Ribarnica Jovičić se razvija uz kvaltetnu ponudu i pošten odnos prema kupcima

Najbolja potvrda uspeha je kada se mušterije same vraćaju

Firme u fokusuSrbija

30.10.2026 14:51 Autor: Mirjana Vasić Adžić 0

Najbolja potvrda uspeha je kada se mušterije same vraćaju Najbolja potvrda uspeha je kada se mušterije same vraćaju
Ribarnica Jovičić u Obrenovcu već deset godina gradi odnos sa kupcima oslanjajući se na kvalitet robe, pažljivu pripremu hrane i pošten odnos prema svakoj... Najbolja potvrda uspeha je kada se mušterije same vraćaju

Ribarnica Jovičić u Obrenovcu već deset godina gradi odnos sa kupcima oslanjajući se na kvalitet robe, pažljivu pripremu hrane i pošten odnos prema svakoj mušteriji. Vlasnica Slađana Jovičić veruje da se dugoročno poverenje stiče dobrim proizvodom i uslugom, zbog koje će kupac ponovo doći, ali i preporučiti radnju drugima. Upravo na toj poslovnoj filozofiji zasniva i novu fazu razvoja, u kojoj je ponudu ribarnice proširila na kuvana jela i roštilj.

Kada je 2016. godine sa suprugom pokrenula posao, osnovna delatnost bila je prodaja ribe. Vremenom je, međutim, odlučila da iskoristi prostor koji ima i kupcima ponudi više izbora na jednom mestu. Tako su u ponudu uvrštena kuvana jela, poput čorbi, pasulja i gulaša, a početkom septembra ove godine uveden je i roštilj.

„Nisam osoba koja može da sedi, a s obzirom na to da je riba sezonski posao, odlučila sam da proširim ponudu. Želela sam da ljudi na jednom mestu mogu da kupe i ribu i meso, ali i da uzmu kuvano jelo. Danas se brzo živi i mnogima znači da mogu da pojedu nešto kvalitetno, a da ne moraju da provode vreme u kuhinji“, objašnjava Jovičić.

Novo poglavlje u poslovanju tek je počelo, pa je, kako kaže, potrebno vreme da se kupci upoznaju sa proširenom ponudom i da se posao dodatno razvije. Ipak, prvi utisci su ohrabrujući, naročito kada je reč o roštilju, za koji meso nabavlja direktno od dobavljača iz Leskovca čijim je kvalitetom zadovoljna.

U poslu sa hranom, smatra Slađana Jovičić, nema prostora za kompromise kada je reč o kvalitetu, zato prilikom nabavke ribe ne bira robu samo prema ceni, već nastoji da obezbedi kvalitet koji će opravdati poverenje kupaca. Isto pravilo primenjuje i na pripremu hrane, bilo da je reč o pečenoj ili prženoj ribi, kuvanim jelima ili roštilju.

„Ne gledam da dobijem na težini, nego da dobijem na kvalitetu. Važno mi je da riba bude lepo ispečena ili ispržena i da kupci budu zadovoljni. Ne uzimam drugu ili treću klasu, već biram kvalitetnu robu jer znam da će se ljudima dopasti“, kaže ona.

Da takav pristup ima svoju vrednost, pokazuju i kupci koji u ribarnicu dolaze po preporuci. Neki su hranu prvi put probali na slavama i drugim okupljanjima, a zatim su potražili mesto na kojem je pripremljena. Među redovnim mušterijama ima i onih koji dolaze iz Beograda, uključujući Novi Beograd i Čukaricu, naročito kada se pripremaju za slavu.

Za Slađanu Jovičić je to potvrda da se dobar glas najlakše širi onda kada proizvod i usluga ispune očekivanja. Ne smatra da je reklamiranje nevažno, ali veruje da nijedna reklama ne može dugoročno da nadomesti nezadovoljnog kupca.

„Najbolja reklama je kada se mušterije pohvale i preporučuju vas drugima. Ako nekoga jednom prevarite za sto ili dvesta grama, možda se više nikada neće vratiti. A ako mu date i malo više nego što je tražio, to vama neće napraviti veliku razliku, a njemu će značiti“, ističe ona.

Pored kvaliteta hrane, za uspešno poslovanje važno je i kako se kupac oseća kada uđe u radnju. Jovičić zato insistira na ljubaznosti, osmehu i prijatnoj atmosferi, kako u sopstvenom odnosu prema mušterijama, tako i među ljudima sa kojima radi.

„Kada dođete u neku radnju i neko vas dočeka namrgođen, odmah vam nije prijatno, zato gledam da svaku mušteriju dočekamo sa osmehom, lepom rečju i šalom. Ljudi treba da se osećaju dobro kada dođu kod nas“, kaže ona.

Istovremeno, nastoji da cene ostanu prihvatljive. U uslovima rasta troškova nabavke i poslovanja, kao i pritiska na kućne budžete, to zahteva pažljivo usklađivanje prihoda i rashoda.

„Uvek gledam da napravim balans između svega. Nekada je bolje da zarada bude manja, ali da se roba proda, nego da opteretim kupca previsokom cenom“, objašnjava Jovičić.

Takva računica nije uvek jednostavna, ali je smatra važnom za očuvanje odnosa sa ljudima koji joj se godinama vraćaju. Zadovoljan kupac za nju nije samo pojedinačna prodaja već i mogućnost da se saradnja nastavi i u budućnosti.

Među najvećim izazovima u poslovanju izdvaja pronalaženje pouzdanih i vrednih radnika. Smatra da je sve teže pronaći ljude koji su spremni da se posvete poslu, budu odgovorni i steknu navike potrebne za svakodnevni rad u maloprodaji i pripremi hrane.

Uprkos tome, ne odustaje od planova. Svesna je da se proširenje ponude neće odmah odraziti na poslovne rezultate i da je potrebno vreme da novi proizvodi pronađu svoje kupce. Ipak, veruje da se upornost na kraju isplati.

„Po prirodi sam tvrdoglava i uporna. Kada nešto započnem, želim to da ostvarim, bez obzira na to koliko je teško. Ništa ne može da se razradi preko noći. Potrebni su vreme, strpljenje i živci, ali nadam se da ću uspeti“, kaže ona.

Iza deset godina poslovanja stoje, kako naglašava, pre svega kvalitet, dobra usluga i pošten rad. To su vrednosti na kojima želi da nastavi da gradi Ribarnicu Jovičić, bez obzira na promene na tržištu i izazove koji prate svakodnevno poslovanje. Važno joj je da kupci budu zadovoljni, da se vraćaju i da ime ribarnice povezuju sa kvalitetom i poštenim odnosom. U poslu koji se zasniva na svakodnevnom poverenju, upravo je to preporuka koju smatra najvrednijom.

99 najuspešnijih preduzeća u delatnosti trgovine na malo ribom, ljuskarima i mekušcima u specijalizovanim prodavnicama, u 2025. godini
PozicijaIme preduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
1SAMUROVIĆ98.383.0008.541.000
2AKVARIJUM33.705.0004.858.000
3Goran Petrović pr RIBARNICA PETROVIĆ II7.900.0004.819.000
4JELENA STOJANOVIĆ PR RIBARNICA SOMČE 201935.390.0003.469.000
5RIBARNICA MILEVIĆ20.686.0003.398.000
6MILICA MILANOVIĆ PR TRGOVINSKO UGOSTITELJSKA RADNJA M.S. MILANOVIĆ BEOGRAD (ČUKARICA)15.407.0002.706.000
7BEO RIBARSTVO DOO355.885.0002.684.000
8ILONKA SABO PR. STR TISA. BAČKO PETROVO SELO160.737.0002.343.000
9VLADICA KOSTIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA RIBARNICA VLADA FISH LESKOVAC20.418.0001.985.000
10KARP MID DOO ŠABAC47.503.0001.787.000
11RIBAR DOO PETROVAC NA MLAVI122.449.0001.663.000
12BOGDAN JEZDIMIROVIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA RIBARNICA IVAN-B VALJEVO14.761.0001.662.000
13RIBARNICA KUM24.445.0001.639.000
14RIBARSTVO MILETIĆ20.719.0001.539.000
15RIBARNICEA GRANDE MARE27.214.0001.379.000
16MALA SIRENA 716.918.0001.352.000
17BREDEKS IKD DOO BEOGRAD-RAKOVICA68.820.0001.252.000
18MIKI ALAS33.233.0001.213.000
19MALA BARKA20.387.0001.129.000
20SAMOSTALNA TRGOVINSKA UGOSTITELJSKA RADNJA KOD KUMA ILIJA MILJKOVIĆ PREDUZETNIK BEOGRAD (RAKOVICA)35.397.0001.118.000
21D O O JASINJE ČAČAK32.973.0001.084.000
22KOD RIBICE9.291.0001.079.000
23ŽELJKO JANKOVIĆ PR KORALI 123.239.0001.060.000
24STR HOBOTNICA MOMIR POPOVIĆ PR. NOVI SAD19.359.0001.030.000
25SAMOSTALNA UGOSTITELJSKO TRGOVINSKA RADNJA RIBARSKI SAN MILIVOJE NEKIĆ PREDUZETNIK LAZAREVAC43.607.000996.000
26STANKO KLJAJIN PR. TRGOVINSKO USLUŽNO ZANATSKA RADNJA RIBOMARKET. BAČKA PALANKA23.193.000957.000
27VLADIMIR ILIĆ PR TRGOVINSKO USLUŽNA RADNJA RIBIKO GORNJI MILANOVAC13.584.000948.000
28STEVICA PETROVIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA STEFI FISH LESKOVAC24.461.000921.000
29DAMIR ĐANIĆ PR RIBARSKA TAJNA23.748.000882.000
30DEJAN SPASOJEVIĆ PR RIBARNICA DELFIN S7.817.000849.000
31ZORAN JEČMENICA PR Z. A. JEČMENICA15.225.000846.000
32MINT9.875.000835.000
33ZLATKO30.978.000834.000
34PANORAMA REISEN DOO RADOŠEVAC22.816.000828.000
35SAMOSTALNA TRGOVINSKA RADNJA POŽAR VUKIĆEVIĆ SAŠA PR JAGODINA5.013.000804.000
36PAPALINA20.207.000772.000
37SAMOSTALNA ZANATSKO TRGOVINSKA RADNJA RIBOMARKET NENAD MILINKOVIĆ PREDUZETNIK ČAČAK102.511.000759.000
38ALAS PLUS20.293.000759.000
39STR RIO-MARE NEDELJKO ZELIĆ PREDUZETNIK NOVI SAD14.037.000734.000
40JASENKA ČIČOVAČKI PR TRGOVINSKA RADNJA RIBARSKA PRIČA SOMBOR44.142.000697.000
41DOBRILA JEZDIMIROVIĆ PR. STR EUROFISH. UŽICE42.932.000660.000
43IGOR BISERČIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA RIBO MARKET BISER KRUŠEVAC40.209.000634.000
42SINIŠA TOPLIČANIN PREDUZETNIK. SAMOSTALNA ZANATSKA TRGOVINSKO UGOSTITELJSKA RADNJA IHTIOS VRŠAC38.520.000634.000
44SAŠA STOJANOVIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA PLAVA BARKA POŽAREVAC41.586.000627.000
45ANASTASIJA KALEZIĆ PR AZZURRO MARE 99818.509.000626.000
46RIBELA 20237.995.000626.000
47PERIĆ6.625.000618.000
48BOJAN NEŠIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA FISH MARKET TARA BEOGRAD25.680.000610.000
49DRAGAN MILANOVIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA ALAS BUCA POŽAREVAC5.639.000603.000
50JASNA VUJIČIĆ PR BUTIK RIBA VUJKE12.909.000601.000
51MLADEN PEJIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA PEJIĆ-RIBARSTVO POŽEGA12.836.000601.000
52JELENA STOJANOVIĆ PR RIBARNICA RIBA-RIBA BEOGRAD24.054.000596.000
53MAJA STAJKOVIC PR UGOSTITELJSKA RADNJA SRKI-SIDRO NEGOTIN5.764.000591.000
54ĐUKA 9716.744.000590.000
55ŽELJKO KATIĆ PR. RIBARNICA ŠABAC18.884.000586.000
56ELVIS ĐURIĆ PR RIBARNICA ŽEKS5.032.000583.000
57OSKAR BITO PR TRGOVINSKO ZANATSKA RADNJA ZA PRODAJU RIBE FELIX – NB 023 NOVI BEČEJ10.111.000574.000
58TRGOVINSKO ZANATSKA RADNJA RIBARA JORDOVIĆ MILANA JORDOVIĆA PR POŽEGA9.739.000564.000
59RIBOMARKET6.109.000552.000
60RIBARNICA I FIŠBURGERIJA RIBICA22.867.000549.000
61RIBARNICA RADOVAN-IN31.231.000535.000
62STR RIBARNICA GLIGORIĆ20.848.000509.000
63SAMOSTALNA TRGOVINSKA RADNJA RIBARNICA OGNJANOVIĆ VESNA OGNJANOVIĆ PR CEROVAC6.698.000504.000
64Ema Radojičić PR ŠARANČE PLUS12.377.000492.000
65ALAS7.428.000488.000
66STR DELFIN OBRADOVIĆ ZORAN PR KRUŠEVAC6.059.000485.000
67ŠARAN-RIL4.456.000472.000
68MILICA JANKOVIĆ PR TRGOVINSKO USLUŽNA UGOSTITELJSKA RADNJA RIBARNICA LJIG4.420.000466.000
69RIBO MARKET VLADA26.343.000465.000
70MARIJANA SREĆKOVIĆ PR ZLATNO ŠARANČE5.444.000456.000
71NENAD NIKOLIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA RIBARA NECKO NN SVILAJNAC5.985.000451.000
72NENAD JOVANOVIĆ PR SAMOSTALNA TRGOVINSKO USLUŽNA RADNJA NENAD-SQUADRA SMEDEREVSKA PALANKA21.615.000406.000
73IVANA ĆORIĆ PR BANE AN ŽABALJ3.735.000402.000
74SLAĐANA JOVIČIĆ PR TRGOVINSKO UGOSTITELJSKA RADNJA RIBARNICA JOVIČIĆ OBRENOVAC5.880.000362.000
75SAMOSTALNA TRGOVINSKA RADNJA PAPALINA I TOKOVIĆ MILORAD PREDUZETNIK BEOGRAD (SAVSKI VENAC)19.639.000359.000
76ŠARANČE 197.704.000355.000
77Ivan Dobrić Preduzetnik Ribarnica ŠKARPINA Beograd-Novi Beograd5.399.000342.000
78SAMOSTALNA TRGOVINSKO UGOSTITELJSKA RADNJA ŠARAN SNEŽANA STOJILJKOVIĆ PR GRDELICA (VAROŠ)5.446.000333.000
79SLAVICA JOCIĆ PR TUR OMEGA 39.309.000329.000
80LAGUNA PLUS3.921.000328.000
81VIP-ZLATNA RIBICA14.908.000322.000
82MALA SIRENA 67.985.000319.000
83RIBO MAXI6.594.000319.000
84ZORICA ZDRAVKOVIĆ PR SALE FISH19.743.000312.000
85SVETI NIKOLA13.676.000305.000
86RIBARNICA BRADIĆ4.907.000290.000
87HAPPY FISH 02224.960.000284.000
88ŠARAN10.322.000279.000
89MIŠKO BOGDANOVIĆ PREDUZETNIK TRGOVINA NA MALO RIBOM LJUSKARIMA I MEKUŠCIMA MIŠKO RIBARNICA KRAGUJEVAC4.157.000268.000
90NELA MOMČILOVIĆ PR TRGOVINSKO UGOSTITELJSKA RADNJA SAVA 1 BEOGRAD-NOVI BEOGRAD7.081.000262.000
91TNT TRADE DOO MEDVEĐA TRSTENIK36.616.000249.000
92GORAN GROMILOVIĆ PR RIBARNICA ZLATNA RIBICA24.752.000244.000
93MARIJANA KURUC PR RIBARNICA D&D2.958.000224.000
94DANILO MALJUGIĆ PR RIBARNICA BUCKO3.909.000222.000
95Igor Tasković PR Trgovinska radnja RIBELA I Smederevska Palanka11.675.000209.000
96ANITA TADIĆ PR RIBARNICA SM7.762.000203.000
97TRGOVINSKA RADNJA RIBARNICA GAJIĆ GAJIĆ GORDANA PREDUZETNIK BEOGRAD (PALILULA)8.169.000199.000
98DANIJELA ĐORĐEVIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA RIBO MARKET DANIJELA KRUŠEVAC9.471.000192.000
99ALEKSANDRA STOJANOVIĆ MILOŠEVIĆ PREDUZETNIK TRGOVINSKA RADNJA ŠARAN POŽAREVAC15.562.000188.000
Izvor: CompanyWall, *svi podaci su u dinarima

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.