Srbijagas nudi promotivne uslove za priključak na gasovodnu mrežu

Prosečna cena za grejanje na prirodni gas oko 3.500 dinara mesečno

BiznisInfrastruktura

27.4.2021 15:30 Autor: Ljiljana Begović 14

Prosečna cena za grejanje na prirodni gas oko 3.500 dinara mesečno Prosečna cena za grejanje na prirodni gas oko 3.500 dinara mesečno
Srbijagas uputio je poziv svim zainteresovanim građanima za priključenje na distributivnu gasovodnu mrežu JP Srbijagas, po promotivnim uslovima. Cenu kućnog gasnog priključka od 780... Prosečna cena za grejanje na prirodni gas oko 3.500 dinara mesečno

Srbijagas uputio je poziv svim zainteresovanim građanima za priključenje na distributivnu gasovodnu mrežu JP Srbijagas, po promotivnim uslovima.

Cenu kućnog gasnog priključka od 780 evra, u dinarskoj protivvrednosti, kao i mogućnost plaćanja troškova priključenja na 36 mesečnih rata, beskamatno, s tim što iznos koji odgovara PDV, a ulazi u cenu od 780 evra, kupac plaća avansno, u roku od tri dana od dana izdavanja računa.

JP „Srbijagas“ će kupcu izdati plan otplate troškova priključenja sa iznosom i datumom dospeća svake pojedinačne mesečne rate troškova priključenja. Plan otplate predstavlja sastavni deo ugovora. Rok za završetak radova na izgradnji tipskog gasnog priključka je 90 dana od dana plaćanja prve mesečne rate troškova za priključenje, navodi se u saopštenju Srbijagas.

Iz Ministarstva za energetiku za Biznis.rs kažu da je za grejanje prosečno izolovanog stambenog prostora od 60 kvadratnih metara na 20 stepeni Celzijusa u toku 16 sati dnevno u celom stanu, 180 dana u grejnoj sezoni, potrebna energija od oko 9.000 kilovat sati (150 kWh/ m2 je prosečna procenjena potrošnja za grejanje u Srbiji).

Prema trenutnoj ceni prirodnog gasa, za stambeni prostor od 60 metara kvadratnih za grejanje na prirodni gas potrebno je izdvojiti 42.300 dinara godišnje, odnosno 3.525 dinara mesečno.

Cevovod
Foto: Unsplash.com

Da bi domaćinstvo koristilo prirodni gas potrebno je da se priključi na distributivni sistem prirodnog gasa (zahtev se podnosi operatoru distributivnog sistema koji obavlja delatnost na području na kojem se nalazi potrošač). Tom prilikom, podnosilac zahteva će biti informisan o dokumentaciji koja je potrebna da se pribavi za priključenje, kao i o materijalu koji je potreban i za priključenje i za izvođenje unutrašnje gasne instalacije (cevi, grejna tela, kotao za grejanje prostorija i zagrevanje tople potrošne vode). 

„Delatnost distribucije i upravljanja distributivnim sistemom za prirodni gas na teritoriji Republike Srbije obavlja 31 operator distributivnih sistema. U skladu sa odredbama Zakona o energetici cena priključka utvrđuje se na osnovu Metodologije za određivanje troškova priključenja na sistem za transport i distribuciju prirodnog gasa koju je donela Agencija za energetiku Republike Srbije“, objašnjavaju iz Ministarstva za energetiku.

U skladu sa ovom metodologijom troškovi priključenja obuhvataju:

1.Troškove projektovanja i pribavljanja potrebne dokumentacije u koje spadaju:

  • Izrada idejnog projekta
  • Geodetsko snimanje priključka
  • Provođenja u katastru vodova i provođenja promena na planu katastra vodova
  • Lokacijski uslovi
  • Rešenje o odobrenju za izvođenje radova
  • Prijava radova

2. Troškove nabavke uređaja, opreme i materijala

3.Troškove izvođenja radova

4.Troškove stručnih i operativnih poslova koje je neophodno izvršiti radi priključenja objekta na sistem

5. Deo troškova sistema nastalih zbog priključenja objekta na sistem

Operator distributivnog sistema, na osnovu prosečnih količina i normativa, donosi odluku kojom utvrđuje visinu troškova priključenja tipskim priključcima u skladu sa ovom metodologijom koju dostavlja Agenciji za energetiku Republike Srbije radi provere njene usklađenosti sa metodologijom, najkasnije do 30. novembra svake tekuće godine, s tim da se ona primenjuje danom početka naredne kalendarske godine.

„Shodno navedenom, cene priključaka se razlikuju po opštinama, ali su jedinstvene na onom području na kojem delatnost distribucije i upravljanja distributivnim sistemom obavlja jedan operator distributivnog sistema“, zaključak je naših sagovornika iz Ministarstva energetike.

  • Ljubinka

    27.4.2021 #1 Author

    Sve treba staviti na papir, pa dobro proceniti.

    Odgovori

  • GocaBG

    27.4.2021 #2 Author

    Odlicno…

    Odgovori

  • Mara

    29.4.2021 #3 Author

    Nije strasno 🙄

    Odgovori

  • Sofi

    29.4.2021 #4 Author

    To nije istina. Grejemo se i cena je mnoogo visa. Tako.

    Odgovori

  • Svet(ana

    30.4.2021 #5 Author

    Zašto pišete bajke, kad to baš i nije tačno?
    Cena gasa po M3 je 33,40 din. ali na to se plaća – naknada za unapređenje energetske efikasnosti od 0,15 din/m3 zatim tarifna naknada „PMI“(mesečna naknada, bez obzira dali trošiš gas) i sam gas (33,40/m3). A to se obračunava koliko je stvarno utrošeno, pa se to koriguje na: svedeno SM3 i svedeno po kvalitetu i plus PDV. Tako da cena gasa izađe 39,50-40,00 din/m3.
    Što znači u idealnim uslovima (150m3 za grejanje 60m2 stambene površone) izađe 6000 din mesečno.

    Odgovori

  • Aleksandar

    5.10.2021 #6 Author

    Priključak nije 780 evra već 1.200 evra. 780 + 370 (kopanje i projekat) + 50 (neka taksa) me je toliko koštalo na Čukarici (Beograd). Početkom jula sam sve platio, rate nisu spominjali, i tek neki dan su mi stavili brojilo, ali čekam još da došu da urade uzemljenje pa da puste gas do kotla.

    Procedure je: 1. spremiš papire, 2. podneseš mejlom, 3. potpišeš ugovor, 4. platiš, (nadalje svaka ekipa radi po 1 stavku) 5. kopanje kanala, 6. postavljanje cevi, 7. povezivanje cevi, 8. montaža brojila, 9. uzemljenje i puštanje gasa. 3 meseca sve traje!

    Odgovori

  • Zlatko

    7.10.2021 #7 Author

    Cena prikljucka u Srbiji nije svuda 780 evra. U Sopotu je 1800 evra. Predsednik opstine Sopot ne da ispod te cene.

    Odgovori

  • Dusanka

    16.11.2021 #8 Author

    Postovani,mozete li mi ukratko objasniti,procedure postupka,da sa gradskog vrelovoda predjem na prikljucak na gasno grejanje.P.S.gasna instalacija je prosla mojom ulicom.U pitanju je privatna kuca(licna imovina) u Sapcu.

    Odgovori

  • Paskal

    29.11.2021 #9 Author

    Istina je da je meseci racun preko 2000 din u letnjoj sezoni (samo topla voda i kuvanje) racun sa grejanjem racunajte duplo od ovoga sto pise ovde da je samo 3500 mesecno

    Odgovori

  • Goci

    11.12.2021 #10 Author

    Ovo su priče za malu decu..

    Odgovori

    • Djak

      27.12.2021 #11 Author

      Izgleda da nisu bas price za malu decu….procitaj komentare….sve zavisi mnogo i od izolacije, ventilacije stambenog prostora…itd. Realno, veoma je kompleksno da bi se dao prosek potrosnje za 60 kvadrata. Ali ako je leti za bojler i kuvanje 2000 ili neka bude i 4000 din, a grejanje duplo od toga, pa to je fenomenalno. Ja za stan 46m2 placam grejanje 8000 din (ukljucuje i odvoz djubreta, mozes misliti). Mislim da je ipak gas zakon ukoliko ostanemo prijatelji sa Putinom….hahah. Inace katastrofa.

      Odgovori

  • Ljiljana Rajkovic

    23.12.2021 #12 Author

    Intresujeme gde mogu da se prijavim za prikljucak .Posto je gas proso pored moje kuce.

    Odgovori

  • Mojsije

    14.1.2022 #13 Author

    U sezoni, pri osrednjim zimskim temperaturama, ljudi troše daleko više! Neću da licitiram sa sumama, raspitajte se kod priljatelja…ako žele da budu iskreni i da vam kažu koliko troše. Uglavnom je to suma koja nije ni blizu gore navedenih.

    Odgovori

  • Aleksandar

    9.7.2022 #14 Author

    Ja za kuću 100m2 za godinu potrošim 3000m3 gasa, dakle 100.000, to je prosečno 8500dinara mesečno i to možete da očekujete, stanovi eventualno mogu na 6000 din mesečno ali ko troši ispod toga ili nije veći deo dana u kući, nema malu decu, ne sprema na gas itd. Kao što su napisali pre mene, zavisi od mnooooogo faktora, ali je gospodsko grejanje

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...