Plan otplate starih dugovanja

Crna Gora najavila emisiju obveznica u vrednosti 1,14 milijardi evra

BerzaRegionVesti

7.3.2025 09:52 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

Crna Gora najavila emisiju obveznica u vrednosti 1,14 milijardi evra Crna Gora najavila emisiju obveznica u vrednosti 1,14 milijardi evra
Vlada Crne Gore je na predlog Ministarstva finansija usvojila Informaciju o polaznim osnovama za realizaciju emisije obveznica na međunarodnom tržištu, na osnovu Zakona o... Crna Gora najavila emisiju obveznica u vrednosti 1,14 milijardi evra

Vlada Crne Gore je na predlog Ministarstva finansija usvojila Informaciju o polaznim osnovama za realizaciju emisije obveznica na međunarodnom tržištu, na osnovu Zakona o budžetu i Odluci o zaduživanju za ovu godinu koju je usvojila Skupština Crne Gore.

Kako je saopšteno, planirana sredstva namenjena su isključivo za otplatu starih dugovanja i finansiranje kapitalnih izdataka. Najveći deo dugovanja odnosi se na obveznice iz 2018. godine, koje stižu na naplatu početkom aprila, piše poslovni portal eKapija.

“Ministarstvo finansija i Vlada obezbedili su da se trošak po osnovu kamate na zatečeni dug, koji dospeva 2025. godine i iznosi oko 160 miliona evra, finansira iz tekućih prihoda, uz redovno servisiranje svih tekućih obaveza”, navedeno je u vladinom saopštenju.

Ovom Odlukom predviđena je mogućnost obezbeđivanja sredstava na tržištu u 2025. godini od 1,14 milijardi evra i oko 820 miliona, koja se odnose se na otplatu duga iz prethodnog perioda, kao i finansiranje kapitalnih izdataka.

Za finansiranje navedenih potreba država će u ovoj godini koristiti depozite obezbeđene u 2024. godini, kao i sredstva iz novih finansijskih aranžmana.

Najveće obaveze koje dospevaju na naplatu ove godine uglavnom se odnose na isplatu Eurobonda iz 2018. godine u iznosu od 500 miliona evra, kao i redovnu otplatu kredita koji se odnose na zajmove kod Svetske banke PBG 1 i PBG 2 iz 2018. i 2020. godine u iznosu od oko 55 miliona evra, kao i kineski kredit kod Exim banke za izgradnju auto puta Bar-Boljari iz 2015. godine od oko 60 miliona.

Takođe, na naplatu dospeva 40 miliona evra duga kod Deutsche banke iz 2023. godine, krediti kod komercijalnih banaka u iznosu od oko 56 miliona evra, dug prema MMF-u za finansiranje budžeta tokom pandemije iz 2020. godine u iznosu oko 19 miliona evra, kao i otplate po osnovu infrastrukturnih i razvojnih projekata u iznosu od oko 69 miliona, objasnili su iz resora finansija.

  • Šone

    9.3.2025 #1 Author

    Biće interesantno pratiti reakciju tržišta i potencijalni uticaj na kreditnu sposobnost zemlje.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.