Istorijski trenutak za buduća svemirska istraživanja

Rover Perseverance stvorio kiseonik na Marsu

LifestyleZanimljivosti

23.4.2021 08:47 Autor: Marko Miladinović 1

Rover Perseverance stvorio kiseonik na Marsu Rover Perseverance stvorio kiseonik na Marsu
Instrument veličine klasičnog tostera za hleb, prikačen na spoljašnju oplatu marsovskog istraživačkog rovera Perseverance (Istrajnost), napravio je malu količinu kiseonika od uzetog uzorka ugljen-dioksida... Rover Perseverance stvorio kiseonik na Marsu

Instrument veličine klasičnog tostera za hleb, prikačen na spoljašnju oplatu marsovskog istraživačkog rovera Perseverance (Istrajnost), napravio je malu količinu kiseonika od uzetog uzorka ugljen-dioksida iz atmosfere nama najbliže planete. Ovaj čin predstavlja istorijski momenat, kažu u američkoj svemirskoj agenciji NASA.

Iako je čovečanstvo još uvek daleko – po tehnologiji i ulaganjima – od mogućnosti teraformiranja, odnosno „prekrajanja“ drugih planeta da budu prikladne za život (pa i sopstvene), malena mašina, rogobatnog naziva Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment (MOXIE), napravila je demonstraciju da bi ovaj proces mogao kasnije da se skalira na veće količine.

„Kiseonik astronautima nije potreban samo za disanje, već im služi i kao važan propelant za raketno gorivo“, istakao je Džim Rojter (Jim Reuter), vođa misije NASA. Budućim istraživačima Crvene planete biće potrebno dosta kiseonika kako bi mogli da se otisnu sa nje u povratku kući.

MOXIE je stvorio tek pet grama kiseonika, a ima kapacitet za proizvodnju deset grama na sat vremena. S druge strane, to je količina koju astronaut može da udahne za 20 minuta, i to pri štedljivom korišćenju.

Što se tiče stvaranja kiseonika za potrebe uzletanja, potražnja je mnogo veća. Naime, za poletanje kapsule sa četiri astronauta potrebno je nešto manje od sedam tona raketnog goriva, ali zato čak 25 tona kiseonika. Istoj količini ljudi za godinu dana provedenih na Marsovoj površini bilo bi potrebno do jedne tone životvornog gasa.

Rover Perseverance i aparat MOXIE će u naredne dve godine još devet puta ponoviti ovaj eksperiment.

  • Anna

    23.4.2021 #1 Author

    Zaista zanimljivo. Iskreno se nadam da će u budućnosti praviti mašine koje će imati veću br,inu i veći kapacitet proizvodnje kiseonika.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...