nedovoljno domaćeg privatnog kapitala u najvećim firmama u zemlji

99 najuspešnijih: Velika preduzeća u Srbiji generisala 3,9 milijardi evra dobiti, NIS na prvom mestu

AnalizaIzdvajamoSrbija

27.9.2023 09:37 Autor: Marko Miladinović 36

99 najuspešnijih: Velika preduzeća u Srbiji generisala 3,9 milijardi evra dobiti, NIS na prvom mestu 99 najuspešnijih: Velika preduzeća u Srbiji generisala 3,9 milijardi evra dobiti, NIS na prvom mestu
Prema zvaničnoj statistici, u 2022. godini u Srbiji je 528 velikih preduzeća predalo godišnje izveštaje. U godišnjem Biltenu finansijskih izveštaja za 2022. godinu Agencija... 99 najuspešnijih: Velika preduzeća u Srbiji generisala 3,9 milijardi evra dobiti, NIS na prvom mestu

Prema zvaničnoj statistici, u 2022. godini u Srbiji je 528 velikih preduzeća predalo godišnje izveštaje. U godišnjem Biltenu finansijskih izveštaja za 2022. godinu Agencija za privredne registre (APR) piše da je njihova ukupna aktiva iznosila oko 10.262.164.275.000 dinara, kao i da su zbirno ove kompanije raspolagale obrtnom imovinom od 3.518.360.593.000 dinara.

Njihovi ukupni prihodi porasli su 31,6 odsto međugodišnje, na 8.100.277.155.000 dinara, a ukupni rashodi tempom od 29,7 odsto na 7.563.589.675.000 dinara. Sve u svemu, pozitivan neto rezultat poslovanja velikih preduzeća u Srbiji u prošloj godini iznosio je 455.791.270.000 dinara (približno 3,9 milijardi evra po srednjem kursu na dan 31.12.2022.), uz izuzetan rast od 66,1 odsto na godišnjem nivou.

Da li je ovo pokazatelj boljih vremena i izlaska iz prolongiranih efekata pandemijske krize? Da bismo došli do najpreciznijeg odgovora treba sagledati celu sliku, to jest spisak velikih preduzeća i njihove rezultate.

Najpre, treba imati na umu da vrh liste velikih preduzeća u zemlji godinama izgleda slično, uz eventualno neke zamene pozicija, ali da se generatori najvećih prihoda, pa i dobiti, u suštini “vrte” oko nekolicine prepoznatljivih imena. S tim u vezi, kada je Elektroprivreda Srbije (EPS) u 2021. objavila svoje – istorijski gledano – katastrofalne gubitke, to je posledično povuklo i ukupan zbir nadole. U međuvremenu se situacija popravila, a u isto vreme je Naftna industrija Srbija (NIS) zabeležila rekordne rezultate, što se odrazilo na ukupan rezultat.

Prvo mesto liste 99 najuspešnijih velikih preduzeća u Srbiji portala Biznis.rs za 2022. godinu ponovo je zauzeo upravo novosadski NIS. Ova kompanija je imala 506.695.535.000 dinara prihoda uz međugodišnji rast od približno 78 odsto i neto dobit od 93.456.931.000 dinara, uz rast od 304 procenta. Kako pokazuju podaci kojima raspolaže bonitetna kuća CompanyWall, NIS A.D Novi Sad je u 2022. smanjio dugoročne obaveze, ali uvećao kratkoročne, gotovo udvostručivši svoju obrtnu imovinu na 198.703.857.000 dinara.

Kada se detaljnije sagleda lista 99 najuspešnijih preduzeća, primetno je da u samom vrhu dominiraju kompanije iz rudarsko-energetskog sektora. Pored NIS-a, tu su još i JP Srbijagas, Yugorosgaz, Serbia Zijin Mining, Serbia Zijin Copper, EPS, GEN – I, MOL Serbia, Knez Petrol…

Pored ovih kompanija, među najuspešnijima takođe ima predstavnika trgovine, telekomunikacija, transporta i građevinske industrije.

Velika preduzeća20222021godišnji rast
ukupni prihodi 8.100.277.155.0006.156.042.142.00031,6 %
neto rezultat poslovanja455.791.270.000274.330.497.00066,1 %
broj zaposlenih 450.049422.2796,6 %

Drugi važan indikator našeg rangiranja je da velikom većinom prikazanih firmi dominira strani ili državni kapital. To je donekle očekivano, imajući u vidu da je akumulacija kapitala u Srbiji decenijski veoma niska, što direktno utiče na to da nema puno velikih preduzeća sa domaćim privatnim kapitalom u prvih 99.

99 najuspešnijih velikih preduzeća u Srbiji po rangiranju portala Biznis.rs generisala su ukupno 4.656 milijardi dinara prihoda, imala 505 milijardi dinara dobiti i zapošljavala 159.899 radnika na kraju 2022. godine.

Korišćena metodologija

Prema važećem Zakonu o računovodstvu u velika pravna lica u Srbiji razvrstavaju se preduzeća koja na datum bilansa prelaze granične vrednosti u dva od tri sledeća kriterijuma – da imaju više od 250 zaposlenih, da ostvaruju godišnje poslovne prihode u iznosima višim od 40 miliona evra u dinarskoj protivvrednosti, da vrednost njihove ukupne aktive na dan bilansa iznosi više od 20 miliona evra u dinarskoj protivvrednosti.

Takođe, kako bi bila uključena u izračunavanje liste 99 najuspešnijih portala Biznis.rs, domaća velika preduzeća moraju da ispunjavaju ove uslove dve godine zaredom, te da nisu u stečajnom ili predstečajnom postupku ili likvidaciji.

Pored toga, ukoliko firma ima neto dug (razliku između kratkoročnih obaveza i obrtne imovine) koji prevazilazi petostruku vrednost EBITDA, onda ne može biti rangirana kao uspešna, jer to znači da je prezadužena i da je velika verovatnoća da će upasti u blokadu i imati probleme sa likvidnošću.

Pri samom rangiranju 99 najuspešnijih velikih preduzeća u Srbiji obuhvaćeni su ključni parametri poslovanja, izračunati na osnovu informacija iz godišnjih finansijskih izveštaja kompanija kojima raspolaže analitički partner CompanyWall. Ti parametri su ukupni prihodi, neto dobitak, dodata vrednost po zaposlenom, indeks rasta prihoda u 2022. godini, u odnosu na 2021. godinu, EBITDA u 2022. godini, u odnosu na 2021. godinu, te pomenuti kriterijum zaduženosti.  

Nabrojani parametri su potom uvršteni u jedinstvenu matematičku formulu, gde je svakom od njih dodeljena različita ponderska vrednost po važnosti. Primera radi, kriterijum dodate vrednosti po zaposlenom imao je najjači ponder, pa potom dobit i rast dobiti, a zatim prihodi i rast prihoda.

Cilj ovakvog načina izračunavanja je da se pronađe set parametara za dobijanje objektivne i potpune, a ne samo delimične, slike poslovanja velikih preduzeća u Srbiji.

U nastavku pregledajte rangiranje 99 najuspešnijih velikih preduzeća u Srbiji prema podacima iz godišnjih finansijskih izveštaja za 2022. godinu:

99 najuspešnijih velikih preduzeća u Srbiji u 2022. godini
PozicijaIme preduzećaUkupni prihodiIndeks godišnjeg rasta prihodaNeto dobitDodata vrednost po zaposlenom
1.NIS A.D. NOVI SAD506.695.535.0001,7893.456.931.00018.884.003
2.JP SRBIJAGAS NOVI SAD226.846.170.0001,875.488.727.0005.864.025
3.Serbia Zijin Mining d.o.o.122.065.244.0002,2075.025.684.00088.682.842
4.SERBIA ZIJIN COPPER DOO113.436.024.0000,9035.163.600.0005.914.819
5.TIGAR TYRES DOO135.090.190.0001,298.845.714.0002.460.560
6.DELHAIZE SERBIA DOO BEOGRAD137.579.465.0001,126.747.855.000590.570
7.Telekom Srbija a.d., Beograd125.376.023.0001,1113.336.844.0001.671.284
8.YUGOROSGAZ AD BEOGRAD126.056.132.0002,532.311.441.000115.572.050
9.Elektrodistribucija Srbije105.421.637.0000,97249.805.00028.468
10.LIDL SRBIJA KD94.100.863.0001,302.466.570.000692.468
11.NELT CO. DOO BEOGRAD89.615.986.0001,11730.908.000337.135
12.GEN – I DOO BEOGRAD83.046.304.0001,7561.542.0008.791.714
13.MERCATA VT DOO78.509.216.0001,091.030.355.0001.004.245
14.MOL Serbia d.o.o. Beograd71.240.017.0001,22831.842.0008.575.691
15.HENKEL SRBIJA DOO BEOGRAD67.650.662.0001,252.679.144.0003.426.015
16.EMS AD Beograd58.947.949.0001,558.145.638.0005.855.958
17.Yettel d.o.o.57.356.603.0001,128.461.038.0005.036.332
18.KNEZ PETROL DOO ZEMUN63.986.441.0001,23583.936.000477.462
19.PHOENIX PHARMA DOO BEOGRAD63.184.343.0001,051.075.483.0001.854.281
20.COCA-COLA HBC – SRBIJA DOO ZEMUN50.223.410.0000,897.799.324.0008.166.831
21.HEMOFARM AD VRŠAC53.047.518.0001,234.412.921.0001.425.823
22.HIP-PETROHEMIJA DOO PANČEVO57.493.536.0001,26405.379.000344.710
23.BECHTEL ENKA UK LIMITED OGRANAK44.418.252.0001,888.947.878.0003.820.614
24.OMV SRBIJA DOO BEOGRAD52.534.948.0001,23813.689.00018.081.978
25.DOO VIMEKSIM SRB52.329.864.0005,39241.204.00021.927.636
26.SCM POWER d.o.o. Beograd19.390.841.000-1,0010.980.195.0005.490.097.500
27.A1 SRBIJA42.935.368.0001,135.348.404.0003.285.260
28.ELIXIR ZORKA – MINERALNA ĐUBRIVA DOO40.674.218.0002,106.535.340.00016.338.350
29.ZF Serbia d.o.o.47.506.005.0001,91558.831.000363.822
30.ROBERT BOSCH DOO BEOGRAD45.597.769.0001,401.234.772.000391.370
31.METALFER STEEL MILL DOO SREMSKA MITROVICA40.703.125.0001,373.939.535.0006.780.611
32.LUKOIL SRBIJA d.o.o. Beograd44.053.025.0001,14454.295.0003.028.633
33.ELIXIR PRAHOVO DOO34.718.936.0001,906.442.134.0008.269.748
34.MILŠPED DOO BEOGRAD40.882.391.0001,331.226.264.000565.359
35.Beograd na vodi d.o.o.32.033.219.0001,476.971.265.00077.458.500
36.AGROMARKET DOO KRAGUJEVAC33.612.670.0001,305.719.839.00012.710.753
37.DELTA AGRAR DOO40.537.832.0001,17512.613.000997.302
38.CHINA RAILWAY INTERNATIONAL CO., LTD. SERBIA OGRANAK BEOGRAD35.246.012.0001,312.404.176.00022.896.914
39.Philip Morris Operations29.355.994.0001,136.221.231.00010.266.058
40.SBB DOO BEOGRAD30.413.947.0001,034.097.941.0002.630.257
41.Comtrade Distribution d.o.o. Beograd36.004.430.0001,26269.122.0001.160.009
42.GORENJE DOO VALJEVO35.797.572.0001,2522.853.00013.404
43.JP Pošta Srbije Beograd31.126.254.0001,092.967.425.000200.299
44.DOO PROMIST NOVI SAD33.165.783.0001,281.381.741.00014.099.398
45.AGROGLOBE DOO NOVI SAD32.664.884.0000,931.457.959.0009.286.363
46.JT INTERNATIONAL AD SENTA26.314.070.0001,155.514.806.00020.200.755
47.Dunav osiguranje a.d.o.32.642.268.0001,051.283.172.000420.299
48.JKP BEOGRADSKE ELEKTRANE BEOGRAD31.255.938.0001,011.870.112.000950.260
49.BANCA INTESA AD BEOGRAD33.907.250.0001,1212.679.339.0004.124.703
50.TETRA PAK PRODUCTION DOO BEOGRAD31.837.310.0001,131.367.854.0003.831.524
51.JINSHAN CONSTRUCTION D.O.O. BOR25.096.077.0001,435.581.900.0007.731.163
52.AD IMLEK29.656.013.0001,232.516.837.0002.913.006
53.UNIVEREXPORT DOO NOVI SAD31.758.524.0001,21871.610.000299.317
54.GRUNDFOS SRBIJA DOO32.099.566.0001,07518.051.000603.086
55.GEBI DOO PO ČANTAVIR30.031.140.0001,191.834.275.0004.246.007
56.SOJAPROTEIN DOO Bečej27.583.125.0001,453.408.647.0007.330.424
57.VALJAONICA BAKRA SEVOJNO AD SEVOJNO29.750.682.0001,281.547.687.0001.499.697
58.METRO CASH & CARRY DOO BEOGRAD31.018.285.000-1,00286.858.000237.859
59.AMAN DOO BEOGRAD, SURČIN29.770.458.0001,111.061.332.000361.612
60.VEGA DOO VALJEVO30.813.644.0001,11356.951.0001.101.701
61.JOHNSON ELECTRIC DOO NIŠ29.143.648.0001,371.266.668.000507.886
62.DIJAMANT DOO ZRENJANIN28.565.760.0001,181.445.803.0001.802.747
63.VICTORIAOIL DOO ŠID27.705.967.0001,291.358.767.0003.712.478
64.SUNOKO DOO NOVI SAD21.288.732.0001,355.040.548.00010.793.465
65.IM MATIJEVIĆ DOO NOVI SAD24.586.407.0001,182.427.464.0001.417.911
66.MOZZART DOO BEOGRAD (PALILULA)21.730.712.0001,474.263.293.0001.546.352
67.GENERALI OSIGURANJE SRBIJA a.d.o.23.708.127.0001,052.930.605.0001.446.498
68.IMPOL SEVAL AD, SEVOJNO23.405.068.0001,072.828.631.0005.535.481
69.ATLANTIC BRANDS DOO BEOGRAD26.480.435.0001,16290.845.000468.349
70.Ball Pakovanja Evropa Beograd, d.o.o. Beograd24.002.626.0001,251.905.569.0006.351.897
71.Goodyear Serbia d.o.o.22.045.847.000-1,003.101.158.0002.352.927
72.ELIXIR GROUP DOO21.227.163.0001,713.607.254.00014.146.094
73.OTP banka Srbija26.575.119.0001,2610.861.689.0003.997.677
74.PEŠTAN DOO BUKOVIK19.991.564.0001,134.073.187.0004.441.862
75.UMKA D.O.O. UMKA17.537.184.0002,095.309.624.00012.012.724
76.PTP DIS DOO KRNJEVO24.875.131.0001,13439.044.000326.913
77.APOTEKARSKA USTANOVA LILLY DROGERIE24.354.564.0001,19736.789.000292.261
78.EKO SERBIA AD BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)24.993.224.0001,17116.394.0002.238.346
79.Star Import d.o.o.23.000.586.0001,231.040.737.0008.672.808
80.DOO ALMEX PANČEVO20.129.609.0001,232.606.029.0006.403.020
81.FARMINA PET FOODS DOO INĐIJA17.149.788.0001,174.549.233.00013.912.028
82.NLB Komercijalna banka23.668.940.0001,298.370.768.0003.249.521
83.MAGNA PHARMACIA DOO BEOGRAD18.273.305.0000,853.345.138.00031.858.457
84.AU „BENU“21.543.099.0001,13829.919.000430.903
85.SPORT VISION DOO BEOGRAD17.836.446.0001,232.837.814.0001.943.708
86.RAIFFEISEN BANKA21.716.100.0001,289.693.612.0006.381.574
87.LAFARGE BFC SRBIJA DOO BEOČIN17.096.722.0001,252.834.720.00012.826.787
88.RWA Srbija d.o.o.20.433.550.0001,37455.585.00010.124.111
89.dm drogerie markt doo Beograd19.938.407.000-1,00799.013.000544.658
90.DOO GOMEX ZRENJANIN20.298.626.0001,17423.456.000178.072
91.COFICAB SERBIA D.O.O.20.218.465.0001,07278.831.000941.997
92.ITX RS18.562.144.0001,331.236.121.0001.367.390
93.DRENIK ND DOO BEOGRAD16.209.593.0001,492.793.800.0004.157.440
94.AZVIRT OGRANAK BEOGRAD18.937.042.0001,71806.657.0002.407.931
95.FORMA IDEALE DOO KRAGUJEVAC18.100.069.0001,111.231.380.000819.827
96.FARMALOGIST DOO BEOGRAD19.593.084.0001,03143.308.000434.267
97.APTIV MOBILITY SERVICES DOO19.350.055.0001,18305.437.00076.975
98.UNICREDIT BANK SRBIJA A.D. BEOGRAD19.717.958.0001,128.378.282.0006.233.840
99.KARIN KOMERC MD DOO VETERNIK16.522.002.0001,361.717.561.0003.078.066
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2022. godinu, u dinarima
  • Emilija

    27.9.2023 #1 Author

    Bravo za sve.Svaka cast najuspesnijim firmama!

    Odgovori

  • HANA

    27.9.2023 #2 Author

    Ovo je za svaku pohvalu.
    Tako rade zdeave firme!
    Čestitke 👏👏👏

    Odgovori

  • Sonjka

    27.9.2023 #4 Author

    Sve cestitke 👏

    Odgovori

  • LEBRON

    27.9.2023 #5 Author

    NIS na prvom mestu očekivano

    Odgovori

    • ZVONČICA

      27.9.2023 #6 Author

      Iznenadili bi se da je neko drugi 🙂
      Bravo za sve!

      Odgovori

  • MAJA

    27.9.2023 #7 Author

    Za svaku pohvalu, nadam se da se izlazi iz krize polako, bar to pokazuju ovi rezultati

    Odgovori

  • Grocka

    27.9.2023 #8 Author

    Svaka cast

    Odgovori

  • REA

    27.9.2023 #9 Author

    Iznenadjena sam da su neke firme ispred Dunav osiguranja npr… al svakako svaka cast, naftna industrija u jeku svega cveta!

    Odgovori

  • mile

    27.9.2023 #10 Author

    Svaka cast,u danasnje vreme biti medju 99 najboljih u svojoj delatnosti veliki je uspeh

    Odgovori

  • Jj992

    27.9.2023 #11 Author

    Samo što ništa nije naše… Sve je to strano…

    Odgovori

  • colorida_cielo

    27.9.2023 #12 Author

    * 2020god je izazvala krizu, nadam se nastavku napretka koji će verovatno biti manji zbog sukoba u Ukrajini.

    Još bi bolji napredak se ostvario brzim rastom manjih preduzeća koja bi mogla da stvore konkurenciju većim tako da veće kompanije moraju da održavaju pozitivan uspeh. 🙂

    Pozdrav za sve dobre ljude. 🫵🏻🫶🏼🥇🥈🥉

    Odgovori

  • AJA

    27.9.2023 #13 Author

    Bravo za sve

    Odgovori

  • SHALIMAR

    27.9.2023 #14 Author

    Ova rang lista pokazuje ko je u samom vrhu srpske privrede.

    Odgovori

  • DASHA

    27.9.2023 #15 Author

    Bravo za 99 najuspesnijih! Neka se zna ko su najbolji!

    Odgovori

  • VALERIJA

    27.9.2023 #16 Author

    Jasno je zašto je NIS na prvom mestu. Sve pohvale svakako.

    Odgovori

  • DOBRILA

    28.9.2023 #17 Author

    Ovih nekoliko na pocetku svakako i jesu velike i vodece kompanije.

    Odgovori

  • STEPA

    28.9.2023 #18 Author

    Nadam se da su radnici u ovim firmama zadovoljni

    Odgovori

  • STEPA

    28.9.2023 #20 Author

    Za svaku pohvalu svaka čast

    Odgovori

  • SABRINA

    28.9.2023 #21 Author

    A „EPS“-a nigde?

    Odgovori

  • Lija

    28.9.2023 #22 Author

    Bravo za Nis.

    Odgovori

  • LJUBOMIR

    28.9.2023 #23 Author

    Ozbiljna postavka

    Odgovori

  • MARA

    28.9.2023 #24 Author

    Ovako nesto bi trebalo da se na sva zvona objavi, da bismo se svi zastitili od rizika

    Odgovori

  • LENA

    28.9.2023 #25 Author

    svaka cast firmama koje su se rangirale u 99 najuspesnijih

    Odgovori

  • SENSEI

    29.9.2023 #26 Author

    Zna se koja su velika preduzeća i koja zauzimaju prvo mesto

    Odgovori

  • Lelica

    29.9.2023 #27 Author

    Bravo za svaku kompaniju!

    Odgovori

    • LAV

      1.10.2023 #28 Author

      Naravno, veliko bravo. Vece kompanije je i teze odrzati da rade uspesno.

      Odgovori

  • BAĆA

    30.9.2023 #29 Author

    Svaka im cast za Nis, i sve ostale

    Odgovori

  • COMILE

    30.9.2023 #30 Author

    Svaka cast svakoj kompaniji na izvrsnim rezultatima. Treba da budu ponosni pre svega na radnike, jer bez njih ne bi uspeli.

    Odgovori

  • Brana

    1.10.2023 #31 Author

    Bravo za sve

    Odgovori

  • LAV

    1.10.2023 #32 Author

    Bravo Biznis. rs na projektu 99 najuspesnijih. Posebno u vreme u kom zivimo kada je nestabilno trziste, kada se firme zatvaraju preko noci… vazno ke znati sa kim i kako saradjivati.

    Odgovori

  • DUCA

    1.10.2023 #33 Author

    Svaka čast svim firmama posebno Nisu za prvo mesto!!!!

    Odgovori

  • GAGA

    1.10.2023 #34 Author

    Cestitke svima, svaka cast

    Odgovori

  • CIGI

    1.10.2023 #35 Author

    Sve je to politika.

    Odgovori

  • HEPO

    1.6.2024 #36 Author

    ma nije

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.