analitičari ne očekuju negativne efekte kakvi su se dogodili tokom svetske ekonomske krize 2008. godine

Zašto su standardi za određivanje recesije u SAD drugačiji?

AnalizaNovacSvetU fokusu

1.8.2022 17:31 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Zašto su standardi za određivanje recesije u SAD drugačiji? Zašto su standardi za određivanje recesije u SAD drugačiji?
Iako se američka ekonomija smanjila u dva uzastopna tromesečja, čime je po jednom od tehničkih kriterijuma ušla u recesiju, Sjedinjene Američke Države zvanično još... Zašto su standardi za određivanje recesije u SAD drugačiji?

Iako se američka ekonomija smanjila u dva uzastopna tromesečja, čime je po jednom od tehničkih kriterijuma ušla u recesiju, Sjedinjene Američke Države zvanično još nisu u recesiji. S druge strane, više predviđanja ukazuje da je recesija u najvećoj svetskoj ekonomiji neizbežna u narednih godinu ili dve, prenosi Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svetskih medija.

Američki ekonomski podaci poslali su mešovite poruke, komplikujući odgovor na naizgled jednostavno pitanje – da li je najveća svetska ekonomija u recesiji, ističe Financial Times.

Podaci koje je Ministarstvo trgovine SAD objavilo 28. jula pokazali su da je došlo do drugog uzastopnog kvartalnog pada bruto domaćeg proizvoda, što je uobičajeni znak za recesiju. Međutim, zvanični arbitar koji određuje da li su SAD u recesiji je grupa ekonomista iz Nacionalnog biroa za ekonomska istraživanja (NBER) koja tek treba da donesu formalnu presudu.

Ipak, zvanični podaci o uzastopnom smanjenju BDP-a su intenzivirali politički opterećenu debatu o stanju američke privrede. Republikanci su nakon poslednjih ekonomskih podataka objavili „recesiju Džoa Bajdena (Joe Biden)“. S druge strane, Bajdenova administracija i Federalne rezerve odbacuju takvu karakterizaciju.

Ministarka finansija Dženet Jelen (Janet Yellen) rekla je da bi bila „zapanjena“ ako bi NBER proglasio da su SAD trenutno u recesiji, ukazujući da nema bitnih gubitaka radnih mesta, gašenja kompanija i nategnutih budžeta koji obično prate recesiju. Predsednik Federalnih rezervi Pauel (Jerome Powell) upozorio je da se podaci o BDP-u revidiraju više puta i da prve, preliminarnem treba uzeti „s rezervom“.

Zvaničnici Feda i Bele kuće kažu da prema standardima kojima NBER proglašava recesiju, sadašnje ekonomsko okruženje ne ispunjava nedvosmisleno kriterijume recesije poput broja radnih mesta, industrijske proizvodnje i potrošnje na robe i usluge. Prošlog meseca američka privreda je dodala solidnih 372.000 radnih mesta, dok je stopa nezaposlenosti i dalje na istorijski niskom nivou od 3,6 odsto i na svaku nezaposlenu osobu postoje otprilike dva slobodna radna mesta.

Većina ekonomista, kako ukazuje Financial Times, deli stav Bele kuće i Federalnih rezervi da SAD još nisu u recesiji, ali je njihovo uverenje da američka privreda teško da može da izbegne takav ishod.

Foto: Pixabay.com

Na pitanje da li su SAD trenutno u recesiji, odgovor bi mogao da dođe tek za nekoliko meseci, objašnjava Wall Street Journal. Grupa naučnika iz odbora NBER-a za praćenje poslovnih ciklusa koristi niz merila pored BDP-a kako bi identifikovala padove ekonomske aktivnosti i često se nekoliko meseci ne zna kada je recesija počela i završila, pošto odbor koristi retrospektivan pristup kako bi se izbegla potreba za revizijama.

Od kada je odbor osnovan 1978. godine, bilo je šest recesija i njihovi počeci su objavljivani od četiri meseca pa do godinu dana kasnije.

Definicija recesije NBER-a nije jednoznačna i ostavlja prostor za tumačenje – „značajan pad ekonomske aktivnosti koji obuhvata celu privredu i traje više od nekoliko meseci“, što je fraza koja se može skratiti na tri kriterijuma „dubina, difuzija i trajanje“, ukazuje američki list, dodajući da NBER procenjuje niz indikatora koji uključuju zaposlenost, lični dohodak, maloprodajnu potrošnju, industrijsku proizvodnju, kao i BDP.

Protekle godine došlo je do usporavanja rasta ličnog dohotka, što je trend sličan kao u 12-mesečnim periodima koji su prethodili prethodne tri recesije. Međutim, rast je i dalje relativno snažan u drugim oblastima, kao što je industrijska proizvodnja, koja je iznad nivoa uoči prethodne tri recesije. Broj zaposlenih takođe je rastao brže nego u tim periodima, iako je i dalje ispod prepandemijskog nivoa.

Iako SAD zvanično nisu u recesiji, više predviđanja ukazuje da će američka privreda ući u nju, navodi Bloomberg. Model ove agencije kaže da verovatnoća da će SAD ući u recesiju do 2024. iznosi 100 odsto. Ekonomisti Deutsche Bank očekuju da će ona početi sredinom 2023. godine, američka banka Wells Fargo predviđa da SAD ulaze u recesiju početkom 2023. godine, dok japanska kompanija za finansijske usluge Nomura Holdings očekuje recesiju još ranije – od kraja 2022. godine.

Ekonomisti očekuju da će potencijalna predstojeća recesija biti blaga ili umerena, mada to znači da će stotine hiljada Amerikanaca ostati bez posla.

Procene se razlikuju, ali se očekuje da će stopa nezaposlenosti sa skoro petodecenijskog minimuma porasti na negde oko četiri do šest odsto, što je znatno ispod 10 odsto viđenih tokom Velike recesije 2007-09. i skoro 15 odsto na početku pandemije. U pogledu trajanja predstojeće recesije, ekonomisti takođe imaju različita mišljenja. Jedan od razloga zašto bi ona mogla biti dugotrajna je to što visoka inflacija može sprečiti Federalne rezerve, koje sada nastoje da obuzdaju inflaciju podizanjem referentnih kamata, da pomognu

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...