Otkupljivači mogu da obore cenu višanja sa prošlogodišnjih 300 na 70 do 80 dinara po kilogramu
12.6.2026 17:46 Autor: Redakcija Biznis.rs 13

Višnje su u Srbiji ove godine dobro rodile u krajevima gde nije bilo mraza, ali su otkupljivači, vlasnici hladnjača oborili cenu sa prošlogodišnjih 300 dinara po kilogramu na 70 do 80 dinara, rekli su danas proizvođači za Betu.
Vlasnik voćnjaka višanja na šest hektara Ivan Josimov iz Bavaništa najavio je sastanak proizvođača i otkupljivača za nedelju, 14. juna u Beogradu, na kome će, kako je rekao, razgovarati o „nekoj realnoj ceni“.
„Predložićemo hladnjačarima da nam prvu klasu plate 180 dinara po kilogramu, a drugu 150 dinara“, rekao je Josimov i dodao da prve klase višanja ima malo jer je godina sušna i nije bilo dovoljno vlage.
Istakao je da je cena višanja 2012. godine bila 120 dinara, a da je prošle godine, zbog slabog roda, cena sa 180 dinara po kilogramu porasla na 300 dinara, što kako je rekao, takođe nije bilo realno.
Hranislav Stojanović iz sela Kostadinovo u opštini Merošina, koji uzgaja autohtonu sortu merošinske ili oblačinske višnje na 15 hektara, rekao je da otkupljivači u tom kraju još nisu objavili zvaničnu cenu jer berba počinje tek posle 20. juna, ali da se nezvanično govori da će cena biti 70-80 dinara što je, kako je rekao, ponižavajuće i ne može da pokrije ni troškove proizvodnje.
„Strahujemo da će se otkupljivači dogovoriti o jedinstvenskoj ceni, a da država neće uspeti da onemogući monopolsko ponašanje“, rekao je Stojanović.
Naveo je da će ponuda višanja ove godine biti manja iako su višnje dobro rodile jer prošlogodišnjih zaliha nema, a ove godine je mraz uništio rod u Mađarskoj i Bugarskoj, a 4. maja delom i u Srbiji – u Beloj Palanci, Pirotu, Osečini, a zahvatio je i deo voćnjaka u Merošini.
Ocenio je da sledeće godine u Srbiji neće biti višanja jer se naglo širi štetni insekt, tvrdokrilac „živogriz“ koji ima hitinski omotač i teško ga je uništiti hemikalijama.
Naročito se, prema njegovim rečima, širi u sušnim godinama kada je nekoliko „vezanih“, kao 2011, 2012. i 2013, došao je iz Grčke i ženke oko stabla na zemlji polažu jaja, a larve napadaju „vrat“ korena voćke i tako preseku dotok hrane do plodova, a posledica je naglo sušenje višnje pod punim rodom.
Stojanović je rekao da je opština Merošina imala oko 2.000 hektara pod oblačinskom višnjom, a ostalo je na samo oko 300-400 hektara.
Pročitajte još:
Istakao je da ni država nije ništa uradila da zaštiti tu domaću sortu višnje koja je najboljeg kvaliteta od svih višanja u svetu jer ima najbolji odnos šećera i kiselina, kao i visok procenat suve materije, a zamrzavanjem joj ne pada kvalitet kao kod drugog voća već je, kako je naveo i ukusnija.
Dodao je da je Hrvatska od klonova oblačinske višnje proizvela sadnice i sertifikovala, a Srbija je tu domaću sortu „pustila niz vodu“ i niko od domaćih instituta ne proizvodi matične zasade, pa i nema deklarisanih sadnica, a to što se nudi na tržištu, prema njegovim rečima, ima falš „papire“.
















bajroslastičar
12.6.2026 #1 AuthorŽalosno je da onaj ko ništa ne radi može ucjenjivati one koji su se namučili i naradili
sofi
12.6.2026 #2 AuthorDobro je, i treba tako da bude s obzirom da su to i realne cene
NATI
12.6.2026 #3 AuthorDa treba biti neka realna cena
JELENA1974
13.6.2026 #4 AuthorProšle godine kada su prodavali trešnje na komad doživela sam traumu.
Ivana
14.6.2026 #5 AuthorPa tek ćete doživeti traumu u marketima. Otkupna cena će biti 70 dinara, ali zato kada ta ista višnja stigne u mega-markete zapakovana u plastičnu posudicu od 250 grama, prodavaće je po ceni kao da je od zlata.
Elly
13.6.2026 #6 Author70-80 dinara je stvarno preniska cena. Postaje onda potpuno suludo uopste gajiti visnje.Smatram da drzava treba da podrzi domace poljoprivrednike da ne bi poceli da uvozimo i visnje na kraju.
LEKI
13.6.2026 #7 AuthorNe radis nista i onda oboris cenu onom ko je radio i proizvodio.
ZOI
14.6.2026 #8 AuthorNe razumem zasto tako lako mogu da obaraju cene, stvarno nije u redu.
BILJKA
14.6.2026 #9 AuthorMala cena ne isplati se proizvođačima.
nina1
14.6.2026 #10 AuthorCena od 70 dinara deluje prenisko za proizvođače, potrebna je realnija cena za obe strane.
SUNCICA
14.6.2026 #11 AuthorI onda dodje do pete ruke preprodavca koji prodaje po nenormalnoj ceni
LARA
14.6.2026 #12 AuthorLoše vesti za proizvodjače.
MAJA
15.6.2026 #13 AuthorSteta je da svakako da najmanje zaradi onaj ko se najvise potrudio i ulozio,a pritom zavisi od vremenskih prilika. Treba naci dobru meru za sve.