Posledice odlaska Angele Merkel na region

Ne očekuje se promena ekonomske politike Nemačke prema Srbiji

AnalizaInvesticijeNovacU fokusu

27.9.2021 10:49 Autor: Vladimir Jokanović 0

Ne očekuje se promena ekonomske politike Nemačke prema Srbiji Ne očekuje se promena ekonomske politike Nemačke prema Srbiji
Smena na čelu nemačke vlade posle 16 godina politički je događaj od velikog značaja za Evropu i čitav svet. Odlazak Angele Merkel sa kancelarske... Ne očekuje se promena ekonomske politike Nemačke prema Srbiji

Smena na čelu nemačke vlade posle 16 godina politički je događaj od velikog značaja za Evropu i čitav svet. Odlazak Angele Merkel sa kancelarske dužnosti ostaviće EU bez jakog i stabilnog lidera, čiji je uticaj bio ključan u svim važnim odlukama od 2005. godine. Kada je reč o Srbiji i regionu, od nove nemačke vlade očekuje se da održi kontinuitet ekonomske politike i da nastavi saradnju sa vladama regiona.

„Ne očekujem apsolutno nikakvu promenu kada je reč o ekonomiji. Nisu nemačke firme slučajno u Srbiji. U njima je zaposleno više od 70.000 ljudi. To je zbog toga što su nemački investitori ovde dobili odlične uslove i što su naši radnici dobri“, rekao je za Biznis.rs Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

Prema njegovim rečima, nemački investitori su suvereni u odlučivanju i ne zavise od odluka vlade. Nova vlada, koja god bude, neće uticati na biznismene. Oni koji su došli u Srbiju, učinili su to sa dugoročnim planom. Takođe, oni nemaju problema u poslovanju u Srbiji, a uvek mogu da računaju na pomoć vlade u Beogradu.

Prilikom nedavne posete Angele Merkel Beogradu, 13. septembra, ona je zahvalila na saradnji i ohrabrila Srbiju na putu ka pravnoj državi, dodajući da su Nemačka i Srbija blisko povezane, kao i da dve države „imaju posebnu priču kada je reč o ekonomiji“. Merkel je tom prilikom navela da zna da je percepcija da proces priključenja EU nekada teče sporo, dodavši da države članice Unije moraju imati na umu veliki geostrateški interes za približavanje regiona.

Direktor Nemačko-srpske privredne komore (AHK Srbija) Frank Aleter (Frank Aletter) izjavio je nakon posete kancelarke da u Srbiji radi oko 400 nemačkih preduzeća koja zapošljavaju više od 70.000 ljudi. Interesovanje nemačkih investitora za ulaganje u Srbiju raste, a dobri ekonomski odnosi dve zemlje će se nastaviti i nakon što Angela Merkel napusti kancelarsku dužnost.

Foto: Tanjug/AP

„Možemo da primetimo da imamo sve veće upite nemačkih preduzeća koje traže informacije i istražuju tržište u Srbiji, što potvrđuje i Razvojna agencija Srbije i sa njima jako dobru saradnju“, rekao je tom prilikom Aleter. On je naveo da će se u naredne dve godine znati šta je realizovano, budući da je toliko vremena potrebno za pokretanje proizvodnje u inostranstvu. Aleter je ocenio da se obim nemačkih investicija u Srbiji udvostručio u poslednjih 10 godina.

„Potrebno je da postoje stabilnost i međudržavni ugovori koji omogućavaju slobodnu trgovinu. Iako Merkel neće biti ubuduće na čelu nemačke vlade, postoje važni ugovori na bilateralnom nivou i u političkoj sferi, što je jako bitno nemačkim investitorima. Mi ih stalno obaveštavamo o tome. I dugoročno gledano, tu se ništa neće promeniti“, naveo je Aleter, naglasivši da je važno da se Srbija pozicionirala kao pouzdan partner.

Dosadašnja kancelarka Angela Merkel verovatno će ostati na mestu vršioca dužnosti do Božića, kako predviđaju analitičari, jer je pred Nemačkom period komplikovanih pregovora o formiranju tročlane koalicije. Na bazi preliminarnih rezultata parlamentarnih izbora koji su održani u nedelju 26. septembra, najviše glasova osvojile su partije dosadašnje vladajuće „velike koalicije“, SPD i CDU.

SPD je osvojio 25,7, a CDU/CSU 24,1 odsto glasova. Na trećem mestu su Zeleni sa 14,8 procenata osvojenih glasova, a na četvrtom liberali FDP sa 11,5 odsto, prenosi DPA. Ukoliko žele da se razdvoje na vlasti SPD i CDU trebalo bi da privuku ove dve partije u koaliciju. Nacionalistička AfD sa 10,3 odsto glasova i levičarska DIE LINKE sa 4,9 odsto verovatno ostaju izvan kombinatorike za formiranje vladajuće većine zbog populizma.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...