USVOJEN SET PORESKIH I CARINSKIH ZAKONA Od 2022. godine određeni porezi se prebacuju na lokalne samouprave

PoreziPreduzetnikSrbijaVesti

27.11.2020 08:52 Autor: Julijana Vincan 0

USVOJEN SET PORESKIH I CARINSKIH ZAKONA Od 2022. godine određeni porezi se prebacuju na lokalne samouprave USVOJEN SET PORESKIH I CARINSKIH ZAKONA Od 2022. godine određeni porezi se prebacuju na lokalne samouprave
Skupština Srbije usvojila je set poreskih i carinskih zakona, među kojima su izmene i dopune Zakona o porezima na imovinu, kojim se od 1.... USVOJEN SET PORESKIH I CARINSKIH ZAKONA Od 2022. godine određeni porezi se prebacuju na lokalne samouprave

Skupština Srbije usvojila je set poreskih i carinskih zakona, među kojima su izmene i dopune Zakona o porezima na imovinu, kojim se od 1. januara 2022. godine porez na nasleđe i poklon i porez na prenos apsolutnih prava, prebacuje sa Poreske uprave na lokalne samouprave.

„Porezi na nasleđe i imovinu i prenos apsolutnih prava su izvor prihoda lokalnih samouprava i sa jedne strane se smanjuje opterećenje Poreske uprave, a s druge se daje mogućnost opštinama i gradovima da maksimiziraju naplatu poreza“, istakao je ministar finansija Siniša Mali.

Foto: Tanjug
Foto: Tanjug

Usvojene su i izmene i dopune Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji koje se odnose na pojednostavljenje poreskih postupaka za one koji imaju zahteve za povraćaj i preknjižavanje ili više plaćenog ili pogrešno plaćenog poreza, kao i zahteve za odlaganje plaćanja poreza.

Kako je Mali naglasio, to će ubuduće moći da se čini elektronski, preko portala Poreske uprave.

Kada je u pitanju Zakon o državnim administrativnim taksama, ukida se i smanjuje dosta taksi, kako bi se umanjilo opterećenje privrede.

Ministar finansija
Foto: Tanjug

Kao najvažniju promenu u Carinskom zakonu, Mali je naveo pomeranje rokova po pitanju zastarelosti carinskog duga, odnosno, državi se daje duže vremena da reaguje i zaštiti svoje interese.

Predloženim izmenama i dopunama Zakona o carinskoj službi proširuje se krug carinskih službenika koji su ovlasćeni za pokretanje carinskog prekršajnog postupka.

„Na taj način sami postupci carinjenja, odnosno carinskih prekršaja, biće brži i efikasniji“, naveo je Mali.

Zakon o republičkim administrativnim taksama

Izmene i dopune Zakona o republičkim administrativnim taksama predviđaju uvođenje više novih taksi, kao što je ona za isprave koje stavljaju ili overavaju javni beležnici.

Kako je istaknuto, takse će se naplaćivati i na izvršne odluke koje notari donose, a tiču se postupka upisa u registar nepokretnosti i vodove, jer se ova javna ovlašćenja koja su ima zakonom poverena ne smatraju postupkom koji se vodi po službenoj dužnosti.

Taksa će se plaćati za izdavanje licence za predavača/ispitivača prve pomoći, za pristup podacima katastra nepokretnosti putem interneta – uvid u bazu podataka do 20 puta mesečno, kao i za polaganje stručnog ispita za licencu za obavljanje poslova ovlašćenog lica iz oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma.

Plaćanje poreza
Foto: Pixabay.com

Smanjenje ili ukidanje određenih taksi

Najavljeno je smanjenje iznosa taksi za zahtev za brisanje iz registra javnih skladišta za poljoprivredne proizvode, za 30 odsto će biti niže propisane takse za obuku lica za vršenje poslova privatnog obezbeđenja prilikom obnove ovlašćenja, a za 15 odsto pojeftinjuju takse na zahteve za izdavanje žigova, upis prenosa prava i licence, kao i za patente.

Pojeftinjuju i takse za davanje mišljenja o identifikaciji robe (utvrđivanje da li je za konkretnu robu potrebna dozvola), i onih za utvrđivanje i overu geotermalnih resursa (iz razloga podsticanja korišćenja obnovljivih izvora energije).

Dokumentacija
Foto: Pixabay.com

Dodatno, ujednačavaju se takse za prijavu/rešenje za upis u registar, evidenciju ili imenik svih nosilaca pravosudnih profesija (stalni veštaci ili tumači, javni izvršitelji i njihovi zamenici, posrednici, javni beležnici).

Izmenjene su, usklađene i uvedene i nove takse za mnoge usluge iz domena poljoprivrede i šumarstva, a tiču se zdravstvenih pregleda matičnjaka, registracije sredstava za zaštitu bilja, za postupak kontrole hrane za životinje biljnog porekla pri uvozu, za obavljenje delatnosti veterinarskih apoteka i upis u registar obavljanja delatnosti, promene namene šumskih zemljišta, i tome slično.

Papiri i digitron, novac pod stegom
Foto: Pixabay.com

Novim zakonom ukinule bi se takse za prijavu za vršenje obuke pripadnika dobrovoljnih vatrogasnih jedinica, kao i za prijave za obuku i polaganje stručnog ispita za rukovodioce akcija gašenja požara, ali i takse na zahtev za tehničko regulisanje saobraćaja na magistralnom i regionalnom putu.

Uvođenje novih poreza

S druge strane, uvodi se taksa za davanje saglasnosti za obavljanje granične carinske kontrole van carinskog područja, izlaskom na teren ovlašćenog službenika za vazdušni i vodni saobraćaj, takse za istraživanje geotermalnih resursa i za inžinjerskogeološka-geotehnička istraživanja, kao i za probni rad rudarskih objekata.

Pored toga, uvodi se i taksa za zahtev za odobrenje eksploatacionog prostora i količinu rezervi podzemnih voda i geotermalnih resursa, taksa za zahtev za izdavanje dozvole za korišćenje nove zdravstvene tehnologije (koja se prvi put uvodi za korišćenje na teritoriji Republike Srbije) i taksa za zahtev za upis u registar proizvođača aktivnih supstanci.

Povećan iznos naplaćivaće se na takse za davanje saglasnosti za naknade po osnovu autorskih i srodnih prava.

Dokumentacija, papiri na gomili
Foto: Pixabay.com

Predlogom zakona se uređuje i način plaćanja taksenih obaveza koje su nastale, a nisu plaćene do dana stupanja na snagu ovog zakona.

Takođe, navodi se da danom stupanja na snagu ovog Predloga zakona prestaju da važe odredbe podzakonskih akata na osnovu kojih je vršena naplata troškova postupanja organa.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...