Kako zaštititi prava radnika, ali i državnu kasu?

Talas otpuštanja u fabrikama tekstila

Firme u fokusuSrbija

10.7.2023 08:28 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Talas otpuštanja u fabrikama tekstila Talas otpuštanja u fabrikama tekstila
Posle vesti da 700 radnika fabrike Jeanci u Leskovcu ostaje bez posla, i najave nemačke kompanije Gruner da za još 60 smanjuje broj zaposlenih... Talas otpuštanja u fabrikama tekstila

Posle vesti da 700 radnika fabrike Jeanci u Leskovcu ostaje bez posla, i najave nemačke kompanije Gruner da za još 60 smanjuje broj zaposlenih u fabrici u Vlasotincu, postavlja se pitanje šta je uzrok tog talasa, kako zaštititi prava radnika, ali i državnu kasu, jer je reč o investitorima koji su koristili subvencije za pokretanje proizvodnje i zapošljavanje radnika.

Zbog otkaza SMS porukom, inspekcija rada će, iako joj se niko od zaposlenih nije obratio, otići u Jeanci, dok, kako kažu, u vlasotinačkoj fabrici Gruner nisu otkrili propuste u otpuštanju, piše RTS.

Saša Perišić iz Inspektorata za rad istakao je za RTS da je, kada je u pitanju Gruner, poslodavac uradio program tehnološkog viška, gde se 19 zaposlenih javilo i dobilo stimulativne naknade, što je veći iznos od onoga što zakon propisuje.

Nakon decenije i po poslovanja ovde, ta firma je pre osam meseci ušla u četvrtu fazu ulaganja uz zapošljavanje 200 radnika. Dok traje ugovor, najčešće je to tri do pet godina, država ima načina da povuče date subvencije.

Direktor Razvojne agencije Srbije Radoš Gazdić navodi da je Srbija u poslednjih 10 godina imala 300 ugovora, od kojih su samo tri raskinuta, dok je novac vraćen u budžet.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Slobodan Aćimović objašnjava da je problem za Srbiju što firme odlaze posle tog roka na koji su se obavezali.

„Suštinski, oni tu ne krše ništa, ali su radnici ugroženi. Tekstilne turske firme su otišle jer je možda u toj zemlji radna snaga sada jeftinija nego u Srbiji. Jeanci je za 12 godina poslovanja kod nas, od 25 zaposlenih stigao do 700, koje sada ostavlja bez posla“, napomenuo je Aćimović.

Radnici kompanije Jeanci u Leskovcu kažu da u velikom problemu, i da su se otpuštanja mogla naslutiti, pošto su kasnile plate i putni troškovi za dva meseca.

I dok lokalna samouprava u Leskovcu sa nadležnim ministarstvima nastoji da deo radnika preuzmu Jura i susedna italijanska fabrika, iz sindikata objašnjavaju zašto je važno da Jeanci pre gašenja sprovede stečaj.

Zoran Mihailović iz Saveza samostalnih sindikata Srbije smatra da se nisu stekli uslovi da firma ode u likvidaciju, i da bi najpre trebalo da ode u stečajni postupak, da bi mogli poverioci da se namire.

“Po našim informacijama, oni duguju za vodu, struju, a duguju i radnicima neplaćene poreze i neisplaćenu platu“, ističe Mihailović.

Ako u stečajnoj masi ne bude dovoljno da se namire dugovanja radnicima, oni to mogu naplatiti od Fonda solidarnosti. U slučaju likvidacije firme, to nije moguće.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...