HRVATSKA ZVANIČNO ULAZI U RECESIJU Pad industrijske proizvodnje deveti mesec zaredom

RegionVesti

1.9.2020 15:32 Autor: Ljiljana Begović 0

HRVATSKA ZVANIČNO ULAZI U RECESIJU Pad industrijske proizvodnje deveti mesec zaredom HRVATSKA ZVANIČNO ULAZI U RECESIJU Pad industrijske proizvodnje deveti mesec zaredom
Industrijska proizvodnja u Hrvatskoj pala je u julu, deveti mesec zaredom na godišnjem nivou, mada po nešto manjoj stopi nego u junu. Državni zavod... HRVATSKA ZVANIČNO ULAZI U RECESIJU Pad industrijske proizvodnje deveti mesec zaredom

Industrijska proizvodnja u Hrvatskoj pala je u julu, deveti mesec zaredom na godišnjem nivou, mada po nešto manjoj stopi nego u junu.

Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je da je industrijska proizvodnja u julu pala za 1,6 procenata međugodišnje, dok je u odnosu na prethodni mesec porasla za 5,6 odsto.

Hrvatska industrija beleži neprekidni pad na godišnjem nivou još od novembra prošle godine.

U julu je najveći pad na godišnjem nivou, od 9,3 odsto, registrovan u proizvodnji netrajnih proizvoda za široku potrošnju. Proizvodnja intermedijarnih proizvoda je potonula za 2,6 procenata.

Foto: Pixabay.com

S druge strane, proizvodnja kapitalnih proizvoda skočila je za 14,7 odsto, a s rastom od 2,1 posto sledi proizvodnja energije i proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju s porastom od 1,7 procenata, piše portal Seebiz.

U periodu januar-jul 2020, hrvatska industrija je pala za 5,7 odsto u odnosu na isti period godinu ranije.

Julski podaci o industrijskoj proizvodnji, kao i nedavni podaci o smanjenju prometa u trgovini na malo, najavljuju nastavak trenda ekonomskog pada i u trećem tromesečju, nakon rekordnog pada od 15,1 posto zabeleženog u drugom kvartalu. To znači da će Hrvatska zvanično ući u recesiju.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...