Nastavljen pad prodaje novih automobila

U Evropi 2021. registrovano manje vozila nego 2020. godine

AnalizaAutomobiliLifestyleSvetU fokusuVesti

18.1.2022 11:57 Autor: Vladimir Jokanović 4

U Evropi 2021. registrovano manje vozila nego 2020. godine U Evropi 2021. registrovano manje vozila nego 2020. godine
Broj registracija novih automobila u Evropi u 2021. godini opao je za 1,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu, prema podacima industrijske grupe ACEA.... U Evropi 2021. registrovano manje vozila nego 2020. godine

Broj registracija novih automobila u Evropi u 2021. godini opao je za 1,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu, prema podacima industrijske grupe ACEA. Globalna nestašica mikročipova i drugi problemi u lancu snabdevanja umanjili su isporuku automobila širom sveta.

Nemačka je najteže pogođena među glavnim tržištima EU, beležeći pad prodaje za 10,1 odsto, dok je u Italiji, Španiji i Francuskoj zabeležen minimalan rast, prenosi Reuters. Broj novih vozila registrovanih u EU, Velikoj Britaniji i Evropskoj asocijaciji za slobodnu trgovinu (EFTA) u decembru opao za 21,7 procenata na godišnjem nivou, što je šesti mesec zaredom u padu.

Proizvođači koji su najbolje mogli da prevaziđu nestašicu mikročipova ostvarili su najveće uspeh, kao što su Hyundai i Toyota. S druge strane, Renault, Daimler i Volkswagen zabeležili su strmoglave padove prodaje i tržišnog udela.

Volkswagen je i dalje marka broj jedan u Evropi, ali je njena prodaja u 2021. godini opala za 6,2 odsto, na 1,27 miliona vozila. Peugeot je zauzeo drugo mesto sa padom od 2,3 odsto i 724.383 prodatih vozila, dok je treća Toyota sa 12.000 manje prodatih vozila, prenosi Automotive News Europe.

MarkaProdaja u 2021.Procenat u odnosu na prodaju 2020.
Volkswagen1,274,137-6
Peugeot724,383-2
Toyota712,38310
BMW682,8951
Renault678,736-17
Mercedes642,948-13
Audi597,428-1
Skoda589,170-9
Ford523,970-19
Hyundai515,88622

U 2021. godini bilo je registrovano 11,77 miliona putničkih automobila na tržištima EU, Velike Britanije i EFTA. U decembru prošle godine registrovano je 950.218 automobila. ACEA navodi u izveštaju da je 2021. bila godina ekstremne nestabilnosti, jer su proizvođači automobila dali prioritet proizvodnji najprofitabilnijih modela i električnih vozila.

Nade da će se tržište naglo oporaviti od poremećaja iz 2020. nisu se ostvarile i nisu se približile nivou iz 2019. godine. Tržište je oslabilo za 25 odsto u odnosu na 2019. godinu kada je prodato 15,8 miliona putničkih automobila. U 2020. godini prodaja je pala za 24,3 odsto u odnosu na 2019.

  • MARKO7

    18.1.2022 #1 Author

    Ford je izgleda bas opao

    Odgovori

  • IRINA

    19.1.2022 #2 Author

    Posledica i Kovida nadamo se da će se to srediti

    Odgovori

  • STRAHINJA

    19.1.2022 #3 Author

    Presli na trotinete👍😅

    Odgovori

  • Anna

    20.1.2022 #4 Author

    Korona, manja platežna moć, nedostatak čipova sve je to doprinela manjem broju registrovanih vozila.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...