija anketa Privredne komore Srbije pokazuje umereni optimizam privrednika, i većina njih najavljuje nove investicije i tokom ove godine. Dobra vest za zaposlene je da poslodavci najavljuju da će održati postojeći broj zaposlenih, mada smo videli da se kriza u IT poslovima prelila iz SAD u Evropu, i da su kompanije iz ovog sektora imale prvi talas otpuštanja. U svakom slučaju, mislim da ankete među privrednicima pokazuju umereni optimizam, imajući u vidu sve okolnosti. Značajna većina je onih koji očekuju da njihovo poslovanje ostane na istom ili višem nivou u odnosu na poslednji kvartal prošle godine. Većina njih je najavila investicije, na istom ili višem nivou u odnosu na prošlu godinu.

Svi smo svedoci toga da je prošle godine došlo do rasta mnogih cena, tako da inflacija takođe predstavlja jednu od pretnji stabilnom biznisu. Ono što država može da učini kako bi ublažila efekte prelivanja nepovoljnih globalnih trendova, prema rezultatima istraživanja među članovima SAM-a iz oktobra prošle godine pokazuje da to treba da bude diversifikacija izvora energije, kako smatra 47 odsto ispitanika, 37 odsto smatra da država može da pomogne u obezbeđivanju jednakosti za sve učesnike na tržištu, dok 12 odsto misli da to može da se postigne predvidivošću zakonodavnog okvira.“

Jelena Bulatović, izvršna direktorka SAM / Foto: Nebojša Babić

Srpska asocijacija menadžera postoji već 17 godina. Šta biste posebno istakli kao najveće uspehe i dostignuća u dosadašnjem radu? Čime se SAM najviše ponosi?

„Ono na što smo najviše ponosni su naši članovi, uspešni, iskusni menadžeri i preduzetnici, koji su uvek spremni da odvoje deo svog vremena i da podele svoje znanje i iskustvo sa drugima. Takođe, ponosni smo i na one mlađe, na početku karijere, koji su pristupili SAM-u otvorenog uma i sa velikom željom da nauče. Taj spoj znanja i iskustva sa jedne strane i želje za ličnim napredovanjem i unapređenjem svojih veština i znanja sa druge, je nešto u čemu moje kolege i ja nalazimo inspiraciju. To nam je i pomoglo da uspešno pokrenemo i realizujemo naše najznačajnije programe poput SAM Akademije i Mentorskog programa.

Takođe, vrlo smo ponosni na to kako smo reagovali u pandemiji i šta smo kao udruženje pružili našim članovima i široj privredi. Naši članovi su spremni da uvek ukažu na izazove, kao i da ponude moguća rešenja, što godinama unazad radimo kroz naše formate poput Foruma menadžera. Imali smo značajne inicijative kada je reč o regionalnom povezivanju kroz inicijativu Samit100, podršku preduzetništvu kroz USAID projekat „Šansa za novi početak“, kao i borbu protiv odliva mozgova kroz projekat sa Švajcarskom. Na kraju, konstantan rast članova, iz godine u godinu, ukazuje na to da radimo prave stvari i da ih radimo na pravi način, i da je to razlog naše postojanosti svih ovih 17 godina.“

Koliko članova trenutno ima SAM? Kakva je struktura članstva i kako izgleda novi Upravni odbor?

„SAM danas ima 500 članova, koji dolaze iz različitih firmi i industrija, sa različitih pozicija i različitih godina života. Taj miks menadžera i preduzetnika, koji dolaze iz malih, srednjih i velikih domaćih i multinacionalnih kompanija, predstavlja ogroman rezervoar znanja, iskustva i poslovnih prilika i čini našu najveću snagu kao udruženja. Od februara ove godine imamo i novog predsednika i novi Upravni odbor, koji su zapravo i najbolji reprezenti strukture našeg članstva. Predsednik SAM-a u trogodišnjem mandatu je Mihailo Janković, CEO MK grupe, a u Upravnom odboru su i Dragoljub Damljanović, prethodni predsednik SAM-a i direktor Razvojnog centra Schneider Electrica u Novom Sadu, zatim Dragomir Kostić (Atlantic brands), Dragan Filipović (Generali osiguranje Srbija), Vlastimir Vuković (NLB Komercijalna banka), Miša Lukić (NewStartegy), Branka Pudrlja Durbaba (A1), Borislav Miljanović (Represent System), Biljana Jovanović (Modna kuća Luna), Saša Popović (Vega IT), Nebojša Mandić (Intereuropa logističke usluge), Nebojša Matić (Mikroelektronika), Ivana Đoković (AIGO), Rade Rakočević (Senzal capital), Bojan Leković (KupujemProdajem) i Vesna Damjanić u svojstvu medijskog partnera.“

Kakva je saradnja SAM-a sa institucijama, a kakva sa drugim poslovnim udruženjima?

„SAM je imao i dobre kontakte i saradnju kad je reč o institucijama i relevantnim ministarstvima, kao i kada je reč o drugim udruženjima. Imali smo kvalitetne sastanke sa Poreskom upravom, Fiskalnim savetom, Kancelarijom za IT i eUpravu, sa relevantnim ministarstvima za naš rad. Takođe, sarađujemo sa drugim udruženjima kada su u pitanju izmene zakonodavnog okvira i inicijative koje su od šireg privrednog i društvenog značaja, kao što su bile izmene u Zakonu o radu, inicijative za izmene Zakona o deviznom poslovanju, borba protiv sive ekonomije. Izdvojila bih i saradnju na nivou izvršnih direktorki svih poslovnih udruženja gde želimo da svojim primerom uzajamne podrške damo primere nekim mladim devojkama i privučemo ih da se zainteresuju za pozicije i organizacije koje mi vodimo. Meni je lično veliko zadovoljstvo što imamo mrežu uspešnih direktorki udruženja koja okupljaju najuspešnije menadžere, preduzetnike i kompanije u Srbiji i koje žele da svojim radom ostave pozitivan trag u društvu i utru put mladim ženama koje sanjaju da naprave prve korake u poslovnim vodama.“

Kako izgleda strategija SAM-a za naredni period?

„U narednom periodu SAM planira da se fokusira na privlačenje mladih članova, i menadžera i preduzetnika, iz više razloga. Prvo, što kao udruženje možemo najviše da pružimo mladim menadžerima i preduzetnicima koji žele da se ostvare u poslovnom svetu, kako po pitanju edukacije i razmene znanja, tako i po pitanju njihovog pozicioniranja u poslovnoj zajednici i kada je reč o umrežavanju i poslovnom povezivanju sa drugima. Takođe, vrlo nam je važno da kao Udruženje imamo mlade ljude kao naše naslednike, koji će nastaviti da grade i razvijaju SAM i u budućnosti. Ta energija i pozitivizam koji SAM širi među svojim članovima, uz želju da se pomogne drugima i da se kroz deljenje i davanje vrati „dug“ društvu, je nešto što mislim da nas odvaja od drugih sličnih organizacija. Naravno, želimo da kroz mlade članove obezbedimo i održivost i dugovečnost našeg udruženja.

Pored mladih ljudi, želja nam je da privučemo što više seniora na top pozicijama, sa najviše iskustva i uticaja u poslovnom svetu, jer takvi ljudi vam pomažu da menjate stvari u privredi i društvu na bolje i daju primer drugima. Na kraju, sve ono što SAM inače radi nastavlja da bude deo naše strategije, koja se u najkraćem može opisati da jačanjem menadžera, njihovih znanja i veština, osnažujemo ih kao lidere koji zatim uspešnije vode kompanije, postaju bolji poslodavci, a samim tim utičemo i na bolje privredno okruženje, privredni rast i kreiranje boljeg društava u širem smislu. Naš moto „Jaki menadžeri, jake kompanije, jaka Srbija“ je naša vodilja u svemu što radimo i nadam se da će tako ostati još dugo.“

Podrška članovima kroz edukaciju i umrežavanje

„Kao organizaciji koja okuplja menadžere izuzetno nam je važan razvoj ljudi, tako da je ta podrška u njihovoj edukaciji, unapređenju kao menadžera i preduzetnika i njihovo osnaživanje da uspešnije rukovode ljudima i kompanijama, naš prvi prioritet. To postižemo kroz organizovanje različitih aktivnosti, događaja i programa, poput SAM Akademije, Mentorskog programa, programa za preduzetnike, predavanja i razgovora, gde se dele ne samo uspešne priče, već i greške, i na taj način pomažu jedni drugima da izbegnu neke prepreke na putu, i da jedni drugima sačuvaju vreme.

Takođe, vrlo nam je važno da našim članovima obezbedimo platformu preko koje će se oni dodatno povezivati i umrežavati. Većina naših članova je poslovno povezana, stvorena su mnoga partnerstva i novi zajednički poslovi, a iz te saradnje proizašla su i mnoga prijateljstva. Ono što bih posebno istakla je da mi našim članovima pružamo i platformu da utiču pozitivno na naše poslovno i životno okruženje, kao i na mlade. Sa ponosom ističemo veliku potrebu naših članova da podele svoje znanje i iskustvo, kao i da pomognu zajednici i našoj zemlji i da kreiraju bolju budućnost za generacije koje dolaze. Veliko mi je zadovljstvo da mi kao SAM možemo da im pružimo mogućnost da to i urade, i da na taj način podstaknu i druge.“

 • Hana

  23.4.2023 #1 Author

  Ne bih ja to nazvala izazov, pre je neizvesnost jer ne znaju šta ih čeka reklo bi se…

  Odgovori

 • gagica

  23.4.2023 #3 Author

  Slazem se

  Odgovori

 • REA

  23.4.2023 #4 Author

  Sve je danas izazov i neizvesnost sem IT sektor

  Odgovori

 • BLIZANAC

  23.4.2023 #5 Author

  Svaka čast na objektivnom vidjenju

  Odgovori

 • MAXMAD

  23.4.2023 #6 Author

  Uvažavanje kadrova je ključ da bi radili u nekoj firmi.

  Odgovori

 • HRKALOVICKA

  23.4.2023 #10 Author

  Svaka čast!!!

  Odgovori

 • SHALIMAR

  23.4.2023 #11 Author

  Realno vidjenje celokupne situacije kod nas u poslovanju,odlican intervju

  Odgovori

 • VALERIJA

  23.4.2023 #12 Author

  Baš je poučan članak,hvala za činjenice.

  Odgovori

 • DOBRILA

  24.4.2023 #13 Author

  Trenutno je sve izazov ..

  Odgovori

 • Dijana

  24.4.2023 #14 Author

  Ajde da vidim još to šta će se još uraditi a ne zakomplikovati poslovanje i život domaćim privrednicima i preduzetnicima . Do sada je postignuto samo da se životari
  Jedino što ću pohvaliti je objedinjena naplata za koju je zaslužna mag Snežana Mitrović

  Odgovori

 • MAJA

  25.4.2023 #15 Author

  Možeš zaista ponekad pročitati i nesto pametno

  Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...