Indeks siromaštva računa se na osnovu kriterijuma Svetske banke

Albanija ima najveću stopu siromaštva u regionu

AnalizaEURegionSvetU fokusuVesti

8.12.2021 15:24 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Albanija ima najveću stopu siromaštva u regionu Albanija ima najveću stopu siromaštva u regionu
Stopa siromaštva u Albaniji je porasla u pandemijskoj 2020. godini, pri čemu se jedna trećina stanovnika, ili 32,6 odsto, našlo u kategoriji siromašnih u... Albanija ima najveću stopu siromaštva u regionu

Stopa siromaštva u Albaniji je porasla u pandemijskoj 2020. godini, pri čemu se jedna trećina stanovnika, ili 32,6 odsto, našlo u kategoriji siromašnih u odnosu na 31,8 procenata godinu dana ranije, objavio je Međunarodni monetarni fond (MMF).

U izveštaju, objavljenom na veb sajtu MMF o nalazima članova misije te finansijske institucije tokom nedavnih razgovora sa zvaničnicima u Tirani o ekonomskom napretku zemlje, procenjuje se da će u ovoj godini stopa siromaštva u Albaniji blago opasti na 30,8 odsto.

„Stopa siromaštva u Albaniji je jedna od najviših na Zapadnom Balkanu, dok je njena pokrivenost socijalnom zaštitom među najnižima“, navodi se u izveštaju MMF, prema čijem pregledu je Srbija imala najnižu stopu siromaštva u regionu od 17,4 odsto u 2020. godini, gotovo nepromenjenu u odnosu na 2019. godinu pre pandemije, kada je bila 17,3 odsto.

U tabelarnom prikazu MMF, stopa siromaštva u ekonomijama Zapadnog Balkana, procenjuje se da će ova stopa u Srbiji opasti na 17,1 odsto u ovoj godini, piše Tanjug.

MMF izračunava indeks siromaštva na osnovu kriterijuma Svetske banke, po kojima se siromašnima smatraju ljudi koji žive sa manje od 5,5 dolara dnevno, mereno standardom pariteta kupovne moći (PPP).

U Severnoj Makedoniji se broj siromašnih popeo lani na 18 odsto ukupne populacije, sa nivoa od 16,9 odsto godinu ranije, dok je u Crnoj Gori stopa skočila sa 14,5 odsto na 20 odsto, piše Tanjug.

Bosna i Hercegovina je izuzeta iz pregleda zbog nedostatka uporedivih podataka, naveo je MMF.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...